یکی از منابع دریای خزر که کشور های اطراف این دریا به کشف و استخراج از آن مشغول اند

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

یکی از منابع دریای خزر که کشور های اطراف این دریا به کشف و استخراج از آن مشغول اند ، را در همیارخاص بخوانید

منابع نفت و گاز دریای خزر ذخیره‌ای راهبردی برای آیندگان​


دریای خزر به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان با دارا بودن نزدیک به ۴۰ درصد مجموع مساحت دریاچه‌های دنیا از حیث ذخایر نفت و گاز جزو مناطق به نسبت بکر جهان به شمار می‌آید.

دریای خزر پس از منطقه خلیج فارس و سیبری سومین منبع انرژی جهان است که بر اساس اعلام سازمان انرژی جهانی مجموع ذخایر تاییدشده نفت‌خام و گاز طبیعی دریای خزر بالغ بر ۱۰۰ میلیارد بشکه نفت و ۱۲ تریلیون متر مکعب گاز تخمین زده شده؛ ارقامی که به وضوح نشان می‌دهد دریای خزر افزون بر موقعیت ژئوپلیتیک، به لحاظ ذخایر نفت و گاز اهمیت زیادی برای کشورهای حاشیه دریای خزر دارد.

با وجود اینکه در سال‌های دور هیچ‌گونه چشم‌انداز و افق روشنی برای وجود منابع هیدروکربوری در دریای خزر وجود نداشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دوران شکوفایی و بومی‌سازی علم و فناوری با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه کشورهای غربی، فرزندان ایران‌زمین به این باور رسیدند که منابع خدادادی نفت و گاز صرفا در گوشه شمالی و غربی دریاچه خزر و برای بعضی از همسایگان خزر نیست و اثبات وجود ذخایر مطمئن و قابل توجه نفت و گاز در خزر جنوبی به مدد تلاش و کوشش فراوان متخصصان شرکت نفت خزر به عنوان پیشقراول و پرچم‌دار این حرکت عظیم محقق شد.

در واقع پس از سال‌ها تلاش، مطالعات علمی، تحقیقاتی و زمین‌شناسی، کشفیات به‌دست آمده در خزر جنوبی به‌رغم وجود هرگونه سابقه و تجربه ایران در ساخت سازه‌های عظیم دریایی و عدم در دست داشتن تکنولوژی‌ها و فناوری‌های پیچیده مختص حفاری در آب‌های عمیق رقم خورده است و امروز با افتخار و سربلندی اعلام می‌کنیم متخصصان و فرزندان ایران زمین در حوزه حفاری آب‌های عمیق دریای خزر و کشف طلای سیاه از دل خزر فعل خواستن توانستن را صرف کردند.

متخصصان شرکت نفت خزر از سال ۱۳۷۷ با انجام مطالعات وسیع ژئوفیزیکی، زمین‌شناسی و مهندسی نفت به نتایج مثبتی به لحاظ وجود منابع غنی هیدروکربور در بخش جنوبی آب‌های عمیق دریای خزر پی بردند، به طوری که امروز قویا اعلام می‌کنیم بر اساس مطالعات انجام شده، ۴۶ ساختار کوچک و بزرگ نفتی که در اعماق بین ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر با ذخایر بالغ بر ۴۸ میلیارد بشکه نفت و گاز شناسایی شده است و بر اساس همین تلاش‌های علمی و مطالعات ارزشمند زمین‌شناسی نیاز به ساخت یک سکوی حفاری نیمه‌شناور برای عملیات حفاری و اکتشاف در دریای خزر جزو اهداف و اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت و عملیات اجرایی ساخت سکوی نیمه شناور ایران امیرکبیر با قابلیت حفاری تا عمق ۶۰۰۰ متر زیر بستر دریا با همکاری شرکت‌های توانمند ایرانی به سرانجام رسید و نهایتا در سال ۱۳۸۸ ساخت این سازه عظیم و منحصربه‌فرد و مجهز به فناوری‌های پیچیده با وزنی حدود ۱۵۰۰۰ تن که به‌عنوان یکی از چالش‌های نفس‌گیر و پیچیده برای شرکت نفت خزر بود با عبور از مشکلات فراوان وارد مدار عملیاتی شد و امروز سکوی نیمه‌شناور امیرکبیر به عنوان نمادی از حاکمیت جمهوری اسلامی ایران و نگین درخشانی از تبحر، دانش و فناوری و به عنوان برگ زرینی در تالار افتخارات صنعت نفت کشور در پهنه دریای خزر خودنمایی می‌کند.

این سکوی منحصربه‌فرد تا به‌ حال با انجام عملیات موفقیت‌آمیز حفاری دو حلقه چاه اکتشافی در میدان سردار جنگل تابوی حفاری در آب‌های عمیق دریای خزر را شکسته، به گونه‌ای که امروز به جرات می‌توان ادعا کرد با توجه به تجربیات ارزنده شرکت نفت خزر در حفاری و اکتشاف در آب‌های عمیق، ریسک عملیات حفاری برای فعالیت‌های توسعه و تولیدی به نسبت گذشته بسیار پایین آمده است.

یکی از چالش‌های مهم شرکت نفت خزر پس از ساخت سکوی عظیم حفاری امیرکبیر، موضوع نگهداری، تعمیرات و راهبری آن بود که با توجه به فناوری‌های پیچیده سکوهای نیمه‌شناور در بدو امر تا حدود بسیار زیادی وابسته به کشورهای خارجی بودیم، اما امروز به مدد صنعتگران، متخصصان و پیمانکاران ایرانی مباحث راهبری، نگهداشت و تعمیرات این سازه منحصربه‌فرد در این سال‌ها به‌تدریج از وابستگی ۸۰ درصدی به کمتر از ۲۰ درصد رسیده، به گونه‌ای که تمامی عملیات راهبری و نگهداشت و تعمیرات این جزیره آهنی که مجهز به ۸۹ سیستم از سامانه‌های مختلف، پیچیده و منحصربه‌فرد است توسط متخصصان و پیمانکاران ایرانی در حال انجام است.

یکی از استراتژی‌ها، اقدام‌های ارزشمند و سرمایه‌گذاری‌های مهم شرکت ملی نفت ایران در منطقه شمال کشور و سواحل شهرهای نکا و بهشهر ایجاد حوضچه آرامش و اختصاص محدوده بسیار وسیع پشتیبانی و عملیاتی، پایگاه تعمیراتی برای کشتی‌ها، مخازن ذخیره‌سازی و خطوط لوله انتقال نفت و گاز بوده است که این مهم زمینه را برای ورود به مرحله توسعه و تولید از دریای خزر بیش از پیش فراهم کرده است.

از جمله دیگر اقدام‌های مهم شرکت نفت خزر به جز ساخت سکوی حفاری امیرکبیر می‌توان به ساخت سه فروند شناور چندمنظوره پشتیبانی از سکو (کاسپین ۳، ۲، ۱)، احداث پایگاه پشتیبانی و احداث اسکله و حوضچه آرامش برای انجام عملیات اکتشاف و حفاری، انجام ۴۸۰۰ متر حفاری در آب‌های عمیق خزر، کسب تجارب علمی و دستیابی به اطلاعات ارزشمند اکتشافی آب‌های عمیق دریای خزر، افزایش همکاری‌های منطقه‌ای با کشورهای حاشیه دریای خزر در حوزه‌های ایمنی، حفاظت از محیط زیست و مشارکت‌های نفتی، امضای تفاهم‌نامه‌های متعدد همکاری با شرکت‌های داخلی و بین‌المللی و متخصص فعالیت در آب‌های عمیق، انجام طرح‌ها و پروژه‌های زیست محیطی مطابق با استانداردهای آب عمیق و برگزاری مانورهای آمادگی مقابله با انتشار احتمالی آلاینده‌های نفتی، انجام تحقیقات و چاپ چند کتاب در زمینه ژئوفیزیک و زمین‌شناسی دریای خزر، همکاری با مراکز علمی و دانشگاهی درخصوص توسعه علمی و پژوهشی حوزه انرژی و زمین‌شناسی دریای خزر، اخد گواهینامه‌های ISO9001، ISO TS29001، ISO 14001، ISO45001 و راهنمای HSE-MS، امضای سند همکاری بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان در زمینه بهره‌برداری مشترک از ظرفیت‌های خزر، امضای تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت ORG نروژ برای مطالعه توسعه میدان سردار جنگل و بلوک‌های اکتشافی ۲۴، ۲۶ و ۲۹ دریای خزر اشاره کرد.

امروز می‌توانیم با سربلندی اعلام کنیم همه اقدام‌ها، مطالعات و بسترسازی‌های لازم و پیشران برای گام نهادن در مسیر توسعه و تولید نفت و گاز از ساختارها و میدان‌های نفتی شناخته شده متعلق به آب‌های جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر به دست متخصصان توانمند شرکت نفت خزر محقق شده و ایران برای نخستین بار در منطقه خاورمیانه وارد باشگاه فعالیت‌های نفت و گاز در آب‌های عمیق جهان شده است و دانش و تولیدات لازم را به‌گونه‌ای کسب کرده که کشورهای همسایه خزر خواهان همکاری و انتقال این تجربیات برای آنان هستند.

با توجه به زمینه‌سازی‌ها، چنانچه عبور از مرحله اکتشاف به مرحله توسعه و تولید در اولویت اهداف و برنامه‌های وزارت نفت قرار گیرد با افتخار می‌توانیم اعلام کنیم که همه زمینه‌ها، تجهیزات، دانش، تخصص، نیروی انسانی و امکانات برای این کار مهیا و فراهم است و در هر صورت کشف این ذخایر عظیم خدادادی در دریای خزر، هدیه‌ای برای آیندگان و نسل‌های آینده کشور عزیزمان است و باید اذعان کرد تلاش‌ها، مطالعات، اقدام‌ها و کشفیات انجام شده در خزر می‌تواند در ارتقای جایگاه ایران از نظر ذخایر هیدروکربوری در مجامع بین‌المللی نقش‌آفرین بوده و اثری پررنگ داشته باشد.

علی اصولی مدیرعامل شرکت نفت خزر

سوالات متن درس ۱۸ مطالعات اجتماعی ششم دبستان​

گام به گام نمونه سوالات و پرسش های کوتاه و تعریف کنید و نقطه چین امتحانی درس ۱۸ هجده مطالعات اجتماعی کلاس ششم ابتدایی​


سوالات متن درس ۱۸ مطالعات اجتماعی ششم دبستان ؛ در این مطلب با پاسخ و جواب نمونه سوال های تشریحی و کوتاه و تعریف کنید و جای خالی امتحانی متن درس ۱۸ هجدهم دریا، نعمت خداوندی کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم ابتدایی آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب فعالیت های درس ۱۸ مطالعات ششم

نمونه سوال های متن درس ۱۸ هجدهم مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی​


۱) یکی از مهمترین دلایل اهمیت خلیج فارس، وجود منابع سرشار نفت و گاز است.

۲) انبار نفت جهان کجاست؟ پاسخ: خلیج فارس

۳) چرا خلیج فارس از دیر باز مورد توجه کشورهای قدرتمند بوده است؟ پاسخ: چون انبار نفت جهان است.

۴) ماهی های دریای خزر را نام ببرید.پاسخ: ماهی کولی – ماهی سفید – سوف – کپور – کفال – کلیکا

۵) ماهی های دریای خلیج فارس و دریای عمان را نام ببرید.پاسخ: سرخو – سنگسر – زبیده – قباد – شوریده – حلوا – شیر

۶) ماهیان خاویاری را نام ببرید.پاسخ: تاس ماهی – اوزون برون – دراکول – فیل ماهی

۷) صید ماهی در دریای خزر از اوایل بهار تا اوایل پاییز ممنوع است.

۸) در شهرهای بندری معمولا شغل مردم چیست؟ پاسخ: عده ای از مردم به بارگیری و باراندازی کالاهای کشتی ها مشغول اند. برخی از مردم به شغل انبارداری مشغول اند. برخی نیز به صید ماهی مشغولند.

۹) با توجه به تنوع فعالیت ها در دریا، انواع کشتی های ماهیگیری، تفریحی، تجاری و نفتکش در کارخانه های کشتی سازی تولید می شود.

۱۰) ماهی های تزیینی، مرجان ها، صدف ها و لاک پشت های کمیاب و پستاندارانی چون دلفین ها و نهنگ ها در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند.

۱۱) آیه ۹۷ سوره ی انعام به کدام نعمت خداوندی اشاره می کند؟پاسخ: دریا – (و خداوند دریا را برای استفاده ی شما قرار داد.)

۱۲) چرا به منطقه ی خلیج فارس « انبار نفت جهان » می گویند؟پاسخ: زیرا منابع نفت و گاز در این منطقه بسیار زیاد است.

۱۳) نفت و گاز در خلیج فارس از کدام قسمت ها استخراج می شود؟پاسخ: از کف خلیج فارس در ناحیه ی کم عمق نزدیک به ساحل

۱۴) نفت کشورهای نفت خیز منطقه ی خلیج فارس چگونه به سایر کشورهای جهان منتقل می شود؟پاسخ: همه روز نفتکش های عظیمی از خلیج فارس و تنگه ی هرمز عبور می کنند و نفت را انتقال می دهند.

۱۵) علاوه بر خلیج فارس در کدام دریاهای اطراف ایران منابع نفت و گاز وجود دارد؟ این منابع توسط چه کسانی استخراج می شود؟پاسخ: دریای خزر – کشورهای اطراف این دریا به کشف و استخراج نفت از آن مشغول اند.

۱۶) در دریاهای ایران چند نوع ماهی زندگی می کنند و چه فوایدی دارند؟پاسخ: صدها نوع ماهی زندگی می کنند و هر یک ارزش غذایی و طعم خاصی دارند و بعضی هم زینتی هستند.

۱۷) به کدام مادّه ی غذایی دریایی « مروارید سیاه » گفته می شود؟پاسخ: خاویار یا تخم ماهیان خاویاری دریای خزر به مروارید سیاه مشهور و از گران ترین غذاهای جهان است.

۱۸) چرا صید ماهی در دریای خزر از اوایل بهار تا اوایل پاییز ممنوع است؟پاسخ: زیرا این ایام، زمان تخم ریزی ماهیان در این دریاست.

۱۹) ماهیگیری در دریاهای ایران چگونه صورت می گیرد؟پاسخ: برای ماهیگیری در آبهای اطراف سواحل از کشتی ها و لنج های کوچک استفاده می شود اما صیادان برای ماهیگیری در آب های عمیق به کشتی های مجهز نیاز دارند که دارای لوازم پیشرفته ی ماهیگیری و سرد خانه هستند.

۲۰) چرا کشتی ها و کامیون های حمل ماهی باید یخچال و سردخانه داشته باشند؟پاسخ: برای اینکه این مادّه ی با ارزش غذایی فاسد نشود.

۲۱) طرز تهیه ی کنسرو ماهی در کارخانه های کنسرو سازی را توضیح دهید.پاسخ: ماهی ها را پس از صید با کامیون های یخچال دار به اینجا حمل می کنند. در اینجا ماهی را به قطعات بزرگ برش می دهند و در دیگ های مخصوص می ریزند تا در مدّت معیّنی بپزد. بعد دستگاه خودکار، تکّه های پخته شده را درون قوطی می ریزد و نمک و روغن به آن اضافه می کند. هوای قوطی ها نیز خارج می شود تا فاسد نشوند.

۲۲) کارخانه های کشتی سازی و لنج سازی در اطراف کدام شهرهای ایران قرار دارند؟ چند نمونه مثال بزنید.پاسخ: در اطراف بندر عباس ، بوشهر و چابهار در جنوب و نکا در سواحل دریای خزر

۲۳) ریا چه نقشی در توسعه ی گردشگری در ایران دارد ؟پاسخ: همه ساله عدّه‌ٔ زیادی از مردم کشور ما برای تفریح و گذراندن تعطیلات تابستان به سواحل شمالی ایران سفر می کنند. سواحل زیبای جنوبی ایران و جزایر کیش، قشم، بندرعبّاس و چابهار نیز برای گردشگری در فصل زمستان مناسب هستند و مسافران از دریا، بناهای تاریخی و بازارهای این نواحی دیدن می کنند.

۲۴) چند نوع از موجودات با ارزش دریایی که در خلیج فارس و دریای عمان زندگی می کنند، نام ببرید؟پاسخ: ماهی های تزیینی ، مرجان ها ، صدف ها ، لاک پشت های کمیاب و پستاندارانی چون دلفین و نهنگ ها

۲۵) وظیفه ی ما در مقابل استفاده های فراوانی که از دریا می کنیم چیست؟پاسخ: این است که به دریا آسیب نرسانیم و از آن و موجودات با ارزشش حفاظت کنیم.

۲۶) یکی از مهمترین دلایل اهمیت خلیج فارس، وجود منابع سرشار نفت و گاز است.

۲۷) بزرگ ترین منبع ماهیان خاویاری در جهان دریای خزر است.

۲۸) بخشی از ماهی های خوراکی صید شده به کارخانه های کنسروسازی منتقل می شوند.

۲۹) از بزرگ ترین زیستگاه های موجودات دریایی خلیج فارس و دریای عمان هستند.

۳۰) در ایران علاوه بر خلیج فارس، دریای خزر نیز دارای منابع نفت و گاز است.

۳۱) از آبزیان مهم دریاهای جنوب میگو است که با نزدیک شدن به ماه مهر، ماهیگیران جنوب خود را برای صید آن آماده می کنند.

۳۲) از بین منابع غذایی دریایی، ایران همه ساله مقدار زیادی میگو و خاویار به کشورهای دیگر صادر می کنند.

۳۳) دریای خزر محل زندگی ماهیان و پرندگان مهاجر است.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز، تنها به خواندن این سوالات اکتفا نکنید و حتما متن درس را هم به دقت مطالعه کنید.

همچنین بخوانید: سوالات متن درس ۱۷ مطالعات ششم دبستان

سوالات متن درس ۱۸ هجدهم کتاب مطالعات اجتماعی ششم ابتدایی با جواب را در این مقاله مشاهده کردید. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از صفحات دیگر ماگرتا دیدن نمایید. برای بهتر پیدا کردن جواب ها در آخر کلمات جستجو شده داخل گوگل کلمه ماگرتا را قرار دهید. همچنین سوالات خود را در بخش دیدگاه بنویسید.
🤩یکی از منابع دریای خزر که کشور های اطراف این دریا به کشف و استخراج از آن مشغول اند​


عنوان : یکی از منابع دریای خزر که کشور های اطراف این دریا به کشف و استخراج از آن مشغول اند


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا