مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,380
64

گاز گرفتن عروس هلندی را در همیار خاص ببینید

گاز گرفتن عروس هلندی.png

گاز گرفتن در عروس هلندی اتفاقی نادر نیست و ممکن است به دلایل زیادی به وجود بیاید. پس اگر عروس هلندی شما را گاز می‌گیرد نگران نشوید. ما امروز در این مقاله قصد داریم دلایل اصلی گاز گرفتن عروس هلندی را به طور کامل برایتان بیان کنیم. در ادامه برخی از راهکارهای رفع گاز گرفتن عروس هلندی را به شما یاد میدهیم. پس اگر عروس هلندی شما دچار این مشکل شده است با ما همراه باشد.

عروس هلندی‌ها یک نژاد پرنده محبوب و نسبتاً مطیع هستند. اگر دوست دارید درباره این پرنده اطلاعات دیگری داشته باشید مقاله پرورش عروس هلندی را در سایت ما مطالعه کنید.عروس هلندی‌ها به‌طورکلی به صاحبان خود دل‌بستگی عاطفی و اخلاق یکنواختی دارند. اما این پرنده خانگی زیبا ممکن است به دلایل زیادی صاحب خود گاز بگیرد. که معمولاً برای هر پرنده متفاوت است. گرچه ممکن است فهمیدن دلیل دقیق گاز گرفتن پرنده مدتی طول بکشد اما این مشکل قابل‌رفع است.


علت گاز گرفتن عروس هلندی

گاز گرفتن روشی است که عروس هلندی با استفاده از آن با صاحب خود ارتباط برقرار می‌کند. این پرندگان معمولاً گاز می‌گیرند زیرا در تلاش‌اند تا نکته‌ای را بیان کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر مالک به قفس عروس هلندی خود برسد و دست خود را وارد قفس پرنده کند و پرنده او را گاز بگیرد، به‌احتمال‌زیاد مالک دست خود را از قفس عروس هلندی خارج کرده و او را تنها می‌گذارد.

باگذشت زمان، این الگوی تکراری باعث گاز گرفتن در عروس هلندی می‌شود. زیرا یاد گرفته است که گاز گرفتن راهی برای کنترل صاحب خود است. به همین دلیل به رفتار خود ادامه می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل گاز گرفتن عروس هلندی این است که رام نشده است. اکثر عروس هلندی‌های رام نشده از ترس گاز می‌گیرند زیرا فکر می‌کنند زندگی آن‌ها درخطر است. اگر شما با پرنده‌ای رام نشده سروکار دارید، مهم است که به‌منظور رام کردن عروس هلندی خود تلاش کنید تا گاز گرفتن را به حداقل برسانید. همچنین پرنده را به یک حیوان خانگی آرام تبدیل کند.

از همه مهم‌تر، مالک باید زمانی را برای نگهداری و گذراندن وقت با پرنده خود ایجاد کند. زیرا این حیوانات به این نوع تعاملات احتیاج دارند تا اجتماعی‌تر شوند و از صاحبان خود نترسند. بنابراین شما می‌توانید با این کار گاز گرفتن در عروس هلندی خود را کم‌تر کنید. تعامل با پرندگان باید بخشی از برنامه روزمره صاحب عروس هلندی باشد.


گاز گرفتن عروس هلندی


گازگرفتن موقع تهدید و خطر


توجه به این نکته مهم است که عروس هلندی‌ها به‌ندرت در طبیعت از گاز گرفتن استفاده می‌کنند. زیرا این‌یک رفتار تهاجمی محسوب می‌شود. معمولاً گاز گرفتن به موقعیت‌های تهدیدآمیز اختصاص دارد. در بیشتر موارد، این پرندگان در طبیعت درگیری‌های کوتاه و سریعی خواهند داشت و پس از گذشت زمان کمی، به پرواز درمی‌آیند. در حقیقت، بیشتر عروس هلندی‌های وحشی انرژی خود را صرف یافتن غذا می‌کنند و برای مبارزه تلاش کمی انجام می‌دهند. در طبیعت، پرندگان معمولاً در مواقعی که از لانه خود در برابر مزاحمان محافظت می‌کنند. یا هنگام تلاش برای محافظت از جفت خود به دلیل عدم اعتماد به عروس هلندی‌های دیگر، به مبارزه می‌پردازند.

اجتماعی نبودن عروس هلندی

ازآنجاکه عروس هلندی‌های اسیر مجبور به سازگاری با شیوه زندگی ما شده‌اند، آن‌ها نیز تغییر رفتارهای خود را برای همزیستی آغاز کرده‌اند. متأسفانه، گاز گرفتن رفتاری است که عروس هلندی ابتدا سازگاری با روش زندگی جدید از خود نشان می‌دهد. عروس هلندی‌هایی که زیاد گاز می‌گیرند معمولاً پرندگانی هستند که به‌خوبی اجتماعی نشده‌اند و ناخواسته برای گاز گرفتن تقویت‌شده‌اند و قوانین زندگی در خانه را درک نمی‌کنند. به همین دلیل، پرنده باید اصلاح شود و قوانین زندگی دز خانه به او آموزش داده شود.البته شاید اگر عروس هلندی شما رام شود این رفتار ها را نداشته باشد.

فریاد نزنید

اگرچه ممکن است این کار ساده نباشد. اما وقتی گاز گرفتن پرنده زیاد است، مالک باید همیشه این رفتار را نادیده بگیرد تا زمانی که راه‌حلی برای از بین بردن این رفتار مشخص شود. بسیاری از اوقات صاحبان سر پرندگان خود را فریاد می‌زنند که گاز نگیرد. اما بهتر است بدانید که این امر نتیجه معکوس دارد. این داد وفریاد به پرنده می‌گوید که او توجه شمارا به خود جلب کرده است. و در حقیقت باعث می‌شود که پرنده به گاز گرفتن ادامه دهد زیرا در دنیای خود با صاحب خود ارتباط برقرار کرده است.

شاید علت گاز گرفتن عروس هلندی شما این نکته است.اگر پرنده شما را گاز گرفت نباید عکس‌العملی از خود نشان دهید. اگرچه گاز گرفتن توسط پرنده خانگی ناراحت‌کننده است و ممکن است صدمه ببیند. اما هدف اصلی صاحب باید این باشد که به پرنده یاد دهد گاز گرفتن راه درستی برای برقراری ارتباط نیست. با این کار شما می‌توانید تعداد دفعات گاز گرفتن در پرنده خود را به حداقل برسانید.

بهترین راه جلوگیری از گاز گرفتن عروس هلندی

حالا که بعضی از اصلی‌ترین دلایل گاز گرفتن عروس هلندی را فهمیدیم وقت آن رسیده است تا بفهمیم که چگونه این رفتار را از بین ببرید.همان‌طور که گفتیم عروس هلندی‌ها یک نژاد پرنده محبوب و نسبتاً مطیع هستند. ولی بااین‌حال غیرمعمول نیست که عروس هلندی‌ها گاهی صاحبان خود گاز بگیرند یا رفتارهای تهاجمی نشان دهند. عروس هلندی‌ها معمولاً از طریق گاز گرفتن سعی در برقراری ارتباط دارند. بنابراین ممکن است لازم باشد عناصر محیط و رفتار آن را بررسی کنید تا مشخص شود چه عواملی باعث می‌شود که پرنده شما را گاز بگیرد.

جلوگیری از گاز گرفتن عروس هلندی

اقدامات حیاتی
در ادامه بهتر است به چند مورد از علائم گاز گرفتن عروس هلندی بپردازیم. دلایل آن را بررسی کنیم و از بروز حوادث دیگر پیشگیری کنیم.

دور کردن کودکان و افراد مسن را از عروس هلندی

به کودکان یا افراد مسن اجازه ندهید که یک عروس هلندی که گاز می‌گیرد را مدیریت کنند. کودکان و افراد مسن ممکن است در اثر گزش پرنده آسیب جدی ببینند. بنابراین، آن‌ها نباید به یک عروس هلندی وحشی نزدیک شوند.

علت گاز گرفتن پرنده را دریابید!

همان‌طور که گفتیم این پرندگان اغلب از طریق گاز گرفتن با صاحبانشان ارتباط برقرار می‌کنند. اگر بتوانید بفهمید که پرنده قصد دارد چه چیزی به شما بگوید، احتمالاً گاز گرفتن را متوقف می‌کند. اگر درزمانی که عروس هلندی می‌خواهد بخوابد و شما مزاحم او شوید این پرنده برای هشدار به شما که به این کار پایان دهید ممکن است شما را گاز بگیرد.

شاید دلیلی که پرنده شمارا گاز می‌گیرد ترسیدن آن باشد و برای دفاع از خود، شما را گاز بگیرد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که شما می‌خواهید او را از قفسش بیرون بیاورید یا می‌خواهید کاری را به او تحمیل کنید.اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتر درباره ترس این پرنده داشته باشید مقاله علت ترس عروس هلندی به شما کمک زیادی خواهد کرد.حالا که اقدامات اصلی را فهمیدیم وقت آن رسیده که بفهمیم اگر توسط عروس هلندی گزیده شدیم چه‌کاری را انجام دهیم

واکنش به گزیده شدن

اگر عروس هلندی شما را گاز گرفت، مراحل زیر را انجام دهید:

عصبانی نشوید!


اگرچه ممکن است در صورت گزیده شدن توسط عروس هلندی متعجب یا مبهوت شوید، اما فریاد یا ضربه زدن به پرنده فقط باعث ترس او خواهد شد. عروس‌های هلندی حساس از فریاد بیشتر می‌ترسند. این به‌نوبه خود ممکن است باعث شود پرنده از ترس دوباره شما را گاز بگیرد.

اگر عروس هلندی در خانه قبلی، پناهگاه حیوانات یا فروشگاه حیوانات خانگی مورد سو استفاده یا مورد غفلت قرارگرفته باشد، ممکن است شما را گاز بگیرند.

به پرنده بگویید “نه”!

با گفتن “نه”، می‌توانید پرنده خود را آموزش دهید تا گاز گرفتن شما را متوقف کند با این کار به او دستور می‌دهید جلوی گزش شما را بگیرد. هنگام انجام این کار ثابت‌قدم باشید و هر بار که پرنده شما را گاز گرفت یا حرکتی برای گاز گرفتن شما انجام داد، “نه” بگویید.شما باید با یک عروس هلندی گزنده صبورانه رفتار کنید. رفتار حیوانات یک ‌شبه تغییر نمی‌کند و ممکن است هفته‌ها طول بکشد تا عروس هلندی شما به رفتار بد خود پایان دهد. پس صبور باشید!

تنها گذاشتن عروس هلندی

اگر با عروس هلندی بازی می‌کنید یا سر و بدن او را نوازش می‌کنید، ممکن است شما را گاز بگیرد تا نشان دهد از این توجه خسته شده است. این بدان معنا نیست که عروس هلندی از دست شما عصبانی است. ممکن است به‌سادگی از شما بخواهد دیگر دست از لمس کردن آن بردارید.پرندگان وسایل کمی برای برقراری ارتباط با صاحبان انسانی خود ندارند. بنابراین گاز گرفتن به‌عنوان یک سیگنال پیش‌فرض ارتباطی عمل می‌کند.

مراقب علائمی باشید که نشان می‌دهد پرنده در شرف گاز گرفتن شما است. عروس‌های هلندی وقتی می‌خواهند گاز بگیرند دهان خود را باز می‌کند، پاهای خود را از هم باز می‌کند اگر این علائم را دیدید دست خود را عقب بکشید و او را تنها بگذارید.

تنها گذاشتن پرنده

استراحت کافی


این پرندگان و انواع دیگر طوطی‌ها به خواب کافی احتیاج دارند و اگر استراحت کافی نداشته باشند ممکن است بدخلق شوند. اگر پرنده شما ساعت‌ها بیدار است و شروع به گاز گرفتن می‌کند، عروس هلندی را در قفسش قرار دهید و از اتاق خارج شوید و او به فرصت استراحت و خواب بدهید.نکته: مزاحم استراحت عروس هلندی خود نشوید و آن را هنگام خواب بیدار کنید. تمام پرندگان حیوان خانگی باید درحالی‌که می‌خواهند استراحت کنند تنها باشند. اگر شما یک پرنده که خواب است را بیدار کنمید به‌احتمال‌زیاد او را عصبانی می‌کنید و پرنده شمارا گاز می‌گیرد

مجازات یا ندادن پاداش به او

اگر عروس هلندی خود را نوازش کنید و هر بار که نیش می‌زند به آن توجه کنید. پرنده می‌فهمد که گاز گرفتن منجر به توجه مثبت می‌شود.به‌جای پاداش دادن به پرنده، سعی کنید وقتی‌که او کار بدی انجام می‌دهد آن را در قفس قرار دهید و از اتاق خارج شوید. در این شرایط شما به پرنده خود یاد می‌دهید که گاز گرفتن منجر به توجه منفی می‌شود و دیگر این کار را انجام نمی‌دهد. ابته شاید خواندن مقاله ی علت جیغ زدن عروس هلندی چیست؟ بتواند به شما بیشتر کمک کند.

رسیدگی به وضعیت عروس هلندی

امیدوارم تا این قسمت از مقاله‌ی ما استفاده‌ی لازم را برده باشید. البته بهتر است حواستان به مشکلات جسمی ورحی این پرنده باشد. گاهی اوقات بروز این مشکلات باعث گاز گفتن عروس هلندی شما خواهد شد. برای مثال شما میتوانید افسردگی عروس هلندی را بخوانید و بدانید که چگونه از افسرده شده و مشکلات روحی پرنده ی خود جلوگیری کنید.

کوتاه کردن پرها

عروس هلندی‌ها به‌خصوص پرندگان نر اگر پرهای بال آن‌ها کاملاً رشد کند، می‌توانند رفتار پرخاشگری از خود بروز دهند. اگر متوجه شدید عروس هلندی نر شما بیشتر از گذشته گاز می‌گیرد. سعی کنید پرها را در نوک بال‌های آن کوتاه کنید. شاید علت گاز گرفتن عروس هلندی شما بلند بودن پرهای آن است.

نکته: اگر قبلاً بال‌های پرنده خود را کوتاه نکرده‌اید یا خودتان راحت نمی‌توانید این کار را انجام دهید، عروس هلندی را به دامپزشکی یا پرنده فروشی‌ها ببرید که می‌تواند این کار را انجام دهد.اصلاح پرهای بال پرنده شما نیز از پرواز دور پرنده جلوگیری می‌کند.

تعویض قفس

عروس هلندی‌ مانند هر نژاد طوطی به فضای کافی نیاز دارند تا احساس راحتی و آرامش کند. این بدان معنی است که قفس آن‌ها باید به‌اندازه کافی بزرگ باشد تا بتواند پرنده را به‌راحتی در خود جای دهد. اگر قفسی که در حال حاضر عروس هلندی را در آن قرار داده‌اید خیلی کوچک باشد. او آشفته می‌شود و احتمال اینکه شمارا گاز بگیرد بسیار بیشتر می‌شود. شاید علت اصلی گاز گرفتن عروس هلندی شما فضای کم قفس آن است. این موضوع ممکن است باعث آشفتگی و عصبی شدن این پرنده باشد.

نکته‌ای مهم برای خرید قفس

اگر اولین بار است که قصد دارید آن را یک قفس متوسط تا بزرگ برای عروس هلندی خود بخرید. به این نکته توجه کنید.عروس هلندی‌ها دارای تاج‌های چشمگیر و دم‌های بزرگ هستند و بنابراین به فضای بیشتری ازآنچه فکر می‌کنید نیاز دارند. قفس عروس هلندی باید حداقل 20 اینچ (51 سانتی‌متر) عرض، 20 اینچ (51 سانتی‌متر) عمق و 24 اینچ (61 سانتی‌متر) طول داشته باشد.

تهیه قفس مناسب

وسایل سرگرمی یا اسباب‌بازی عروس هلندی


عروس هلندی شما از سرگرمی که این اشیا در قفس برای او آن فراهم می‌کند لذت خواهد برد و حالات تهاجمی کمتری را تجربه خواهد کرد. وسایل بازی و سرگرمی در اندازه‌ها، اشکال و بافت‌های متنوعی وجود دارند و می‌توان آن‌ها با جنسی از مواد طبیعی یا مصنوعی تهیه کرد. عروس هلندی‌ها وسیله‌های چوبی و نرم را ترجیح می‌دهند، بنابراین در فروشگاه حیوانات خانگی به دنبال این محصولات باشید. با این کار می‌توانید گاز گرفتن در عروس هلندی خود را کاهش دهید.

برای تشویق این‌که عروس هلندی وقت بیشتری را در قفس سپری کند. سعی کنید به او وسایلی بدهید که می‌توانید در خانه پیدا کنید. ازجمله: رول‌های دستمال توالت، آجرهای بزرگ لگو، دکمه‌ها و اشیای براق.اگر پرنده شما سعی دارد غذاهای پلاستیکی بخورد، بلافاصله آن‌ها را بردارید و جای آن‌ها را با وسیله‌ای از جنس فولادی ضدزنگ جایگزین کنید.

گرم کردن خانه در فصل تولید مثل

عروس هلندی‌ها تمایل به تولید هورمون‌های تولیدمثل در زمان تغییرات فصلی مانند تابستان تا پاییز دارند. عروس هلندی‌ها وقتی دچار تولید هورمون‌های تولیدمثل می‌شوند، می‌توانند پرخاشگرتر شوند و بیشتر اوقات شما را گاز بگیرند. پرندگان نر و ماده هر دودر این فصل پرخاش گر می‌شوند. شما می‌توانید برای کم‌تر شدن این رفتارها در عروس هلندی‌ها، دمای اتاقی را که از عروس هلندی در آن نگهداری می‌کنید، کاهش دهید.

به‌عنوان‌مثال، اگر دمای خانه شما معمولاً 75 درجه فارنهایت (24 درجه سانتی‌گراد) است. در اتاقی که عروس هلندی خود را نگهداری می‌کنید دما را به حدود 65 درجه فارنهایت (18 درجه سانتی‌گراد) کاهش دهید. اگر می‌خواهید درباره تولیدمثل این پرنده اطلاعات بیشتری داشته باشید مقاله تولید مثل عروس هلندی را مطالعه کنید.نکته: دمای اتاق را بیش‌ازحد کاهش ندهید، درصورتی‌که دمای اتاق زیادی پایین بیاید ممکن است پرنده بیمار شود.


کلام آخر

عروس هلندی‌ها پرندگانی زیبا و پرطرفدارند که درعین‌حال بسیار حساس هستند و ممکن است برخی اوقات شمارا گاز بگیرند. ما سعی کردیم در این مقاله شمارا با علت‌های گاز گرفتن عروس هلندی آشنا کنیم. به شما راه‌کارها برای رفع این موضوع یاد دهیم. امیدوارم که بامطالعه این مقاله به علت گاز گرفتن عروس هلندی خود پی برده باشید و با استفاده از راهکارهای ارائه‌شده بتوانید آن را رفع کنید.

منابع
wikihow.comparrotfeather.com
 
بالا