وضعیت کرونا در تهران امروز چه رنگی است

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

وضعیت کرونا در تهران امروز / کرونا در تهران امروز / وضعیت کرونا در تهران / کرونا در تهران /

وضعیت کرونا در تهران امروز چه رنگی است


سهم تهران از آمارهای مرگ‌ومیر مبتلایان به کرونا بالاست، اگر تا ماه گذشته تنها شنونده روایت مرگ‌های کرونایی بودیم حالا خودمان هم راوی هستیم . مرگ تا نزدیکی خانه‌های‌مان آمده.جلسات شورای شهر تهران هم متاثر از افزایش آمار کرونا با محدودیت‌های تازه‌ای برگزار شد.
به گزارش بهداشت نیوز، درهای صحن علنی شورا روی خبرنگاران بسته شد و تنها از سالن طبقه اول شورا امکان پوشش اخبار بود. گفته می‌شد تعداد زیادی از کارکنان شورای شهر تهران مبتلا به کرونا شده‌اند و دوباره از اعضای شورای شهر تست کرونا گرفته شده است. یکی از کارشناسان شورای شهر تهران هم چند روز پیش در اثر این بیماری آسمانی شد. سخنان رییس شورای شهر تهران هم با هشدار دوباره درخصوص موج جدید کرونا در تهران آغاز شد.

محسن هاشمی با بیان اینکه موج جدید بیماری کرونا موجب افزایش ابتلا، شرایط حاد بیماری و درگذشت شهروندان شده است، گفت: متاسفانه هم در بعد خودمراقبتی مردم و رعایت فاصله اجتماعی و هم از منظر تمهیدات مدیریتی کشور با چالش مواجه هستیم و اگر با همین روند هفته‌های اخیر شیوع کرونا افزایش یابد، زیرساخت‌های درمانی و سلامت کشور پاسخگوی بیماران نخواهد بود.

او در توصیف آنچه می‌گفت، افزود: در این شرایط حمل‌ونقل عمومی یکی از گلوگاه‌های انتقال ویروس کروناست که با توجه به عدم تعطیلی فعالیت‌های اقتصادی و اداری با تصمیم ستاد ملی کرونا، تنها راه کاهش ابتلای شهروندان، افزایش ظرفیت سیستم حمل‌ونقل عمومی است که متاسفانه در سال‌های اخیر با کاهش منابع و اعتبارات آن، کمبود ناوگان عمومی به‌شدت احساس می‌شود. نطق پیش از دستور ناهید خداکرمی با آمارهایی در خصوص تهران بیش از هشدار هاشمی نشان‌دهنده وضعیت قرمز در تهران بود.

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ورود کرونا ویروس به ایران در تاریخ 30 بهمن ماه گزارش شده است، گفت: ‌اولین مرگ کرونا ویروس در تهران را در تاریخ اول اسفند داشتیم که این نشان می‌دهد ورود کرونا به ایران خیلی قبل‌تر از تاریخ رسمی اتفاق افتاده. امروز بیش از هفت هزارو 167 مورد از کسانی که به این ویروس آلوده شده‌اند، در بهشت زهرا آرام گرفته‌اند.

به گفته او در یک ماه اخیر 14 هزار نفر در بیمارستان بستری شده‌اند. خداکرمی با اشاره به نتایج تحقیقاتی درخصوص کشندگی این بیماری گفت: از 14 فروردین در این مطالعه 275هزار نفر شرکت کردند. یعنی علائم ویروس را داشتند. اما در طول انجام این مطالعه، تعداد 3هزار و 696 نفر از بیماران در تهران که نتیجه تست پی‌سی‌آر آنها مثبت قطعی بوده است وارد مطالعه شدند. از تعداد کل افراد مورد مطالعه 550 نفر معادل 14.9 درصد فوت شدند که نشان می‌دهد میزان کشندگی بیماری در موارد بستری 14.9 درصد بوده است.

از کل افراد 1530 نفر (41.4%) بهبود پیدا کردند و 1619 نفر باقی‌مانده تا زمان جمع‌آوری اطلاعات این مطالعه تحت درمان بوده‌اند. جالب است که میانگین سن ابتلا 57 سال و 4 ماه بود. کم‌سن‌ترین مورد قطعی تا تاریخ 14 فروردین در یک کودک یک‌ساله همین‌طور مسن‌ترین نمونه فردی صدساله بوده است.از نظر تحصیلات 62 درصد مبتلایان زیر دیپلم بودند و جالب این است که میزان مرگ هم در بین آنها بیشتر بوده.

همچنین متاهل‌ها بیشترین میزان ابتلا و 42 درصد آنها سرپرست خانوار بودند. یعنی ما داریم نیروی کار خود را از دست می‌دهیم. به گفته این عضو شورای شهر تهران در هیچ منطقه‌ای در تهران موفق به کنترل ویروس نشدیم. ما در کشور هم هنوز نتوانسته‌ایم مطابق دیگر کشورهای جهان این بیماری را کنترل کنیم. ما در اواسط اردیبهشت 9 مرگ در تهران داشتیم، ولی دیروز (شنبه 28 تیرماه) 101 مرگ در تهران ثبت شد و این نشان‌دهنده سطح ابتلای رو به افزایش است.

خداکرمی با بیان اینکه بیشترین مراجعه ما همراه با سرفه و تب بود، در میان فوت‌شدگان تب بیشتر بوده و مهم‌ترین دلیل مراجعه‌شان تنگی نفس و دیسترس تنفسی گزارش شده است، گفت: بیشترین مبتلایان بیماری زمینه‌ای در تهران فشارخون بوده است. 22 درصد از افراد مورد تحقیق ما به دلیل ارتباط با فرد مبتلا، آلوده شدند و 67 درصد هم سابقه شرکت در اجتماعات را داشتند.

به گفته او مبتلایان به ویروس کرونا تقریبا تمامی مناطق تهران را فراگرفته‌اند. گرچه تا حدودی در نواحی شرقی تعداد مبتلایان از تراکم بیشتری برخوردار است، این در حالی است که موارد فوتی از الگوی مکانی خاصی پیروی نمی‌کند اما در همین حال بیشتر موارد ترخیص شده در نواحی غربی یا به گرایش به غرب است. تراکم موارد ابتلا در برخی مناطق پرتراکم جمعیتی مانند مناطق 4 و 8 و 13 همین‌طور وجود برخی خوشه‌های بیماری در محله‌هایی مانند تهرانپارس، خیابان‌های آیت و پیروزی از نکات قابل‌توجه است.

برعکس فراوانی کمتر ابتلا و مرگ در مناطق غربی تهران مانند مناطق 9 و 18 و 21 و 22 از یافته‌های مطالعه است. هرچند در این مناطق هم خوشه‌هایی از ابتلا در نواحی شرقی منطقه 18 و شرقی منطقه 21 دیده می‌شود. خداکرمی پس از ارایه این آمارها تاکید کرد اگر همه‌گیری کووید19 ادامه یابد و به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شود، نه تنها تعاملات انسانی ترسی بیشتر از شادی ایجاد می‌کند و بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت بلکه هزاران شغل خدماتی ناپدید می‌شوند.

ما در قرنی پر رفاه زندگی می‌کنیم و فراموش کردیم که چگونه طاعون در دو همه‌گیری گسترده نیمی از جمعیت کشور ما و جهان را از بین برد. خداکرمی نسبت به رکود برخی از کسب وکارها هشدار داد و گفت: ‌امروز کسب و کارهای کوچک، خرده‌فروشی، خدمات تفریحی، اوقات فراغت و گردشگری در خط مقدم آسیب از این همه‌گیری قرار دارند.

شاید تنها فرصت جلوگیری از رکود بازار کار در تهران، برنامه‌ریزی برای تقویت سرمایه‌گذاری هوشمندانه ضد پاندمی در زیرساخت‌های مراقبت‌های بهداشتی و تاسیس پردیس سلامت شهر تهران است تا این شیوع وحشتناک بتواند از ما دور شود. باید به فکر تهیه برنامه‌هایی باشیم که دارای اولویت‌بندی اقتصاد دایره‌ای، مقاومت در برابر تغییرات آب و هوا و رفع تبعیض و نابرابری باشد.

در جلسه روز گذشته شورای شهر تهران همچنین طرح تفصیلی منطقه 22 و طرح اصلاحیه ماده واحده مصوبه «نظام یکپارچه بلیت الکترونیک حمل و نقل عمومی شهر تهران» به تصویب رسید. انتظار روشن شهروندان تهرانی از مسوولان بانک مرکزی و وزارت نفت، تسریع وتسهیل در بخش اعتبارات حمل ونقل عمومی تهران است، در صورتی که بانک مرکزی ظرف امروز و فردا، دستور انتشار هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت تامین اتوبوس و مترو را برای تهران توسط بانک رفاه صادر نکند، این اعتبار که مربوط به سال 1398 خواهد بود، باطل خواهد شد.

به دلیل مشکلات مختلف در برخی از بزرگراه‌ها تعطیلی پل‌های عابر مکانیزه ادامه دارد که یکی از دلایل آن بدهی‌هایی است که به اداره برق دارند. در سه ماهه نخست سال هزار و 25 تماس از سوی شهروندان مناطق 22گانه با موضوع تعطیلی و بلااستفاده بودن پل‌های مکانیزه ثبت شده است.در تعدادی از شعب کمیسیون ماده صد به دلیل عدم معرفی قضات دادگستری و تکمیل نبودن اعضا اقدامات و پاسخگویی به مراجعان ماه‌ها به تاخیر افتاده است که لازم است در راستای اعمال ضوابط و همچنین رعایت حقوق شهروندان رسیدگی به پرونده‌ها تسریع شود.

برخی از پروژه‌هایی که هر ساله انجام می‌شد متوقف شده و در پاسخ به پیگیری اهالی گفته می‌شود که «در حال پیگیری هستیم که این طرح‌ها در طرح‌های در اولویت می‌گنجد یا خیر»، موضوعی مثل لکه‌گیری معابر یک فعالیت معمول است و هر سال برای آن اعتبار پیش‌بینی شده است.

قرار نیست که مردم را سر کار بگذاریم و بگوییم که در حال بررسی هستیم. تنها 48ساعت برای انتشار اوراق مشارکت به مبلغ 1500میلیارد تومان جهت توسعه مترو و اتوبوس زمان باقی مانده، شهرداری باید به سرعت نسبت به انتشار آن اقدام کند.قراردادی یک و نیم میلیاردی در معاونت شهرسازی در خصوص اصلاح ساختار این معاونت به امضا رسیده که در سامانه شفافیت ثبت نشده است. این موضوع سوال‌برانگیز است. چرا چنین قراردادی که در آن شبهه ایجاد شده را نمی‌توانیم در این سامانه مشاهده کنیم.

خداکرمی پس از ارایه این آمارها تاکید کرد اگر همه‌گیری کووید19 ادامه یابد و به بخشی از زندگی عادی ما تبدیل شود، نه تنها تعاملات انسانی ترسی بیشتر از شادی ایجاد می‌کند و بسیاری از مشاغل از بین خواهد رفت بلکه هزاران شغل خدماتی ناپدید می‌شوند. ما در قرنی پر رفاه زندگی می‌کنیم و فراموش کردیم که چگونه طاعون در دو همه‌گیری گسترده نیمی از جمعیت کشور ما و جهان را از بین برد.
 
  • برچسب ها
    وضعیت کرونا در تهران وضعیت کرونا در تهران امروز کرونا در تهران کرونا در تهران امروز
  • بالا