تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی میشود

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

.

تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی میشود ، را از سایت همیار خاص ببینید

سوال :

تبدیل وضعیت ایثارگران شامل چه کسانی میشود


جواب :

به گزارش روابط عمومی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تاریخ 27/07/1399 با اکثریت آرا با طرح استفساریه تبصره یک بند «و» ماده 87 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه موافقت کردند.

متن استفساریه به شرح زیر است:

آیا دولت موظف است افراد مشمول ماده 21 قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، مصوب سوم تیرماه سال 1386 با اصلاحات و الحاقات بعدی آن که در زمان حاکمیت قانون برنامه توسعه پنجم جمهوری اسلامی ایران، مصوب 25 دی ماه سال 1389 که به صورت غیر از استخدام رسمی به کارگیری شده اند را براساس شرایط مندرج در بند «و» ماده 44 قانون مذکور و اصلاحات آن به صورت رسمی به استخدام در بیاورد؟

پاسخ: بلی.

طرح استفساریه پس از تصویب شورای نگهبان به مجلس عودت داده شده و با ابلاغ ریاست مجلس به ریاست جمهور، قابلیت اجرایی دارد.
پس از تصویب این قانون، در بین جامعه ایثارگری سوال هایی در خصوص افراد مشمول طرح و همچنین بازه زمانی شمول قانون مطرح گردید که مفاد مندرج در متن زیر به استناد قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و قانون برنامه توسعه پنجم جمهوری اسلامی ایران و قانون مدیریت خدمات کشوری در راستای پاسخگویی به سوالات ایثارگران عزیز می باشد.

افراد مشمول قانون:

طبق تبصره ۲ بند «و» ماده 44 قانون برنامه پنج ساله پنجم توسعه 3 گروه شامل طرح تبدیل وضعیت می گردند:
1-فرزند شهید؛ 2-فرزندان جانبازان(باهرمیزان درصد جانبازی) 3-فرزند آزاده
تبصره 2 اشعار می دارد: فرزندان شاهد و جانباز و آزاده از شرط جنسیت برای استفاده از سهمیه استخدامی معاف و دستگاه های مشمول این قانون موظف اند بدون الزام به رعایت شرط سنی، تحصیلی، معدل و آزمون، و با احراز شرایط عمومی گزینش، با هماهنگی بنیاد شهید و امور ایثارگران، و از ابتدا، آنان را به صورت رسمی قطعی استخدام نمایند.

نوع عضویت در زمان برنامه پنجم توسعه:

با توجه به این که قانونگذار در طرح استفساریه عنوان نموده افرادی که به صورت غیر از استخدام رسمی در طول برنامه پنجم بکارگیری شده اند تبدیل وضعیت به رسمی گردند، با نگرش به قانون مدیریت خدمات کشوری، 3 نوع عضویت مشمول طرح تبدیل وضعیت می گردند:
1-پیمانی 2- قرارداد کار معین 3- قرارداد ساعتی

پیمانی به استناد بند ب ماده 45 قانون مدیریت خدمات کشوری، قرارداد کار معین و ساعتی، به استناد تبصره ذیل ماده 32 قانون مدیریت خدمات کشوری که اشعار می دارد: دستگاه‌های اجرائی می توانند در شرایط خاص با تایید سازمان، تا ده درصد پست های سازمانی مصوب، بدون تعهد استخدامی و در سقف اعتبارات مصوب، افرادی را به صورت ساعتی یا کار معین برای حداکثر یک سال به کار گیرند.

گفتنی است با توجه به اینکه انواع دیگر به‌کارگیری نیرو شامل (شرکتی، پروژه ای و...) در متن قانون مدیریت خدمات کشوری به عنوان نوع استخدام نیامده است، به نظر می رسد در خصوص این قبیل نیروها اقدامی جهت تبدیل وضعیت از سوی دستگاه های اجرایی متصور نباشد.

زمان شمول قانون:

قانون برنامه پنجم توسعه از تاریخ 01/01/1390 تا تاریخ 28/12/1395 قابلیت اجرایی داشته، فرزندان شهید، جانباز و آزادگان که در طول این مدت به‌صورت پیمانی، قراردادی کارمعین و ساعتی در دستگاه های اجرایی به‌کارگیری شده اند، مشمول طرح می گردند.
ماده 235 قانون برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران که اشعار می دارد: قانون برنامه پنجم توسعه حداکثر تا پایان سال 1395 هجری شمسی تمدید و با تصویب برنامه ششم توسعه و ابلاغ آن ملغی می شود.
و در پایان بازخوانی فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بنیاد شهید انقلاب اسلامی مورخ 22/12/58، ضروری به نظر می رسد:
باید رسیدگى کامل به خاندان شهدا و آسیب‌دیدگان و معلولین در این راه، چه در ‌انقلاب و چه قبل و بعد از آن به نحو احسن و با مراعات احترام آنان بشود.

منبع: فاش نیوزمنبع : همیارخاص

.
 
  • برچسب ها
    اخبار تبدیل وضعیت ایثارگران بخشنامه تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگر تبدیل وضعیت ایثارگران در بودجه 99 تبدیل وضعیت ایثارگران در سال ۹۹ تبدیل وضعیت فرزندان ایثارگران از شرکتی به رسمی لزوم قانون شدن تبدیل وضعیت ایثارگران نتیجه استفساریه تبدیل وضعیت ایثارگران نتیجه استفساریه تبدیل وضعیت ایثارگران در شورای نگهبان
  • بالا