مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,726
66


بعد از خوردن قرص جلوگیری میتوان جلوگیری نکرد | زمان جلوگیری نکردن بعد از خوردن قرص | سکس بعد از خوردن قرص جلوگیری |

سوال :

چند روز بعد از خوردن قرص جلوگیری میتوان جلوگیری نکرد

جواب :

احتمال بارداری بعد از قطع قرص ضد بارداری​

اگر مصرف قرص را نصفه رها کنید، ممکن است فورا باردار شوید. از طرفی، اگر قرص یک ماه را کامل مصرف کنید، بعد از این که چرخه قاعدگی به حالت عادی برگشت، امکان حاملگی وجود دارد. لازم به ذکر است که صرف مصرف قرص در یک بازه زمانی مشخص باعث نمی شود که پس از قطع مصرف از تاثیر بلندمدت آن برخوردار شوید، لازم است هر روز قرص را مصرف کنید تا از حاملگی جلوگیری شود.

اگر مصرف قرص های ترکیبی را قطع کنید، چه اتفاقی می افتد؟​

قرص های ترکیبی شایع ترین نوع قرص ضد بارداری است که حاوی استروژن و پروژستین است. اگر هر روز از این قرص مصرف کنید، حین تخمک گذاری، تخمک آزاد نمی شود و از حاملگی جلوگیری به عمل می آید. همچنین این قرص ها سد مخاطی ایجاد می کنند که مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شود.

نرخ حاملگی بعد از قطع مصرف این قرص به شدت به نوع قرص های ترکیبی بستگی دارد. اگر از نوع متداول آن استفاده می کنید، که شامل سه هفته قرص فعال است، احتمال حاملگی در اولین ماه بعد از قاعدگی وجود دارد. همچنین اگر یک دوز از بسته را نخورید، احتمال بارداری وجود دارد.

بعضی از قرص های ترکیبی، مانند Seasonale، نسخه های متعدد دارند. یعنی ۸۴ قرص فعال را پشت سر هم می خورید و فقط هر سه ماه درمیان پریود می شوید. ممکن است عادی شدن چرخه قاعدگی پس از مصرف این نوع قرص کمی طول بکشد اما ممکن است کم تر از یک ماه حامله شوید.


اگر مصرف قرص پروژستین را قطع کنید، چه اتفاقی می افتد؟​

همان طور که از اسم آن پیداست، این قرص فقط حاوی پروژستین است پس هفته توقف مصرف قرص وجود ندارد. این قرص ها وضعیت تخمک گذاری و جداره های دهانه رحم و رحم را نیز تغییر می دهند.

در این قرص ها استروژن وجود ندارد بنابراین میزان اثرگذاری کمی پایین تر است. برآوردها نشان می دهد از هر ۱۰۰ خانمی که از این نوع قرص استفاده می کنند، سالانه ۱۳ نفر باردار می شوند. یعنی احتمال بارداری بلافاصله بعد از قطع مصرف قرص پروژستین بالاست.

اگر قصد دارید روش جلوگیری از بارداری را تغییر دهید، چه کار باید کنید؟
اگرچه ممکن است عادی شدن چرخه قاعدگی کمی طول بکشد، باز هم احتمال حاملگی طی اولین ماه پس از قطع مصرف قرص وجود دارد. اگر فعلا قصد باردار شدن ندارید، بهتر است بعد از قطع مصرف قرص از روش دیگری استفاده کنید.

روش های پیشگیری متعددی وجود دارد که نیاز به نسخه ندارند و اگر به درستی انجام شوند، از حاملگی جلوگیری می کنند.

ازجمله:

اسپرم کش: این ژل یا کرم حاوی نونوکسینول-۹ است. این ماده شیمیایی اسپرم را از بین می برد. اگرچه می توان از این محصول به تنهایی استفاده کرد، بهتر است همراه با سایر روش های پیشگیری از آن استفاده کنید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.

کاندوم: کاندوم، که هم نوع مردانه و هم نوع زنانه دارد، مانع از ورود اسپرم به رحم می شود. اگر از کاندوم در کنار اسپرم کش استفاده کنید، بیشتر تاثیر دارد. هرگز به طور همزمان از کاندوم زنانه و مردانه استفاده نکنید زیرا این کار خطر پاره شدن کاندوم را بالا می برد.

دیافراگم: دیافراگم، که مخصوص بانوان است، داخل واژن قرار می گیرد و در امتداد دهانه رحم مثل سد عمل می کند. لازم است از دیافراگم همراه با اسپرم کش استفاده کنید تا تاثیرگذار باشد. برخلاف کاندوم، که بلافاصله بعد از رابطه جنسی دور انداخته می شود، لازم است حداقل ۶ ساعت بعد از برقراری رابطه جنسی دیافراگم را از واژن خارج نکنید. بعد از ۶ ساعت، باید ظرف ۱۸ ساعت آن را خارج کنید.

اسفنج: این محصولات فوم مانند نیز داخل واژن قرار می گیرد تا دهانه رحم را بپوشاند. این محصول حاوی اسپرم کش است. اسفنج، مثل دیافراگم، باید حداقل ۶ ساعت بعد از دخول در واژن باقی بماند. لازم است ظرف ۳۰ ساعت بعد از دخول اسفنج را از واژن خارج کنید. / منبع : darmankade
 

آمار انجمن

موضوع ها
47,873
ارسال ها
54,278
کاربران
3,263
جدیدترین کاربران
arvin 1388
عقب
بالا