اخراج شده

مهمان

مدیر انجمن حمایت از بیماران دیابت کشور بر این باور است که وقتی برای «انسولین سهمیه‌ای» بیمار کارت انجمن دیابت دارد و پزشک هم انسولین برای فرد تجویز کرده دیگر لزومی ندارد که بیمار برای نوشتن نسخه به متخصص مراجعه کند، در صورتی که هدف از بیمه، کاهش هزینه است اما با این حال ویزیت پزشک متخصص هزینه را بیشتر می‌کند، بعد از آن هم برای گرفتن انسولین هزار شرط گذاشتند.
شکور امیدی ویروس کرونا را برای بیماران دیابتی خطر جدی می‌داند و می‌گوید: «دلیل اصلی این کرونا، مشکل ضعف سیستم بدنی است و وزارت بهداشت باید امکاناتی در اختیار انجمن‌ها قرار دهند تا ما هم در این موضوع همکاری داشته باشیم، اما این اتفاق نیافتاده است، حتی واکسن پنوموک و آنفولانزا که برای سیستم ایمنی این بیماران اجباری است و در برابر ویروس کرونا به آن نیاز دارند را باید به سختی تهیه کنند، در حال حاضر هم حتما در میان بیماران دیابتی ویروس کرونا وجود دارد.»

وزارت بهداشت بیماران دیابتی را به دردسر انداخت

شکور امیدی رییس انجمن حمایت از بیماران دیابتی کشور در مورد مشکل بیماران دیابت برای تهیه‌ی واکسن‌هایشان گفت: «وزارت بهداشت دارو به اندازه‌ی کافی ندارد، برای بیمار دیابتی که کارت انجمن دیابت را دارد و انجمن هم نوشته این فرد انسولینی است و باید انسولین استفاده کند، باز باید به متخصص مراجعه کند و برای تهیه‌ی انسولین سهمیه‌ای ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان پول متخصص بدهد و بعد از انهم هزار شرط برای گرفتن این واکسن وجود دارد که بیمار کلا پشیمان می‌شود.
در حال حاضر دو مشکل اساسی برای بیماران دیابتی داریم، یکی اینکه واکسن پنوموک و آنفولانزا که همه‌ی دیابتی‌ها اجباری باید مصرف کنند تا سیستم ایمنی‌شان قوی شود که مثلا کرونا که به دلیل ضعف ایمنی بدن به وجود می‌آید را نگیرند، اما می‌بینیم که دارو از وزارت خانه آمده و بیمه شده ولی وقتی بیمار با بیمه می‌خواهد آن را تهیه کند باید فوق تخصص آن را بنویسد در صورتی که این واکسن را بیمه کردیم تا بیمار هزینه کم‌تری کند ولی وقتی قرار است پیش فوق تخصص برود و ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان هزینه کند پس پیگیری‌ها برای بیمه چه بوده است؟ متاسفانه وزارتخانه به فکر مردم و بیماران نیست.
باید بیمار به داروخانه برود و بگوید من دیابتی هستم و این کارت من است واکسن را بخرد و به خود تزریق می‌کند چون واکسن بیمه است، یعنی ۲۰ تومن را بیمار پرداخت می‌کند و ۵۰ تومان را بیمه، اما می‌گویند بیمار باید اول پیش متخصص برود تا برای او نسخه بنویسد، برای چیزی که واضح و روشن است. پنچاه سال پیش تمام دنیا اعلام کرد که بیماران دیابتی باید این واکسن‌ها را به اجبار استفاده کنند و اصلا چیز جدیدی نیست.
به عنوان رییس انجمن دیابت به وزارتخانه می‌گویم این کار را نکنید، بیمار انسولینی است و پزشک برای او نوشته که نیاز به مصرف دارد و از طرف انجمن کارت هم دارد دیگر نمی‌دانم چرا فرد را سرگردان می‌کنند که وقتی به داروخانه می‌روند بگویند باید از فلان جا نامه بیاورید و ثبت نام کنید و با این شرایط یک ماه برو بیا داشته باشد.
یکی از مشکلاتی که همین حالا در رابطه با ویروس کرونا داریم این است که دیابتی‌ها ضعف ایمنی دارند پس بیشتر در معرض ویروس کرونا هستند بنابراین دولت باید امکاناتی را در اختیار انجمن‌ها قرار دهد که بیماران انجمن همینجا تست شوند و اگر به این ویروس مشکوک بودند انجمن همکاری کند و به مراکزی که وزارتخانه اعلام کرده انتقال دهند. یعنی امکاناتی به ما بدهد برای تست و قبل از اینکه افراد وارد فاز خطرناک شوند به مراکز ایزوله معرفی کنیم.
دوم آنکه دولت و وزارتخانه برای افزایش ایمنی دیابتی‌ها و جامعه از متخصصان اصلا کمک نمی‌گیرد، در حالی که ما در بحث داروهای گیاهی می‌توانیم بسیار تاثیرگذار باشیم که برای دولت یک ریال هم هزینه ندارد. شاکله‌ی مقابله با کرونا این است که سیستم ایمنی قوی باشد،در صورتی که دیابتی‌ها و پیوندی‌ها سیستم ایمنی ضعیفی دارند و دولت برای افزایش ایمنی باید کاری کند و نه اینکه مخفی کاری کنند و چیزی در این مورد نگویند.
در بین بیماران دیابتی حتما افرادی کرونایی بوده و هستند ولی کسی نشناخته، از بین دیابتی‌ها کسانی که در این مدت فوت کردند ما که متوجه علت آن نشدیم و حتما به دلیل ضعف ایمنی در آنها کرونا نفوذ می‌کند و وزارت بهداشت باید تجهیزات در اختیار ما بگذارد تا از بیماران تست اولیه بگیریم.»
 
بالا