چه کنیم در روز طبیعت طبیعت هم شاد باشد

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

چه کنیم در روز طبیعت طبیعت هم شاد باشد ، را در همیارخاص بخوانید

۱۳ توصیه محیط زیست در روز طبیعت​

اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان توصیه ایی را برای حفظ بستر طبیعت در روز سیزده فروردین بیان کرد.​


به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از گرگان ؛ روز سیزدهم فرودین ماه در تقویم‌ های رسمی ایران روز طبیعت نامگذاری شده‌ است. شاید این روز با نامی که برایش انتخاب شده فاصله بسیاری دارد زیرا گاهی شاهد بی مهری های مردم با طبیعت هستیم.

رها کردن زباله، آزار و اذیت حیوانات کارهایی است که بعضی از مردم با طبیعت و حیوانات می کنند. در این میان فعالان محیط زیست و حامیان حیوانات ایران سعی دارند با فرهنگ سازی و آگاه سازی مردم از وضعیت بحرانی حال حاضر ایران چه در زمینه کمبود آب و چه در زمینه خطر انقراض تنوع های زیستی و حیات وحش تا حدودی وظایف خود را به نحوی به انجام رسانند.اینها توصیه های به ظاهر ساده اما کاربردی است که با رعایت آنها می توانیم به حفظ محیط زیست کمک کنیم.

١-به نحوی رانندگی کنیم که منجر به مرگ هیچ جانداری نشود ،بیشینه سرعت در هنگام عبور از جاده های همجوار با مناطق حفاظت شده به خصوص در پارک ملی گلستان ۴۰ کیلومتر در ساعت است؛

٢- به جای افروختن آتش با چوب یا خرید ذغال، از کپسولهای سفری گازی کوچک استفاده کنیم؛

٣-جز ردپا چیزی در طبیعت باقی نگذاریم؛

٤- از ایجاد هر نوع آلودگی صوتی، مواد منفجره و ترقه پرهیز کنیم، زیرا گوش حیوانات چندین برابر گوش انسان به صدا واکنش نشان می دهد؛

۵- از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی استفاده نکرده و مروج چالش_بی_زباله باشیم.

۶-روز سیزده بدر ، دوستدار طبیعت باشیم.

۷- اگر زباله ای را در طبیعت رهاشده دیدیم یا اگر آتش نیمه خاموشی را یافتیم، نگوییم به ما مربوط نیست!

۸- شماره خودروهایی که سرنشینان آنها دور از چشم پلیس زباله از شیشه اتومبیل شان به بیرون پرتاب می کنند را یادداشت کرده و به نزدیکترین مامور پلیس گزارش دهیم.

۹- شاخه هیچ گیاه وحشی را نشکنیم و از طبیعت جدا نسازیم، خودرو خود را در کنار رودخانه ها و تالابها نشوییم، در مصرف آب صرفه جویی کرده و مواد شوینده را در محیط های آبی و طبیعت رها نسازیم.

۱۰- وقتی از خانه بیرون می روید یادتان باشد که تمامی وسایل برقی را از پریز بکشید، تا حدودی در مصرف برق صرفه جویی شود. شیر اصلی گاز را ببندید و با خیال آسوده و راحت به بدر کردن سیزدهتان بپردازید.

۱۱- تا جایی که می توانید کیسه پلاستیک با خود بردارید. وجود کیسه پلاستیکی به تعداد لازم علاوه بر اینکه در تفکیک زباله هایتان کمکتان می کند باعث می شود طبیعت آلوده نشود. اگر صلاح می دانید می توانید به اندازه دو تا سه کیسه دیگرزباله های اطرافتان را جمع آوری کرده تا از محیطی پاک لذت ببرید.

۱۲- طبیعت برای شماست. خانه ای که برای همه ما انسان ها وحیوانات متعلق است. بکوشید به حیوانات آسیبی نرسانده و دیگران را از اهمیت وجودی تنوع زیستی و فواید آن آگاه سازید.

۱۳-با مخربان محیط زیست، درگیری لفظی و فیزیکی به هیچ وجه توصیه نمی شود. اگر می بینید که شخصی مشغول تخریب محیط زیست و آسیب به حیوانات هست با شماره ۱۵۴۰ که سامانه رسیدگی به شکایات زیست محیطی است تماس حاصل کنید. این سامانه تحت نظارت سازمان حفاظت است و به صورت شبانه روزی در تمام کشور پاسخگو است.

این توصیه های کوچک ، بخشی از هزاران توصیه ای است که در برای بهبود فرهنگ زیست محیطی کشور با شما در میان گذاشتیم. کارهای کوچکی که می تواند در ابعادی وسیع تر مانع تخریب محیط زیست کشور شود. روز سیزده بدر ، دوستدار طبیعت باشیم چون نمایش جلوه ای زیبا از طبیعت است این جلوه را از فرزندان و نسل های بعدی نگیریم.

انتهای پیامفا

در روز طبیعت با طبیعت مادرانه رفتارکنیم​

خبرگزاری تسنیم: بیایید سعی کنیم در این روز در کنار لذت و بهره‌ای که از طبیعت خداوندی استفاده می‌کنیم مراقب آن هم باشیم، یادمان باشد این طبیعت میراثی برای نسل‌های بعدی نیز است.​


به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، ایران کهن با فرهنگ و آداب رسوم غنی و ژرفی که در پهنای خود دارد نزد دیگر کشورها همواره زبان زد است، ایرانیان قدیم از دیر باز برای هر واقعه طبیعتی که روی می‌داد جشن شکرانه‌ای برپا می‌کردند. برخی از جشن‌ها و مراسم کهن ایرانیان هنوز هم در میان ما نسل‌های جدید برگزار می‌شود و برخی دیگر فقط در کتاب‌ها و یا توسط برخی از هموطنان زرتشتی برگزار می‌شود. جشن سیزده بدر نیز از آن دسته جشن‌هائی است که در روز پایانی فروردین توسط ما ایرانیان هنوز هم در تمام اقصی نقاط دنیا برگزار می‌شود.

سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهم‌ترین رسوم مشترک در میان اقوام ایرانی است که در سال‌های اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود.

ایرانیان از گذشته‌های دور، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی، در روز سیزدهم فروردین، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت ، مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کردند.لحظه‌هائی ناب در آغوش طبیعت

در همه شهرها و روستاها و عشیره‌های ایران، خانواده‌ها به صورت گروهی، گاه چند خانواده با هم غذای ظهر را آماده کرده و آجیل، کاهو و سکنجبین و آش رشته و خوردنی‌های سفره هفت سین را با خود برداشته و به دامان صحرا و طبیعت می‌روند.

مردم اصفهان نیز از این قائده مستثنی نیستند و در این روز به دامان طبیعت می‌روند، به دامن صحرا و طبیعت رفتن، شوخی و بازی کردن، دویدن، تاب خوردن و در هر حال شاد بودن و سبزه گره زدن از ویژگی‌های روز سیزده بدر است.

در این چند ساله که بحث حفاظت از محیط زیست و اهمیت آن در زندگی انسان‌ها بیشتر مطرح شده است، متوجه می‌شویم که گذشتگان ما، آثار حضور در طبیعت را درک کرده بودند و به دنبال آثاری که طبیعت می‌تواند روی انسان و برای متحول کردن او بگذارد، بودند.

آنان دریافته بودند که نتایج برقراری ارتباط با طبیعت و حفظ آن که در نهایت به نفع انسان و نسل‌های آینده است، چیست و به تدریج با آگاهی از این تفکر، نگرش به سیزده بدر نیز تغییر کرد بطوری که در واقع انسان به این باور رسید که درک بیشتر از هستی و نعمت‌های خداوند که در محیط زندگی انسان است، فلسفه وجودی روز سیزده بدر را تشکیل می‌دهد که در سال‌های اخیر به روز طبیعت نامگذاری شده است، طبیعتی که همواره در ایران مورد احترام و ستایش بوده و مردمان این سرزمین در حفظ و پاکیزگی آن کوشیده‌اند.مراقب طبیعت و محیط زیست باشیم

رفتن به دامان طبیعت در کنار لذتی که دارد عواقبی هم برای آیندگانمان دارد چرا که برخی از همشهریان با ورود به یک منطقه طبیعی از محیط خود مراقبت نمی‌کنند و آن را آگاهانه و یا ناآگاهانه تخریب می‌کنند و ننتیجه این می‌شود که پس از چند سال پس از رفتار چندین نفر با طبیعت دیگر آن گنجینه را همانند قبل نخواهیم داشت.

از آنجائی که زندگی انسان وابسته به محیط زیست است به گونه‌ای که حذف آن به هیچ‌وجه قابل تصور نیست، زیرا در وهله نخست به حذف انسان و حیات بشری منجر می‌شود، در واقع باید توجه کنیم که محیط زیست می‌تواند بدون انسانه‌ا زنده بماند، اما انسان‌ها بدون محیط زیست نمی‌توانند زنده باشند.طبیعت گنج نیست که به راحتی خرجش کنیم!

محمد کمالی کارشناس محیط زیست در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار کرد: محیط زیست موجودی نافع است، به‌ویژه برای انسان، برای اندیشیدن به محیط زیست، مسئولیت پذیری بهترین و مهمترین ویژگی است که باید آن را تمرین کنیم.

این کارشناس محیط زیست به نقش فرهنگ‌سازی در جامعه برای حفظ محیط زیست اشاره کرد و افزود: فرهنگ محیط زیست یعنی نحوه برخورد انسان‌ها با محیط زیست، انسان‌ها با محیط زیست در تعامل هستند، هم انسان‌ها بر محیط زیست تاثیر می‌گذارند و هم محیط زیست بر انسان‌ها، اما مشکل اساسی در این است که محیط زیست یک طرفه تنها بخشنده است و انسان یک طرفه تنها آسیب رسان است و تعداد کمی از افراد هستند که پس از پیک نیک و دورهم بودن در طبیعت به آن آسیبی نمی رسانند.روزی که بهتر است در پی انس و مهربانی با طبیعت باشیم

مهناز مادر یک خانواده است که هر ساله سیزده بدر به طبیعت می‌رود، بیان کرد: سیزده به در، یکی از روزهای بیاد ماندنی برای هر خانواده است که در این روز خانواده‌های فامیل با هم قرار می‌گذارند تا آخرین روز از تعطیلات نوروزی را در طبیعت کنار هم باشند کنند .

او در مورد نگهداری از طبیعت تصریح کرد: در این روز سعی می‌کنیم برای روشن کردن اتش از ذغال استفاده کنیم و یا از چوب‌های خشک و البته آتش را جایی دور از درخت روشن می‌کنیم که به درختان آسیبی نرسانیم و مواد دورریختنی را هم در پاکت جدا قرار می‌دهیم و پس از این‌که به شهر آمدیم در مکان‌هائی که شهرداری سطل‌های مخصوص گذاشته می‌گذاریم .

سیزده بدر را روز طبیعت نام‌گذاری کرده‌اند، اما اگر در غروب این روز و یا روز چهاردهم فروردین سری به پارک‌ها و یا فضای سبز اطراف شهرها بزنیم می‌بینیم که طبیعت بی‌زبان دچار بی‌مهری شده و هر انسان منصفی به این نتیجه خواهد رسید که سیزده فروردین هر روزی می‌تواند باشد جز روز طبعیت !

چه خوب است که هر خانواده با در نظر گرفتن شرایط طبیعت به پاکی محیط زیست نیز توجه داشته باشیم و همه نسبت به امر مهم احساس مسئولیت کنند و با به همراه داشتن کیسه زباله نسبت به جمع آوری دور ریختنی‌هائی که در طی یک روز انباشته می‌شود تلاش کنیم.

انتهای پیام


چه کنیم در روز طبیعت طبیعت هم شاد باشد​


عنوان : چه کنیم در روز طبیعت طبیعت هم شاد باشد


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا