سگ بزرگ سرابی

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

سگ بزرگ سرابی ، را در همیارخاص بخوانید

اطلاعات سگ سرابی: مشخصات، قیمت، تفاوت با کانگال و…​


🌻
فهرست عناوین این مطلب

سگ سرابی از گونه‌های معروف و با اصالت سگ در ایران است و شهرت و آوازه این نژاد سگ ایرانی باعث شد تا در برخی کشورها مانند انگلیس و آمریکا نیز بتوانیم آن را مشاهده کنیم. بین این نژاد و نژادهای سگ‌های جنگی دیگری مثل کانگال و پشدر شباهت‌هایی وجود دارد. همین علت باعث شده است تا افراد تازه کار و مبتدی نتوانند چندان فرق بین این سگ‌ها را در نگاه اول تشخیص دهند.

یکی از دلایل عمده محبوبیت و برتری این سگ در ایران، قدرت جسمانی بالا و جسارت و شجاعت آن است. با اینکه این سگ جزو برترین سگ های نگهبان می‌باشد ولی به خاطر بی توجهی هایی که در مورد حفظ اصالت و نژاد این سگ ارزشمند بوده است، تا حدودی نژاد سرابی اصالت خود را از دست داده است. حتی در زادگاه خود یعنی شهر سراب نیز سگها مثل گذشته خالص نیستند و امروزه سگ های خالص کمی‌در ایران وجود دارد.

سر بزرگ، پنجه های قدرتمند، پاهای قوی و فک بزرگی که این سگ دارد، باعث شده است که این نژاد به یکی از خطرناک ترین نژادهای سگ در ایران تبدیل شود.

مشخصات نژاد سگ سرابی اصیل​


این سگ ایرانی به دلیل قدرت زیاد، قدمت و فیزیک سالمی‌که دارد بسیار مشهور و محبوب است. مردم جهان و علاقه مندان به سگ های نگهبان، این سگ را با نام هایی مانند ماستیف ایرانی، شپرد ایرانی و سگ سرابی می‌شناسند.

در ایران بخصوص در قسمت های شمال و شمال غربی، این سگ را به عنوان یک سگ نگهبان در برابر دزد، خرس و گرگ به کار می‌گرفتند. البته در حال حاضر نیز تعداد زیادی از افراد ایرانی از سگهای سرابی به عنوان نگهبان خانه، باغ، ویلا، کارگاه و گله هایشان استفاده می‌کنند.

با توجه به بررسی هایی که صورت گرفته، سگ سرابی جزو یکی از قویترین و بزرگترین نژاد های سگ در جهان می‌باشد.

طول عمر سگ سرابی​


سگ‌های سرابی در سنین بلوغ و بعد از بلوغ به سرعت رشد می‌کنند و وزن آنها افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل این سگها نیاز فراوانی به تحرک دارند. عدم تحرک در این سگها میتواند مشکلاتی را برای آنها به وجود آورد و میتواند آزار دهنده باشد. توجه داشته باشید که فعالیت و تحرک از ملزومات زندگی سگ های سرابی می‌باشد که در صورت عدم وجود تحرک باعث خشم و سستی این سگ می‌شوید که بعد از مدتی این سگ ممکن است دچار افسردگی و ضعف عضلانی شود.

به توجه به سبک زندگی که این سگ ایرانی دارد طول عمری حدود ۱۲ تا ۱۷ سال دارد که نسبت به تعداد زیادی از نژاد های مختلف سگ خارجی بسیار زیاد می‌باشد.

خصوصیات فیزیکی و جسمانی سگ سرابی​


زادگاه سگ سرابی یعنی شهر سراب که در آذربایجان شرقی واقع شده است یک منطقه کوهستانی و سرد است. به همین خاطر این سگ یک نژاد قدرتمند و سرسخت می‌باشد.

نژاد سگ سرابی (ماستیف ایرانی) یک سگ کوهستانی و جان سخت و مقاوم است و آمادگی کامل برای هرگونه شرایط و آب وهوایی را دارد.

البته این سگ آب و هوای متعادل را دوست دارد و شرایط آب هوایی سرد را به خوبی می تواند تحمل کند. ولی ممکن است زندگی کردن در آب و هوای گرم برای این سگ کار سختی باشد.

پوست سگ همانند بسیاری از سگ های نگهبان و قدرتمند ضخیم و دولایه است، به گونه ای که لایه زیرین یک عایق دما در زمستان سرد و تابستان گرم می‌باشد و لایه بیرونی آن یک عایق مقاوم در برابر آب و برف می‌باشد. وجود پوست ضخیم و دولایه باعث می‌شود تا در مبارزات با حیوانات وحشی و درنده خیلی آسیب نبیند و زخم های عمیقی برندارد. این پوشش پوستی به سگ سرابی اجازه می‌دهد که در شرایط آب و هوایی متفاوت مقاوم باشد و تعادل دمایی بدن خود را حفظ کند.

در جنس نر ارتفاع سگ سرابی در حدود ۷۵ تا ۹۰ سانتی متر و در سگ ماده ۷۰ تا ۸۵ سانتی متر می‌باشد. وزن این سگ ایرانی برای جنس نر حدود ۶۰ تا ۹۰ کیلو گرم و برای جنس ماده در حدود ۵۵ تا ۸۰ کیلوگرم می‌باشد.

با توجه به بررسی هایی که انجام شده به طور کلی می توان گفت در این نژاد دو گونه کم مو و پر مو وجود دارد که البته تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و فقط تفاوت آشکار آنها در موهای پوستی آنها می‌باشد.

نژاد سگ سرابی اصیل در رنگ هایی مثل خاکستری، قهوه ای روشن (مایل به زرد) یا سوخته کم رنگ و حنایی وجود دارد.

این سگ اغلب چهره ای سیاه و خاکستری و گوش هایی خاکستری رنگ دارد. همچنین دارای استخوان هایی قوی و بلند با سری بزرگ و گردنی کشیده و تنومند می‌باشد. در این نژاد اندازه طول پوزه نسبت به سگ های هم رده خارجی کوتاه تر است.

اسکلت بندی و فیزیک بسیار مناسب و ساختار موزون عضلانی در این سگ باعث شده است تا بتواند به سرعت از خود عکس العمل نشان دهد.

اندازه چشم های این سگ متوسط و بادامی‌شکل می‌باشد که زیبایی خاصی به سگ سرابی بخشیده است. رنگبندی چشم های این سگ ایرانی از قهوه ای پررنگ مایل به قهوه ای روشن می‌باشد.

ظاهر و تیپ سگ سرابی شباهت بسیار زیادی به سگ کانگال (یک نژاد سگ بزرگ از کشور ترکیه) دارد. دلیل این شباهت به علت نزدیکی منطقه سراب به سیواس ترکیه می‌باشد که هر دو نژاد یک نوع سگ کوهستانی هستند. (مطلبی در مورد کانگال نوشتیم که خیلی بهتون کمک میکنه، روی عبارت مقابل کلیک کنید: سگ کانگال)

سگ سرابی سگی با ظاهری جدی بزرگ جثه قدرتمند عضلانی همراه با سری بزرگ و کمی‌خرطوم و پوست در زیر گردن و پوزه و آرواره های قدرتمند و دارای دندانهای بزرگ و خیلی محکم می‌باشد. دندانهای دو فک به صورت منظم بر روی هم قرار می‌گیرند. نکته قابل توجه که در رنگهای آنها دیده میشود این است که حتی در رنگ مشکی یا سفید باید حاله ای از رنگه زرد در سگ وجود داشته باشد. و در بعضی از رنگهای نادر دیگر سگ به رنگ زرد یا طوسی دیده می‌شود. ولی سر و پوزه و گوشهای سگ به رنگ سفید است. دارای پاهای بزرگ قوی و محکم می‌باشد.

در سگ های پرمو پاهای آنها دارای موی زیادی است و باعث می‌شود تا راحت تر بتواند بر روی برف راه برود. در سگهای کم مو، آنها دارای پنجه های بزرگ و محکمی‌هستند که اینکار را برایشان راحت خواهد کرد. سگ سرابی با گامهای بزرگ و رها و شل مانند گربه سانان می‌خرامد. دارای حس بویایی قوی بوده و همچنین نسبت به حوادث و اتفاقات، حس ششم خوبی دارند.

این سگها برخلاف جثه و هیکل بزرگ، دارای چالاکی و استقامت زیادی هستند و از هیچ خطر و دشمنی نمی‌هراسند و تا پای مرگ مبارزه می‌کنند، آنها دارای پوست بزرگ و بسیار ضخیم نسبت به نژادهای دیگر بوده از اینرو دندان حیوان مهاجم به راحتی به آن فرو نمی‌رود، به خاطر این خصوصیات متاسفانه در گذشته و هم اکنون از این سگها برای جنگ و نبرد سگها استفاده زیادی شده و می‌شود.

این سگ ها توانایی این را دارند که تمام سگ های ایرانی و خارجی را به راحتی شکست دهند. در زمانهای گذشته از این سگ به خاطر مبارزه خوبش با خرسها و حیوانات وحشی و نترس بودن برای نگهبانی از گله ها و خانه های خود استفاده می‌کردند. این سگ با ظاهر وحشتناک و خشمناک دارای خلق و خویی آرام و بدون کینه ای می‌باشد و بی جهت پارس نمی‌کند.

رفتار این سگها با کودکان مهربانانه، ملایم و با حوصله است، دوست و همبازی خوبی برای کودکان می‌باشند و هرگز با آنها بدرفتاری نخواهند کرد حتی اگر مورد آزار قرار بگیرند، از آنها تا پای مرگ حمایت و دفاع می‌کنند. بسیار علاقه دارند تا صاحبانشان را خوشحال کنند. به خاطر هوش بالای خود این کار را به خوبی انجام می‌دهند. این نژاد به خاطر مطیع بودن و داشتن هوش سرشار به راحتی مستعد آموزش بوده و فرامین را به سرعت یاد می‌گیرندو همچنین چندان نیاز به تکرار مکررات و موارد تکراری ندارند. برای اینکه خوی جنگویی آنها نسبت به سگهای دیگر از بین برود، نیاز است تادر سنین پایین آنها را اجتماعی تر بار آورد. این سگها همچنین دیده بان و نگهبانانی خوب بوده و از محل تحت حفظتشان به خوبی مراقبت می‌کنند.

علت اینکه می‌گویند سگ سرابی یک سگ نگهبان، وحشی و خطرناک است، به این دلیل است که این سگ دارای دندان های تیز و فک بسیار قدرتمندی می‌باشد که در یک گاز گرفتن می‌تواند استخوان یک فرد را خرد کند و گوشت آن را از بدنش جدا کند.

رفتار و عملکرد این سگ ایرانی نسبت به موقعیت و شرایط می‌تواند تغییر کند، بگونه ای که این سگ در کنار مربی و صاحب خویش بسیار مودب و ساکت می‌باشد ولی زمانی که خطری آن و یا افراد آن خانه را تهدید کند، سگ سرابی بسیار خشن و بی ترس در مقابل آن خطر ایستادگی می‌کند.

یکی از رفتار های هوشمندانه و جالبی که این سگ دارد این است که این سگ نسبت به افرادی که نمی‌شناسد بسیار محافظه کار رفتار می‌کند و ابتدا می‌ایستد و با بلند کردن نسبی دم، گوش دادن و با نگاه کردن خطر را می‌سنجد و در صورت لزوم به آن حمله می‌کند. در واقع این یک علامت هشدار و جلب توجه برای طرف مقابل و اعلام خطر برای صاحب خود است. در صورتی که مهاجم از موضع خود عقب نشینی نکند بدون هیچ ترسی با آن مقابله خواهد کرد.

مخلوط شدن نژاد خالص و اصیل سرابی و معایب آن​


در سال های اخیر به خاطر کم توجهی های تعدادی از پرورش دهنده ها و مربیان و همچنین آمیزش سگ خالص با گون های ناخاص، نتاج مخلوط با ژن ناخالص به وجود آمد. پرورش دهنده ها به خیال خود می‌خواستند قدرت جنگاوری و تهاجمی‌سگ را افزایش دهند. به همین دلیل این سگ را با سگ های هم رده و جنگی دیگری آمیزش دادند در حالی که بی خبر هستند که با این کار هر دو نژاد ترکیب شده نابود شده و خصوصیات ناب نژادها تبدیل به خلق و خوی نامتعارف و همچنین مشکلات سلامتی (کج شدن استخوان ها) و همچنین از بین رفتن قدرت جنگندگی و شجاعت سگ های مخلوط شده می‌گردد.

اما متاسفانه میکس های بسیار زیاد این ماستیف ایرانی، سگ سرابی را تا مرز انقراض برده و دیگر به سختی می‌توان یک سگ سرابی با خون خالص و اصیل پیدا کرد. در سال های اخیر برخی از پرورش دهندگآن این نژاد این مسئله را فهمیده اند و در تلاش برای بازیابی نژاد سگ سرابی اصیل هستند و امیدواریم این نژاد ایرانی دوباره به اصالت و قدرت خودش برسد. برای خرید هر گونه از نژادهای سگ نگهبان و محافظ، حتما از یک فرد با تجربه کمک بخواهید تا در تشخیص و خرید یک سگ خالص دچار اشتباه نشوید.

شرایط نگهداری و تغذیه​


سگ سرابی، سگی غول پیکر با استخوان بندی سنگین، عضلاتی قوی و سری بزرگ شناخته شده است.

این سگ ها تا ۲ سالگی رشد کرده و نباید تا این سن فعالیت های خیلی سنگین مانند جنگ و جفتگیری برای آنها برنامه ریزی کنید. برای آراستن این سگ ها هر گونه آراستن برای آنها مناسب می باشد. برس کشیدن و شانه زدن منظم و استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود.

اگر می‌خواهید خودتان یک مکمل مقوی و مغذی و سالم برای سگتان درست کنید بهتر است چند عدد تخم مرغ آب پز،شیر،نان،گوشت یا مرغ آب پز، سیب زمینی و هویج آب پز استفاده کنید. اینها ها را خوب مخلوط کنید و بعد می‌توانید به عنوان یک غذای سالم و مغذی آن را به توله بدهید و خواهید دید که توله سگتان بسیار قوی و خوش هیکل و بزرگ جثه می‌شود. نکته ای که د راینجا وجود دارد این است که باید از چاقی حیوان جلوگیری کرد چون بسیار مستعد افزایش وزن و چاق شدن است. اما نباید بعد از هر وعده ی غذایی به سگ ورزش دهید چون ممکن است دچارنفخ شود.

از غذا های دیگر که میتوانید هر چند وقت یکبار به سگ بدهید ماهی آب پز (به شرط نداشتن استخوان)، اگر به سگتان پای مرغ می‌دهید حتما ناخن های پای مرغ را بگیرید و هر چه توله ی شما بزرگتر شود باید حجم این غذا ها را بیشتر کنید. اگر در وعده های مختلف از نان هم استفاده کنید مفید است چرا که نان انرژی مضاعفی از مقدار غذای اصلی توله به او می‌دهد و هم هضم غذا را برای سگ آسان تر می‌کند.

غذای خشک مناسب برای این سگ با مقادیر مشخص و استانداردی از پروتئین، روغن خام و چربی، فیبر، خاکستر، رطوبت، سدیم، کلسیم، فسفر و … در بسته بندی های مناسب عرضه می شود.

تغذیه، شرایط و محیط نگهداری این سگها روی قدرت و برتری آنها تاثیرات زیادی گذاشته و کسانی که به علوم نگهداری آن آگاه هستند همواره سگ های برتری را پرورش می‌دهند و کسانی که به این علوم اهمیت نمی‌دهند یا از آن می‌گذرند نمی‌توانند سگهای خوبی رو پرورش نمی‌دهند. این سگ از همدمی‌با صاحب خود اوج لذت را می‌برد و بهتر است برای پیاده روی این سگ را به دنبال خود ببرید.

موقعیت جغرافیایی شهرستان سراب​


سراب یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی می‌باشد که در غرب استان واقع است و این شهرستان در مسیر بستان آباد به اردبیل قرار گرفته است و از این طریق در فاصله ۷۳ کیلومتری شهر بستان آباد و ۱۳۴ کیلومتری شهر تبریز و در فاصه ۸۵ کیلومتری اردبیل واقع شده است. این شهرستان از شمال با مشگین شهر در استان اردبیل، از جنوب با میانه و هشترود، از شرق با استان اردبیل و از غرب با بستان آباد همجوار است.

سراب از لحاظ موقعیت جغرافیایی در ۴۷ درجه و ۳۴ دقیقه طول و ۳۷ درجه و ۵۷ دقیقه عرض جغرافیایی و در ارتفاع ۱۶۸۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است و رود آجی چای از ۴ کیلومتری جنوب و رود پیسلر چای از یک کیلومتری مشرق و هند رود چای از وسط شهر عبور می‌کند که با توجه به این موقعیتهای جغرافیایی و این میزان ارتفاع از سطح دریا و بواسطه قرارگرفتن ما بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان درشمال می‌توان دریافت که شهرستان سراب دارای آب و هوای سرد و کوهستانی است که در تابستان معتدل ودر زمستان ها دارای آب و هوای سرد و خشک می‌باشد و از مناطق سرد و خشک در کشور محسوب می‌شود. تعداد روزهای یخبندان در سراب بطور متوسط ۱۵۰ تا ۱۴۸ روز درسال می باشد.

مقداربارندگی سالانه از۳۰۰ میلی متردرنقاط پست تا ۶۰۰ میلی متر درارتفاعات متغیر می باشد که از این رو به علت قرار گرفتن درجلگه هموار و دارا بودن خاک های غنی و رسوبی و آب کافی یکی از مراکز عمده پرورش دام در آذربایجان محسوب می‌شود، از این رو پرورش دام و کشاورزی یکی از شغل های اصلی این مردم به شمار می‌آید.

از این رو مردم برای محافظت از زمین ها و دامهای خود از سگهای بومی‌آن منطقه استفاده می‌کردند که با مرور زمان و افزایش تعداد دامها و مساحت زمینهای کشاورزی شروع به پرورش بیشتر سگهای بومی‌آن منطقه کردند، که با توجه به این که شرایط آب و هوایی و محیطی شهرستان سراب برای پرورش سگها بسیار عالی بود، با گذشت زمانهای زیاد تعداد سگهای بومی‌آن منطقه افزایش چشم گیری داشت به طوری که سگ های آن منطقه را با مشخصات ظاهری و خصوصیات باطنی خودش به نام سگ سرابی می‌شناختند. در حال حاضر نیز نیز این سگ ها را با نام سگهای سرابی می‌شناسند که یکی از بزرگترین و بهترین نژادهای سگ در ایران می‌باشد.

بیماری‌های سگ سرابی​


به طور کلی سگ نژاد سرابی به خاطر ساختا محکم و اسکلت بندی قوی و استوار، درگیری اسکلتی و ساختاری به مانند آنچه نژادهایی مثل ژرمن یا دوبرمن درگیر آن می‌شود را ندارد. ولی عواملی وجود دارد که میتواند این حیوان را درگیر یکسری از بیماری های خاص بکند. مثلا به خاطر وزن بالای حیوان و فشاری که به مفصل آرنج حیوان وارد می‌شود، می‌تواند حیوان را دچار بیماری های التهابی مفصلی بکند.

تعداد کمی بیماری و اختلال در این نژاد نیز دیده شده است مانند دیسپلازی هیپ و آرنج، نفخ، چاقی و سایر بیماری های اکتسابی… چنین بیماری مفاصل و رماتیسم در سگ های مسن و دارای اضافه وزن! و مشکل سخت زایی در سگ های ماده که دلیل آن بزرگ بودن توله ها می‌باشد.این مشکل البته خیلی کم در آنها دیده ورزش منظم و کافی در این نژاد بسیار ضروری است.

در غیر اینصورت او نمی‌تواند انرژی درونی خود را تخلیه کند و بدخلق می‌شود زیرا سگ ها در طبیعت نیز فعالیت دارند. در صورت نداشتن فعالیت کافی این سگ ممکن است بعد از مدتی دچار ضعف و افسردگی خواهد شد. در بسیاری از سگ ها آرتریت مرتبط با سن به وجود می‌آید. در واقع ۶۰-۶۵ درصد از سگ هایی که سنشان بالای ۶ سال شده است، برخی از علائم آرتروز را نشان می‌دهند. آرتروز یک بیماری ناتوان کننده و دردناک در سگ هاست. این بیماری می‌تواند به راحتی در شیوه زندگی و سلامت او‌ تاثیر بگذارد.

بسیاری از راه ها برای پیشگیری و درمان آرتروز وجود دارد که اجازه می‌دهد سگ ما به لذت بردن از زندگی اش بپردازد و از کیفیت بهتر زندگی برای یک دوره طولانی تر برخوردار باشد. از بیماری های دیگری که میتواند این نژاد را درگیر کند چاقی است که با دقت در مقدار غذایی که به حیوان میدهیم و منابع غذایی که استفاده می‌کنیم می‌توانیم آن را به خوبی کنترل کنیم.

بهتر است برای راحتی سگ خودمان حتما از یک شخص با تجربه و خبره و یا یک دامپزشک مشورت های لازم را بگیریم. سگ های ماده نیز به خاطر تولد توله های با جثه بزرگ در بدو تولد ممکن است دچار سخت زایی شوند. البته این مورد به ندرت دیده شده است. نفخ هم از مواردی است که معمولا در سگ های نژاد بزرگ می‌تواند دیده شود. به خاطر سرعت بالا در خوردن غذا و همچنین بلع مقدار زیاد هوا در حین غذا خوردن این حیوان می‌تواند مستعد نفخ باشد.


سگ بزرگ سرابی​


عنوان : سگ بزرگ سرابی


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا