مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,380
64

دستی کردن عروس هلندی + آموزش و راه حل ها را در همیار خاص ببینید

دستی کردن عروس هلندی.png

دستی کردن عروس هلندی درواقع همان رام و اهلی کردن عروس هلندی است. اگر یک عروس هلندی را تازه به خانه‌ی خود آورده‌اید بهتر است با این پرنده برخورد بدی نداشته باشید. او در ابتدا شما را به‌عنوان یک دشمن غریبه می‌شناسد.هرکس می‌تواند با صبر و تلاش، عروس هلندی خود را کنترل و رام کند. باید به او کمک کنید تا به شما اعتماد کند. ازآنجایی‌که پرندگان حیوانات حساسی هستند، برای دستی کردن عروس هلندی باید صدایی آرام و دانش کافی داشته باشید.

اهلی کردن پرندگان خانگی

برقراری ارتباط با عروس هلندی و بهتر بگوییم اهلی کردن عروس هلندی از طریق رفتارهای گفتاری و عملی انجام می‌شود. برخی از رفتارها مانند نوازش کردن ازجمله فعالیت‌هایی هست که باعث می‌شود عروس هلندی به شما اعتماد کند. از طرفی برخی دیگر از رفتارهای انسان‌ها گفتاری است مانند صحبت کردن و تشویق کردن عروس هلندی.

پرندگان حیوانات باهوش و زیرکی هستند و می‌توانند برای شما یک دوست صمیمی باشند. خوشبختانه دستی کردن عروس هلندی کار سختی نیست اما به زمان و صبر زیادی احتیاج دارد. اگر عروس هلندی شما اهلی شود، نه‌تنها باعث برقراری ارتباط راحت‌تری بین شما و او می‌شود بلکه باعث می‌شود تا این پرنده‌ی باهوش در محیط خانه‌ی شما احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشد.

قوانین دستی کردن عروس هلندی

برای دستی کردن عروس هلندی نباید نگران باشید. بعضی افراد فکر می‌کنند که اهلی کردن یک پرنده‌ی خانگی کار سختی است؛ اما با دانستن اصول و قواعد اولیه‌ی اهلی کردن پرندگان و رعایت آن‌ها قطعاً این کار، برایتان راحت‌تر خواهد بود. اگر بدون تجربه و دانستن قوانین دستی کردن، بخواهید به او دست بزنید، حتی ممکن است به شما صدمه بزند؛ زیرا عروس هلندی هنگام احساس خطر با منقار تیز خود دشمن را نیش می‌زند.

اگر در خانه‌ی خود بچه‌های کوچک دارید، نگذارید که در روزهای اولیه‌ی اهلی کردن این پرنده، به او نزدیک شوند. این پرنده از باهوش‌ترین پرندگانی است که به بچه‌ها حسادت می‌کند. به همین دلیل از عشق ورزیدن به فرزندتان در کنار عروس هلندی، خودداری کنید.

رام کردن عروس هلندی مراحل اهلی کردن عروس هلندی

برای اهلی کردن عروس هلندی باید سه مرحله را طی کنید:


مرحله‌ی اول: ابتدا باید سعی کنید که اعتماد عروس هلندی را جلب کنید.مرحله‌ی دوم: او را نوازش کنید و با او سخن بگویید.مرحله‌ی سوم: باید شیوه‌ی ماندن در قفس و راه خانه را به او آموزش دهید.قطع کردن بال‌ها

قبل از شروع مراحل بالا، در اولین قدم برای دستی کردن عروس هلندی، بال‌های او باید قطع شوند. اگر بال‌های پرنده به‌درستی و از قسمت درست قطع‌ شده باشند، می‌توانید همیشه او را در خانه آزاد بگذارید و در قفس او را باز نگه‌دارید. قطع کردن بال‌ها، مهم‌ترین کار در اهلی کردن عروس هلندی است. با این کار راحت‌تر می‌توان آموزش‌های لازم را به او داد.

البته تنها باید پرهایی که پرهای اصلی پرواز هستند را قطع کنیم. قطع بال عروس هلندی یک عمل بدون درد است. البته باید یک فرد باتجربه این کار را انجام دهد تا ناراحتی و دردی برای پرنده پیش نیاید.

با قطع بال‌های عروس هلندی، مواظب باشید که اگر پرنده‌ی شما هنگام پرواز سقوط کرد، به زمین برخورد نکند. مثلاً در اتاقی که قالی یا موکت دارد به او آموزش دهید تا به زمین نخورد. زمین خوردن عروس هلندی می‌تواند باعث آسیب به لگن و بدن او شود.

سازگاری با محیط

عروس هلندی شما قبل از دستی شدن، تقریباً باید دو هفته با محیط جدید خود سازگار شود. از همان روزهای ابتدایی سعی نکنید که او را اهلی کنید. البته برخی از انواع پرندگان به زمان کمتر و برخی دیگر به زمانی بیش از دو هفته برای عادت کردن به محیط احتیاج دارند.

برای این کار ابتدا قفس عروس هلندی را در یک اتاق تاریک و آرام نگه‌دارید تا استرس کمتری به او وارد شود. اگرچه اتاقی که شلوغ است برای او بد نخواهد بود اما بعضی پرندگان با سروصدای زیاد میانه‌ی خوبی ندارند.به محل قرار دادن قفس عروس هلندی که در معرض بخارآب مثلاً آشپزخانه است توجه کنید، زیرا به‌هیچ‌وجه جای مناسبی برای او نیست. این کار باعث رشد باکتری‌ها و قارچ ها و بیماری‌های عروس هلندی خواهد شد.

سازگاری با محیطاگر یک عروس هلندی را به خانه میاورید باید مراقب سلامتی او باشید. بیماری‌های عروس هلندی می‌تواند دستی کردن عروس هلندی را برای شما سخت کند، به همین دلیل مواظب او باشید.

عروس هلندی به محیط جدید عادت کرده؟

با نزدیک شدن به او، می‌توانید این مسئله را بفهمید. اگر عروس هلندی شما با دیدنتان بال‌هایش را باز کرد و به شما توجه کرد پس او به شما عادت کرده است.اما برعکس اگر همچنان بی‌توجه و در گوشه‌ای نشست و به شما توجه نکرد پس او بازهم به شما احساس غربت دارد.

نکات در دست گرفتن عروس هلندی

هرگاه که می‌خواهید برای اولین مرتبه، عروس هلندی را در دست بگیرید به نکات زیر دقت داشته باشید:

ابتدا یک اتاق با نور ملایم را آماده کنید، نور زیاد عروس هلندی را عصبانی و ناراحت می‌کند.به‌آرامی عروس هلندی را از قفس بیرون آورید.آرام او را نوازش کنید. از تاج و سر او شروع کنید تا پشت پاها و حتی زیر بالهایش را نوازش کنید.همراه با نوازش کردن با او سخن بگویید. مثلاً بگویید: من تو را خیلی دوست دارم، لطفاً توهم با من دوست باش.هرگز عروس هلندی را محکم در دستان خود نگه ندارید و سعی کنید در ابتدا بسیار با ملایمت با او برخورد کنید.اگر مقداری خوراکی مانند چیپس، میوه و انواع سبزیجات را دارید به او دهید.نحوه ی صحیح در دست گرفتن عروس هلندی می تواند کمک زیادی به اهلی کردن عروس هلندی شما بکند پس به این نکته توجه داشته باشید.نکته

البته اگر تجربه‌ی اولیه‌ی خرید عروس هلندی را دارید، سعی کنید خوراکی‌ها و غذاهای ممنوعه برای عروس هلندی را بدانید. همچنین برای تقویت سیستم ایمنی بدن پرنده‌ی خود از خوراکی‌های مقوی و بذرهای چرب در رژیم غذایی‌اش استفاده کنید.

دادن خوراکی به عروس هلندی صحبت کردن با عروس هلندی

بعد از آموزش دادن و دستی کردن عروس هلندی، نوبت به صحبت کردن با او می‌رسد. هرچه وقت بیشتری برای او بگذارید و بیشتر با او صحبت کنید، سریع‌تر یاد می‌گیرد که سخن بگوید و شعر بخواند. در این مرحله بهتر است با صدای آرام و مهربان او را صدا بزنید.

هنگامی‌که به او آب و غذا می‌دهید صدایش کنید و با او صحبت کنید. برای شروع بهتر است برای او نامی انتخاب کنید و نامش را به او آمورش دهید. البته از یک نام طولانی که او نتواند تکرارش کند استفاده نکنید. اسمی که صوت کوتاهی دارد را برایش انتخاب کنید تا بتواند آن را تکرار کند.

شاید تصور کنید که در ابتدا نمی‌توانید با یک عروس هلندی که به‌تازگی به خانه آورده‌اید سخن بگویید. اگرچه بیان کلمات به‌تنهایی برای دستی کردن عروس هلندی کافی نیست، اما اگر صحبت کردن و تعریف از عروس هلندی را همراه با رفتار فیزیکی مانند ورزش کردن او همراه کنید، نتایج بسیار خوبی خواهید دید.مثلاً همان‌طور که سر او را نوازش می‌کنید به او بگویید که چقدر دوستش دارید. چقدر از وجود او در کنار خود احساس شادمانی می‌کنید. عشق ورزیدن حتی به پرندگان هم باعث شادی شما و رفع افسردگی او خواهد شد.

مراحل دستی کردن عروس هلندی

در ادامه گام‌های دستی کردن این پرنده‌ی خانگی زیبا را به شما می‌آموزیم؛ پیشنهاد می‌کنیم خواندن ادامه‌ی مقاله را از دست ندهید:

نوازش کردن

اولین گام برای اهلی کردن عروس هلندی نوازش کردن او است. این کار باعث می‌شود تا او به شما اعتماد کند. از طرفی رطوبت بدن شما به او آرامش خاصی می‌دهد. شما می‌توانید با انگشت، سر او را نوازش کنید و تا پشت گردن، پاهایش و حتی زیر بال هایش را لمس کنید. البته باید این لمس کردن به‌آرامی باشد.دست زدن به او و نوازش کردن مکرر عروس هلندی به شما کمک می‌کند تا بتوانید او را اهلی بار بیاورید. علاوه بر این اگر عروس هلندی به دستان شما عادت کند و پوست شما را حس کند، راحت بر روی دستان شما می‌نشیند و با شما بازی می‌کند.

نوازش کردن عروس هلندی نزدیک کردن دست به قفس

طوطی‌ها و عروس هلندی توانایی خوبی در تعقیب کردن اطراف خود دارند. این پرندگان باهوش می‌توانند خطر را حس کنند. به همین دلیل شما باید به‌آرامی و با صداهای آرامش بخشی مانند سوت زدن به او نزدیک شوید تا از شما نترسد.

بهتر است این کار را به مدت چهارتا هفت روز انجام دهید. مثلاً برای غذا دادن به عروس هلندی، روزانه 10 تا 15 دقیقه دو یا سه مرتبه دست خود را داخل قفس نگه‌دارید. سپس به‌آرامی دست را از قفس خارج کنید.این کار را تا زمانی انجام دهید که عروس هلندی، دیگر از حضور دست شما در قفس خود ترس و وحشت نداشته باشد. البته نکته‌ی بسیار مهم این است که با نگه‌داشتن دست خود در قفس، هیچ‌گاه به‌طور مستقیم به عروس هلندی خیره نشوید و مستقیماً به چشمانش نگاه نکنید. عروس هلندی این کار را یک ترس و تهدید بزرگ می‌داند.داشتن صبر و حوصله و گذر زمان در عادت کردن عروس هلندی به محیط، تأثیر زیادی دارد.

سازگار شدن با خوراکی‌ها

اگر دستی کردن عروس هلندی برایتان سخت بود استفاده از خوراکی‌های موردعلاقه‌اش کار را برایتان راحت می‌کند. می‌توانید از سبزی‌ها و میوه‌ها استفاده کنید. دست خود را با خوراکی به درون قفس ببرید. او به دست شما بهتر عادت می‌کند.فقط توجه کنید که باید دست خود را بی‌حرکت نگه‌دارید. البته باید صبر کنید تا او به دست شما توجه کند و طرف خوراکی شما بیاید. در پرنده‌های چاق‌وچله و شکمو کار شما راحت‌تر است و زودتر به خوراکی نزدیک می‌شوند.

مرحله آخر دستی کردن عروس هلندی

در این مرحله به مهم‌ترین قسمت از دستی کردن عروس هلندی می‌رسیم. باید به عروس هلندی آموزش دهید تا روی دست شما بنشیند. دست خود را مانند یک نشیمن قرار دهید و آن را به‌آرامی به قفس ببرید. انگشت اشاره خود را بیرون نگه‌دارید و انگشتان دیگر را به سمت کف دست خود بچسبانید و با دست خود یک نشیمنگاه ایجاد کنید. بسیار آهسته و غیر تهدیدآمیز، دست خود را به سمت پرنده خود حرکت داده و انگشت اشاره خود را در زیرخط سینه‌ی او که دقیقاً بالای پاهای او است، قرار دهید.

تشستن عروس هلندی روی دستاگر از نیش زدن عروس هلندی می‌ترسید، می‌توانید دستکش بپوشید. اما پوشیدن دستکش می‌تواند باعث ترس پرنده‌ی شما بشود.پرنده خود را تشویق کنید تا روی انگشت شما قدم بگذارد. انگشت خود را زیرخط پستان پرنده خود قرار دهید، به‌آرامی بدن او را فشار دهید تا او را تشویق کنید تا به انگشت شما قدم بگذارد.

دادن خوراکی به عروس هلندی

البته ممکن است که عروس هلندی شما، آمادگی لازم را برای دستی شدن نداشته باشد. به همین دلیل می‌ترسد و به اطراف قفس پرواز می‌کند. به‌هیچ‌وجه با دست خود او را تعقیب نکنید. دست خود را به‌آرامی بیرون آورید و بعداً دوباره امتحان کنید. می‌توانید دست خود را به‌آرامی در قفس ثابت نگه‌دارید تا زمانی که او آرام شود و آماده شود تا دوباره به دست شما نزدیک شود.

البته اگر برایتان مقدور است به او خوراکی بدهید و او را به سمت خوراکی بکشید. البته صحبت کردن با عروس هلندی نیز در این مرحله مؤثر است. برای دستی کردن عروس هلندی صحبت کردن با او بسیار مؤثر است.سعی کنید به او فرمان‌های لازم را یاد دهید. به او بگویید بیا بالا تا هر موقع که خواستید بر روی دست شما بنشیند با شنیدن این فرمان متوجه منظورتان شود.

در آخر وقتی‌که عروس هلندی شما اهلی شد و فرمان لازم را آموخت حتماً به او هدیه یا پاداش دهید. حتی به او خوراکی موردعلاقه‌اش را بدهید. هر دفعه که بر روی انگشت شما نشست حتماً او را تشویق کنید. یادتان باشد که روزی دو تا سه بار این کار را به مدت 10 تا 15 دقیقه انجام دهید.

غذا دادن به عروس هلندی ورود و خروج از قفس

آموزش ورود و خروج از قفس به پرنده، از دیگر موارد دستی کردن عروس هلندی است. این کار در اهلی کردن او بسیار اهمیت دارد. البته باید در ابتدا قفس او در اتاق آرام و امنی باشد. پنجره‌ها بسته باشند و هیچ حیوان دیگری در آن اتاق نباشد. اتاق عروس هلندی شما باید مرتب و روشن و تمیز باشد.

حواستان باشد که هیچ‌گاه او را به‌زور از قفس بیرون نیاورید. اگر می‌خواهید پرنده را با انگشت خود بیرون بیاورید باید صبور باشید. چراکه عروس هلندی شما در ابتدا متوجه کار شما نخواهد شد و می‌ترسد.اگر درب قفس به‌اندازه کافی بزرگ است، دست دیگر خود را دراز کنید و آن دست را در پشت پرنده خود فنجان کنید. دست دیگر شما به‌عنوان سپری برای جلوگیری از پریدن پرنده از انگشت شما عمل می‌کند، اما درواقع او را لمس نمی‌کند.

سپس پرنده‌ی خود را دوباره در قفسش قرار دهید. بعد از هر جلسه تمرین در خارج از قفس، او را به‌آرامی به قفس خود برگردانید. ممکن است او بخواهد به‌محض بازگشت به داخل قفس از روی دست شما پرواز کند. اما نباید به او پرواز را آموخت. سعی کنید او را دوباره روی یکی از وسایل بازی یا میله‌ی خود قرار دهید. برای این کار انگشت خود را به‌گونه‌ای قرار دهید که محل نشستنش در جلوی او قرارگرفته و از دست شما بالاتر باشد.

جلوگیری از آسیب کلیوی به عروس هلندی

برای پرندگانی مانند عروس هلندی به‌هیچ‌وجه واجب نیست که مدفوع خود را نگه‌دارند. اگر بخواهید نگه‌داشتن مدفوع را به او آموزش دهید منجر به مشکلات جدی در سلامت او می‌شود. زیرا مدفوع آن‌ها در داخل دستگاه گوارش جمع شده و با جمع شدن مدفوع در داخل دستگاه گوارش او اندام‌های داخلی را تحت‌فشار قرار می‌دهد.گاهی اوقات پرنده‌ی شما در انتظار دستور لفظی شما برای دفع مدفوع خود آسیب کلیوی او را تهدید می‌کند. درنتیجه منجر به مرگ او خواهد شد. اما اگر بازهم اصرار داشته باشید که به او آموزش دهید تا مدفوع خود را در موقع و محل مناسب دفع کند:

باید محلی را انتخاب کنید تا هنگام دفع مدفوع عروس هلندی را به آنجا ببرید. مثلاً او را به سطل اشغال نزدیک کنید. با این کار او نیز خواهد آموخت تا هنگام مدفوع خود به آنجا مراجعه کند.

دستی کردن عروس هلندی صحبت پایانی

امیدواریم توانسته باشیم در رابطه با دستی کردن عروس هلندی به شما کمک کرده باشیم و پرنده خود را اهلی کرده باشید.beautyofbirds.com

trainedparrot.com

wikihow.com
 
بالا