pct در آزمایش خون چیست

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

رنج نرمال pct در آزمایش خون,Plcc در آزمایش خون چیست,تفسیر آزمایش pct,تفسیر آزمایش pct خون,پی سی تی در آزمایش خون,افزایش pct,علت پایین بودن pct در آزمایش خون,Pctدرازمایش خون چیست,pct در آزمایش خون چیست,pct در آزمایش خون مخفف چیست,pct در آزمایش خون کودکان,pct در آزمایش خون,pct در آزمایش خون یعنی چی,pct در آزمایش خون نوزاد,pct در آزمایش خون چیه,pct در آزمایش خون بارداری,pct در آزمایش خون کودک,pct در ازمایش خون ب چ ,


شاید شما در جواب آزمایش خود با عبارت PCT مواجه شده باشید و برایتان این سوال پیش آمده باشد که PCT در آزمایش خون چیست .PCT در حال حاضر به طور گسترده ای در اروپا برای تشخیص و ارزیابی پاسخ التهابی سیستمیک بکار می رود.
برای اطلاع از علائم اختصاری آزمایش خون می توانید به پست لینک شده مراجعه کنید. در ادامه با ایده آل مگ همراه باشید.
از بین جدیدترین روش های تشخیص سپسیس، PCT بالاترین صحت را در تشخیص درست دارد.
نسبت و اندازه PCT در طی ۶ تا ۱۲ ساعت پس از حمله عفونی با عوارض سیستمیک افزایش می یابد. اندازه گیری PCT برای تشخیص دقیق و سریع در بیمارانی که مشکوک به سپسیس و پاسخ التهابی سیستمیک هستند توصیه شده است.

سپسیس چیست؟
سپیس زمانی اتفاق می افتد که عفونتی در بدن وجود داشته باشد و درمان نشود. این عفونت در صورت خارج شدن از کنترل سیستم ایمنی بدن از کار می اندازد و منجر به سپسیس یا عفونت خون می شود.

PCT در آزمایش خون چیست؟
یک نشانگر پاسخ التهابی است و توسط باکتری های (اندوتوکسین ها / LPS) و سیتوکین ها (IL-1، IL-2، IL-6، TNFα) تحریک می شود. نقش بنیادی و دقیق PCT تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده است، داده های اخیر نشان می دهد که PCT ممکن است نقش پاتولوژیک در سپسیس داشته باشد.

PCT ۱۱۶ prohormone اسید آمینه کلسیتونین هورمون است. کلسیتونین به وسیله سلول‌های C (غده تیروئید) در واکنش به محرک های هورمونی تولید می شود، در حالی که PCT می تواند توسط چندین سلول دیگر از طیف گسترده ای از اعضا در پاسخ به التهاب یا عفونت تولید شود.

علاوه بر اهمیت PCT در تشخیص سپسیس، این بیومارکر در بررسی روند و شدت پاسخ التهابی سیستمیک نیز مفید است. تغییرات روزانه میزان PCT در پلاسما، می تواند نشانگر روند بیماری و پیش اگاهی برای بیماران مبتلا به سپسیس باشد. ادامه داشتن میزان بالای PCT نشانه خوبی برای بیمار نیست و نشانگر نقص درمان یا عدم پاکسازی عفونت است

PCT و سپسیس

پلاسما PCT معمولا عمری در حدود ۲۵ تا ۳۰ ساعت دارد . در افراد سالم، غلظت PCT معمولا کمتر از ۰٫۰۵ نانوگرم در میلی لیتر است، اما غلظت آن می تواند تا ۱۰۰۰ نانوگرم در میلی لیتر در بیماران مبتلا به سپسیس، سپسیس شدید یا شوک سپتیک افزایش یابد. سطوح PCT در افراد سالم پایین تر از حد تشخیص است. از سال ۱۹۹۳ هنگامی که سطح بالای آن در بیماران مبتلا به عفونت باکتریایی یافت شد، PCT یک پروتئین مهم در تشخیص و تشخیص افتراقی بیماری های التهابی بود.

PCT یک ابزار مفید است که می تواند در تشخیص سپسیس کمک کند. در جدول زیر شما می توانید مقادیر مختلف از PCT و علل احتمالی آن را مشاهده کنید.

.
 
  • برچسب ها
    pct در آزمایش خون pct در آزمایش خون بارداری pct در آزمایش خون مخفف چیست pct در آزمایش خون نوزاد pct در آزمایش خون چیست pct در آزمایش خون چیه pct در آزمایش خون کودک pct در آزمایش خون کودکان pct در آزمایش خون یعنی چی pct در ازمایش خون ب چ pctدرازمایش خون چیست plcc در آزمایش خون چیست افزایش pct تفسیر آزمایش pct تفسیر آزمایش pct خون رنج نرمال pct در آزمایش خون علت پایین بودن pct در آزمایش خون پی سی تی در آزمایش خون
  • بالا