مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,726
66


pdw در آزمایش خون | حد نرمال pdw در آزمایش خون |


سوال :

pdw در آزمایش خون چیست


جواب :

آزمایش pdw یکی از آزمایش‌های خون CBC است که به ارزیابی پلاکت‌های خون می‌پردازد. پلاکت‌ها همان سلول‌های خونی هستند که در انعقاد خون نقش مهمی را ایفاء می‌کنند. وقتی زخمی بر روی بدن ایجاد می‌شود این پلاکت‌ها هستند که با انعقاد خون باعث توقف خونریزی می‌شوند. مقاله زیر در مورد آزمایش pdw اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار می‌دهد.

pdw در آزمایش خون چیست.jpg

PDW نرمال چند است؟​

میزان نرمال پلاکت در خون در افراد و حتی نژادهای مختلف، متفاوت است اما به طور میانگین تعداد پلاکت‌ها اگر بین ۱۰ تا ۱۷.۹ باشد مقدار آن در خون نرمال محسوب می‌شود. مقدار پلاکت در خون اگر کم‌تر از ۱۰ باشد جای نگرانی نیست چون این فاکتور در کنار فاکتورهای دیگر مورد بررسی قرار می‌گیرند. به همین دلیل توصیه می‌شود که تحت مراقبت پزشکی باشید؛ زیرا این پزشک است که می‌تواند نتیجه تست را با قرار دادن آن در کنار سایر شرایط جسمانی شما به طور دقیق تفسیر کند.تفسیر آزمایش PDW​

تفسیر آزمایش PDW را برعهده پزشک معالج قرار دهید. پزشک با توجه به فاکتورهایی مانند سن،‌ جنسیت،‌ داروهای مصرفی و بیماری‌های زمینه‌ایی به تفسیر آزمایش خواهد پرداخت.

بالا بودن PDW نشانه چیست؟​

بالا بودن PDW در خون می‌تواند نشأت گرفته از یکی از موارد زیر باشد:

هرگونه التهاب در بدن می‌تواند افزایش تعداد پلاکت‌ها را به همراه داشته باشد. آزمایش ESR و آزمایش CRP نیز در تشخیص التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرند.
شاید شنیده باشید که استرس دلیل بسیاری از بیماری‌هاست. در تعادل بین مقدار پلاکت و حجم خون نیز استرس و فشار روانی نقش مهمی ایفا می‌کند.
کم‌خونی نیز یکی از مواردی است که تعداد پلاکت‌ها را در خون افزایش می‌دهد. البته مقادیر زیاد PDW در خون دلیل بر کم‌خونی نیست و راهکارهای تشخیصی دیگری برای احراز آن در کنار تست PDW باید مورد توجه قرار بگیرد.
معمولأ پس از اعمال جراحی سنگین نیز به دلیل خونریزی زیاد در حین عمل، تعداد پلاکت‌ها افزایش می‌یابند زیرا بدن به آن‌ها برای منعقد کردن خون در رگ‌های آسیب‌دیده نیاز دارد.
در بیماران مبتلا به سرطان نیز به دلیل کاهش مقدار اسیدوزیدها، تعداد سلول‌های لایه‌ای به شدت کاهش می‌یابد به همین دلیل تعداد پلاکت‌ها در خون افزایش پیدا می‌کنند.
نکته‌ای که در رابطه با تعداد پلاکت‌ها در خون مطرح می‌شود این است که بروز چنین حالتی می‌تواند جنبه موقتی داشته باشد بنابراین با یک تست PDW نباید بابت سلامت خود نگران شوید.

PDW پایین نشانه چیست؟​

پایین بودن PDW در آزمایش می‌تواند با یکی از دلایل زیر در ارتباط باشد:

سرطان خون یا لوسمی: سلول‌های سرطانی در خون باعث آلودگی مغز استخوان می‌شوند و تولید پلاکت‌ها را که در مغز استخوان تشکیل می‌شوند تحت تاثیر قرار می‌دهند.

هپاتیت B مزمن
بیماری رادیواکتیو: اگر شخص در معرض پرتوهای رادیو اکتیو قرار بگیرد، پلاکت‌های خون تا حد زیادی تحت تاثیر این اشعه‌ها قرار گرفته و تعداد ان‌ها کاهش می‌یابد.
سندروم میلوسپلاستی: نوعی بیماری است که مغز استخوان را تحت تاثیر قرار می‌دهدو به تبع آن تعداد پلاکت‌ها کاهش می‌یابد.
 

آمار انجمن

موضوع ها
47,873
ارسال ها
54,278
کاربران
3,263
جدیدترین کاربران
arvin 1388
عقب
بالا