دژاوو چیست

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,311
79
دژاوو چیست با تلفظ | معنی دژاوو | تلفظ دژاوو


سوال :

دژاوو چیست


جواب :

آشناپنداری یا دژا-وو (فرانسوی: déjà vu‎, ‎گوش دهیدi‎/ˌdeɪʒɑː ˈvuː/‎; تلفظ فرانسوی: [deʒa vy]) یا حالت پیش‌دیده حالتی از ذهن است که در آن فرد پس از دیدن صحنه‌ای احساس می‌کند؛ البته بعضی از افرد مذهبی معتقدند که فرد قبل از متولد شدن این دنیا را دیده‌است؛ بنابراین این صحنه‌ها برای او آشنا می‌باشند و در اسلام به آن عالم ذر نیز آن صحنه را قبلاً دیده‌است و در گذشته با آن مواجه شده‌است.
روش‌های علمی دژاوو را به عنوان پیش‌بینی یا پیش‌گویی رد کرده و آن را به صورت کارکرد نادرست حافظه به هنگام بازخوانی یک تجربه توضیح می‌دهند. گرچه اخیراً دانشمندان توضیحاتی راجع به این مسئله یافته‌اند
اما همواره این مسئله با دیده شک نگریسته می‌شود. این لغت ابتدا توسط روان‌شناس فرانسوی امیل بویراک (۱۸۵۱–۱۹۱۷) در کتاب روان‌شناسی آینده (به فرانسوی: sciences psychiques) معرفی شد.
به نظر می‌رسد این حالت را بسیاری از افراد تجربه کرده‌باشند. در تحقیقات رسمی اعلام شد که حدود ۸۵٪ افراد حداقل یک مورد تجربه آشناپنداری را داشته‌اند.

پروفسور سوسومو تونگاوا برنده نوبل پزشکی در سال ۱۹۸۷ در مورد این پدیده می‌گوید:
قلب مغز انسان فضایی با عنوان اسبک مغز است که در حقیقت نوعی ماشین حساب، تجسم‌کننده و بررسی‌کننده اطلاعات مربوط به حافظه است. این فضا، از مکان‌هایی که انسان مشاهده می‌کند و تجربیاتی را که کسب می‌کند نقشه‌برداری کرده و برای استفاده در آینده بایگانی می‌کند. اما هنگامی که دو تجربه بسیار شبیه به هم آغاز می‌شوند، این نقشه‌های ذهنی به روش‌های مختلفی تعبیر و بازخوانی می‌شوند. / ویکیپدیا
 

آمار انجمن

موضوع ها
48,734
ارسال ها
56,173
کاربران
3,426
جدیدترین کاربران
hani6500
عقب
بالا