کدام دانشمند به پدر علم ژنتیک معروف است

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

کدام دانشمند به پدر علم ژنتیک معروف است ، را در همیارخاص بخوانید

بررسی دی‌ان‌ای پدر علم ژنتیک دنیا پس از نبش قبر​


دانشمندان دانشگاه ماساریک جمهوری چک قرار است تحقیقاتی در مورد دی‌ان‌ای گرگور مندل(G ego Me del) پدر علم ژنتیک و کشیش آگوستینی(Augus i ia s) انجام دهند. این پروژه به دلیل ۲۰۰ امین سالروز تولد این دانشمند در سال ۲۰۲۲ میلادی، آغاز شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از ای آر، یوهان گرگور مندل کشیشی اتریشی-آلمانی بود که به عنوان پدر دانش ژنتیک شناخته می‌شود. بقایای اسکلت گرگور یوهان مندل در ژوئن سال جاری میلادی و پس از صدور مجوز، از آرامگاه او که با چند نفر دیگر از کشیشان آگوستینی مشترک است، خارج شد.

خوان پرووچو(Jua P ovecho) نماینده آگوستینی‌ها در جمهوری چک در گفتگو با تلویزیون چک گفت که این تصمیم با توجه به نزدیک بودن به ۲۰۰ امین سالروز این دانشمند که سال آینده است، اخذ شده است. ما این درخواست را به مقر خود در رم ارسال کردیم. آن‌ها نیز موافقت کردند. قصد داریم در این مراسم کاری منحصر به فرد و جالب انجام دهیم.

از آن زمان تاکنون دانشمندان چندین نمونه دی‌ان‌ای که از استخوان‌های مندل جمع آوری کرده‌اند را تجزیه و تحلیل کرده و سعی دارند کل ژنوم او را نیز پردازش کنند.

دکتر عمر سری(Oma Še ý) از دانشکده بیوشیمی دانشگاه ماساریک به تلویزیون چک گفت: این کار این امکان را به ما خواهد داد تا دریابیم برای مثال مندل مستعد ابتلا به چه بیماری‌هایی بوده است. امروزه ما می‌توانیم با بررسی چنین بقایای اسکلتی تشخیص دهیم که آیا فرد در معرض خطر ترومبوز نارسایی لاکتوز یا مستعد ابتلا به بیماری سلیاک و فشار خون بالا بوده است یا خیر.

گزارشات حاکی از ان است که بقایای اسکلت مندل در حال حاضر در موسسه فناوری اروپای مرکزی(CEITEC) شهر برنو جمهوری چک قرار دارد و در ماه نوامبر به آرامگاه آنها در گورستان مرکزی شهر بازگردانده خواهد شد.

استر جارور(Es e Ja ou ) سخنگوی موسسه فناوری اروپای مرکزی نه این موضوع را تایید و نه آن را تکذیب کرد اما گفت که اطلاعات بیشتر درباره این موضوع در یک کنفرانس خبری ویژه در ماه نوامبر فاش خواهد شد.

هم تالار شهر برنو و هم محافل آگوستینی در حال تدارک جشن‌های بزرگ برای سالروز تولد مندل در ژوئیه سال ۲۰۲۲ هستند.

رویدادهای برنامه‌ریزی شده شامل برگزاری یک کنسرت توسط هنرمندان مشهور بین‌المللی، بازسازی گلخانه مندل که در آن تحقیقات ژنتیکی‌اش در مورد گیاهان را انجام می‌داد و برگزاری کنفرانس بین‌المللی ژنتیک مندل است.

پتر هادیک(Pe Hladík) معاون شهردار برنو به رادیو چک گفت که این شهر و دیگر شرکای مرتبط آن یک مناقصه ۱۰ میلیون کرونی برای ساخت مجسمه‌ یادبود پدر علم ژنتیک در میدان مندل برگزار کرده‌اند. مندل مشهورترین شهروند برنو بوده است. میراث جهانی او منحصر به فرد است. به همین دلیل است که ما معتقدیم چشم جهان در ماه ژوئیه ۲۰۲۲ به برنو خواهد بود.

گرگور یوهان مندل در ۲۰ ژوئیه ۱۸۲۲ در یک خانواده آلمانی زبان در قسمت سیلزی امپراتوری اتریش(جمهوری چک امروزی) متولد شد. مندل پس از راهب شدن، بیشتر زندگی خود را در کلیسا سنت توماس آگوستینی در برنو گذراند. او از دو هکتار زمین کلیسا برای انجام آزمایش‌های هیبریداسیون روی گیاهان استفاده کرد و سرانجام کار خود را در سال ۱۸۶۶ منتشر کرد. گرچه آثار مندل در همان ابتدا مورد استقبال قرار نگرفت اما چند دهه بعد دوباره توسط محققان کشف شد و میراث مندل به یکی از پایه‌های اصلی علم ژنتیک تبدیل شد.

انتهای پیام

تولد پدر علم ژنتیک​


گرگور مندل،دانشمند اتریشی ۲۲ جولای ۱۸۲۲ به دنیا آمد. در قرن هجدهم، عده‌ای از پژوهشگران بر آن شدند که نحوه انتقال صفات ارثی را از نسلی به نسل دیگر بررسی کنند؛ این بررسی‌ها به نتیجه قابل ملاحظه‌ای ختم نشد. دو دلیل مهم آن عبارت بودند از آگاهی نداشتن به ریاضیات و دلیل دوم انتخاب صفاتی بود که برای پژوهش‌های اولیه ژنتیک مناسب نبودند. اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال ۱۸۶۵ این قوانین را که حاصل آزمایش‌هایش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد.

گرگور مندل،دانشمند اتریشی ۲۲ جولای ۱۸۲۲ به دنیا آمد. در قرن هجدهم، عده‌ای از پژوهشگران بر آن شدند که نحوه انتقال صفات ارثی را از نسلی به نسل دیگر بررسی کنند؛ این بررسی‌ها به نتیجه قابل ملاحظه‌ای ختم نشد. دو دلیل مهم آن عبارت بودند از آگاهی نداشتن به ریاضیات و دلیل دوم انتخاب صفاتی بود که برای پژوهش‌های اولیه ژنتیک مناسب نبودند. اولین کسی که توانست قوانین حاکم بر انتقال صفات ارثی را شناسایی کند، کشیشی اتریشی به نام گریگور مندل بود که در سال ۱۸۶۵ این قوانین را که حاصل آزمایش‌هایش روی گیاه نخود فرنگی بود، ارائه کرد. این در حالی بود که جامعه علمی آن دوران به دیدگاه‌ها و کشفیات او اهمیت چندانی نداد و نتایج کارهای مندل به دست فراموشی سپرده شد و به نظر می‌رسید، پرونده این دانش رو به بسته شدن است.

در سال ۱۹۰۰ میلادی کشف مجدد قوانین ارائه شده از سوی مندل، از سوی درویس، شرماک و کورنز باعث شد که نظریات او مورد توجه و قبول قرار گیرد و مندل به‌عنوان پدر علم ژنتیک شناخته شود. در سال ۱۹۵۳ با کشف ساختمان جایگاه ژن‌ها (DNA) از سوی جیمز واتسن و فرانسیس کریک، رشته‌ای جدید در علم زیست‌شناسی به‌وجود آمد که زیست‌شناسی مولکولی نام گرفت. با حدود گذشت یک قرن از کشفیات مندل در خلال سال‌های ۱۹۷۱ و ۱۹۷۳ در رشته زیست‌شناسی مولکولی و ژنتیک که اولی به بررسی ساختمان و مکانیزم عمل ژن‌ها و دومی به بررسی بیماری‌های ژنتیک و پیدا کردن درمانی برای آنها می‌پرداخت، ادغام شدند و رشته‌ای به نام مهندسی ژنتیک را به‌وجود آوردند که طی اندک زمانی توانست رشته‌های مختلفی اعم از پزشکی، صنعت و کشاورزی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد و دیدگاه‌های مختلف عصر حاضر را به خود اختصاص دهد.


کدام دانشمند به پدر علم ژنتیک معروف است​


عنوان : کدام دانشمند به پدر علم ژنتیک معروف است


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا