کاغذی بین دو کاغذ دیگر که برای کپی برداری استفاده میشود

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
کاغذی بین دو کاغذ دیگر که برای کپی برداری استفاده میشود ، را در همیارخاص بخوانید


اگر زمانی به فروشگاه لوازم قنادی دسترسی نداشته و قادر به تهیه کاغذ روغنی نباشیم، چه کنیم؟ امکان درست کردن کاغذ روغنی در خانه وجود دارد؟

کاغذ روغنی چیست؟​


کاغذ پوستی یا کاغذ شیرینی پزی (Pa chme Pape ) نوعی کاغذ سلولزی نازک و سفید رنگ است که گاهی به اشتباه به آن کاغذ مومی یا کاغذ روغنی می‌ گویند. وجه تمایز کاغذ پوستی و مومی در تاثیر پذیری آن‌ ها نسبت به حرارت و ظاهر صیقلی‌ تر کاغذ مومی است. این نوع کاغذ مصارف مختلفی دارد که عمده آن در شیرینی‌ پزی و نان‌ پزی است. بغیر از مصارف ذکر شده، از این کاغذ در نقشه‌ کشی و کپی‌ برداری و به عنوان کاغذ الگوی خیاطی استفاده می شود. هم چنین گاهی می‌ توان نمونه‌ هایی از این کاغذ را در بسته‌ بندی کفش و لباس به عنوان پوشش داخل جعبه مشاهده کرد.

با استفاده از کاغذ روغنی برای کیک دیگر نیازی به چرب کردن قالب و یا سینی فر ندارید که در این صورت در مصرف روغن نیز صرفه جویی می شود. همچنین با استفاده از این ابزار می توانید با خیالی آسوده انواع شیرینی، کیک، پیتزا و … را در فر تهیه کنید و نگران چسبیدن غذا به کف سینی فر یا قالب نباشید. در صورت استفاده از کاغذ روغنی، کف سینی فر یا قالب شما تمیز می ماند در نتیجه شستشوی آن بسیار راحت است.

روش درست کردن کاغذ روغنی​


قبل از هر چیز ذکر این نکته ضروری است که فقط زمانی که به کاغذ روغنی دسترسی ندارید از این روش برای درست کردن کاغذ روغنی استفاده کنید.

کاغذ کاملا سفید (بدون خط و نوشته) در سایز دلخواه مثلا A4 را به اندازه قالب یا سینی برش بزنید.

دستمال کاغذی تمیز را دو طرف کاغذ بکشید تا از گرد و خاک احتمالی پاک شود.

کاغذ را کف سینی یا قالب گذاشته و مقدار کمی روغن را با فرچه یا پنبه تمیز روی کاغذ پخش کنید.

با دستمال کاغذی روغن اضافه را بگیرید.

طرف دیگر کاغذ را هم با فرچه روغن بمالید.

طرف دیگر کاغذ و سینی را هم دستمال کاغذی بکشید تا روغن اضافه آن گرفته شود.

نکته : در صورتی که فرچه یا پنبه ندارید با انگشت روغن را روی سطح کاغذ بمالید.

روش تهیه روغن جدا کننده خانگی​


برای پخت کیک در قالبهای طرح دار که شیارهای زیاد دارند نمی توان از کاغذ روغنی استفاده کرد. بهترین روش برای جلوگیری از چسبیدن کیک به قالب استفاده از روغن جدا کننده است. مقادیر مساوی از آرد، روغن جامد و روغن مایع را با هم مخلوط کنید. مثلا یک قاشق روغن جامد، یک قاشق روغن مایع و یک قاشق آرد.

با فرچه سطح داخلی قالب را با این مخلوط آغشته کنید و با خیال راحت مایه کیک را در قالب بریزید. کیک پس از پخت به راحتی از قالب جدا خواهد شد.

برای اطمینان بیشتر می توانید وقتی کیک هنوز گرم است، پارچه‌ای نخی را با آب داغ خیس کنید و زیر قالب و اطراف قالب پهن کنید و ۲ الی ۳ دقیقه صبر کنید. سپس اطراف کیک را با چاقو خوب باز کرده و قالب را برعکس کنید. محکم به ته قالب ضربه بزنید تا کیک از قالب جدا شود.

هم چنین می توانید اطراف کیک را با چاقو خوب باز کرده، بعد لیسک ژله ای را زیر کیک ببرید و کیک را از قالب جدا کنید.

نکته : اگر کاغذ روغنی به کیک چسبیده، می توانید کاغذ روغنی را از قسمت بیرونی به ملایمت با اسپری کردن آب کمی مرطوب کنید. بعد از کمی صبر کردن خیلی راحت جدا می شود.

نحوه انداختن کاغذ روغنی در قالب​


برای اینکه کاغذ روغنی دقیقا هم اندازه کف قالب یا سینی فر باشد، یک ورق از آن را روی سطح صافی پهن کرده و قالب مورد نظر را روی آن قرار دهید. با استفاده از یک مداد دور تا دور قالب بکشید و سپس قالب را برداشته و از روی جایی که با مداد علامت زدید قیچی کنید. با این روش در مصرف این محصول نیز صرفه جویی شده و همچنین گوشه های اضافه آن موجب بد شکل شدن کیک شما نمی شود.

نحوه ساخت کاغذ شفاف ترسیم برای طراحی و چاپ​

طرز ساخت کاغذ شفاف ترسیم​


کاغذ شفاف کاغذی است که می توان آن را روی طرح مورد نظر گذاشت و به راحتی طرح را روی کاغذ ترسیم کرد. در واقع نوعی کپی برداری و پرینت دستی از روی طرح است. از این کاغذ در انواع پروژه های هنری، ترسیمی، طراحی، خیاطی و … استفاده می شود. ساخت این کاغذ در منزل بسیار آسان است و هر زمان که نیازتان شد، می توانید به راحتی خودتان آن را تهیه کنید.

برای اطلاع از نحوه عملکرد کاغذ هوشمند برای وارد کردن متون دست نویس به کامپیوتر، می توانید به لینک زیر از وب سایت فن تریکس مراجعه کنید.

نحوه تبدیل متون دست نویس به متن دیجیتالی توسط کاغذ هوشمند

برای این کار:

۱- به یک کاغذ معمولی نیاز دارید. این کاغذ در نهایت همان کاغذ شفاف ترسیم خواهد شد.

بنابراین برگه ای را انتخاب کنید که نسبتاً نازک باشد. کاغذهای چاپگر کاغذهای مناسبی برای این کار می باشند.

۲- دیگر مواد مورد نیاز را نیز آماده کنید.

خوشبختانه مواد مورد نیاز برای ساخت کاغذ شفاف ، تقریباً در همه ی خانه ها وجود داشته و به راحتی قابل دسترس است.

– مقداری روغن: تقریباً به اندازه یک قاشق غذاخوری که باید آن را در کاسه یا فنجانی بریزید. (روغن روی کاغذ زده می شود، بنابراین میزان آن به اندازه ی کاغذ بستگی دارد. بهتر است از روغن بچه، روغن سبزیجات یا روغن نارگیل استفاده کنید. از آنجایی که روغن زیتون غلیظ بوده، مناسب این کار نیست.) – یک قلموی بزرگ و پرمو برای زدن روغن روی کاغذ – روزنامه، مقوا یا ظرف پلاستیکی – حوله یا دستمال حوله ای – اسپری مو (دلخواه)

۳- برای ساخت کاغذ شفاف ترسیم، سطح کار باید مسطح باشد. بنابراین روزنامه یا مقوا را روی میز پهن کرده تا روغن و مواد، میز را کثیف نکند.

اگر میز در دسترستان نیست، می توانید داخل ظرف پلاستیکی بزرگی روزنامه پهن کرده و کار را در آن انجام دهید.

۴- با استفاده از قلمو، روغن را روی تمام سطح کاغذ بزنید. به گونه ای که گویی تمام کاغذ را با روغن رنگ می کنید.

متوجه خواهید شد که روغن در کاغذ نفوذ کرده و کاغذ نازک و شفاف می شود. تنها یک لایه و یک پوشش روغن روی کاغذ کافی است. هر چه روغن خشک تر شود، کاغذ شفاف تر می گردد.

۵- با استفاده از حوله کاغذی، روغن های اضافه را از روی کاغذ جمع کنید.

اگر کاغذ شفاف بسیار مرطوب به نظر می رسد، حوله را دو طرف کاغذ زده تا روغن های اضافه به طور کامل از روی کار بلند شوند.

۶- به مدت یک شب کاغذ را در هوای آزاد گذاشته تا کاملاً خشک شود.

البته ممکن است این زمان تا ۲۴ ساعت هم طول بکشد. چرا که کاغذ شفاف باید قبل از استفاده کامل خشک شده باشد. اما اگر برای خشک شدن کاغذ فرصت کافی ندارید، می توانید از اسپری مو برای خشک کردن سریع کاغذ استفاده کنید. به محض اینکه کاغذ خشک شود، قابل استفاده است. نور خوشید روند خشک شدن کاغذ را تسریع می بخشد.

۷- بعد از خشک شدن، کاغذ را روی طرح گذاشته و با مدادی نرم و کاملاً پر رنگ، طرح را روی کاغذ شفاف بکشید.

۸- حال می توانید طرح را از روی کاغذ شفاف روی کاغذ دیگری پیاده کنید.

برای این کار، مانند ویدئو کاغذ شفاف را روی کاغذ معمولی گذاشته و با چسب آن را محکم کنید. سپس با مداد روی طرح کاغذ شفاف کشیده تا طرح روی کاغذ معمولی کپی شود.

۹- کاغذ شفاف بسیار شکننده است و به راحتی پاره شده و از بین می رود. بنابراین برای نگهداری، آن را در کاور پلاستیکی گذاشته و در مکانی خشک نگهداری کنید.

* وارد بحث شوید و دیدگاه هایتان را به اشتراک بگذارید. * پس از تایید دیدگاه، ارسال پاسخ توسط دیگران، و یا ثبت دیدگاه جدید توسط سایر کاربران در مطالب مورد علاقه خود، ایمیل اطلاع رسانی دریافت کنید. * با دریافت لایک از سایر کاربران دیدگاه خود را به جایگاه های بالاتر برسانید. * با ثبت دیدگاه سازنده و مفید، نظر نویسنده مطلب را جهت پین کردن دیدگاهتان جلب کنید. * تنها با آموزش و یادگیری می توان آینده را ساخت. پس اگر مطلب یا دیدگاه مفیدی در رابطه با این مقاله دارید، حتما در قسمت دیدگاه ها با دوستان خود در میان بگذارید.


کاغذی بین دو کاغذ دیگر که برای کپی برداری استفاده میشود​


عنوان : کاغذی بین دو کاغذ دیگر که برای کپی برداری استفاده میشود


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

بالا