پوشش زنده تحولات اوکراین| تأیید بسته جدید کمک نظامی واشنگتن به کی‌یف/ تجهیزات آمریکا و ناتو در خاک اوکراین هدف قرار می‌گیرند/ گسترش فهرست تحریم‌های رو

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,310
79
پوشش زنده تحولات اوکراین| تأیید بسته جدید کمک نظامی واشنگتن به کی‌یف/ تجهیزات آمریکا و ناتو در خاک اوکراین هدف قرار می‌گیرند/ گسترش فهرست تحریم‌های روسیه علیه آمریکا : آخرین اخبار بین الملل را در همیارخاص بخوانید

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “جو بایدن”، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده یک بسته کمک نظامی مضاعف به ارزش 800 میلیون دلار برای اوکراین اختصاص خواهد داد. بایدن صبح امروز، جمعه، در یک سخنرانی ویژه درباره وضعیت اوکراین، گفت.”هفته گذشته، من سندی را در خصوص تخصیص کمک‌های نظامی مضاعف به اوکراین به مبلغ 800 میلیون دلار امضا کردم . امروز هم بسته کمکی 800 میلیون دلاری دیگری به اوکراین برای تقویت توانایی اوکراین برای جنگ با روسیه اعلام می کنم.»

به گفته وی، بسته کمک نظامی جدید آمریکا به ویژه شامل توپخانه سنگین، مهمات مورد نیاز آن و پهپادهای تاکتیکی خواهد بود.

پیش از این، روزنامه “واشنگتن پست” گزارش داد که ایالات متحده آماده است تا فهرست تسلیحات ارائه شده به کی‌یف را افزایش دهد. طبق این گزارش، پنتاگون از جمله قصد دارد بالگردهای زرهی، میگ-17 و هواپیماهای بدون سرنشین به اوکراین ارسال کند.

جنیفر ساکی، سخنگوی کاخ سفید نیز گفته که واشنگتن در حال بررسی امکان ارسال تجهیزات توپخانه به اوکراین است. وی افزود، ایالات متحده متعهد شده که 1.7 میلیارد دلار برای این منظور اختصاص دهد و در تلاش است تا در پاسخ به درخواست طرف اوکراینی، تحویل این تسلیحات را سرعت بخشد.

وزارت امور خارجه روسیه با ارسال یادداشت اعتراضی از اتحادیه اروپا و ناتو خواسته تا از پمپاژ سلاح به اوکراین دست بردارند. آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در ایالات متحده یادآور شده که نظامی کردن اوکراین یک تهدید مستقیم برای امنیت کل اروپا و جهان است.

مقامات مسکو هشدار داده‌اند که “تسلیحاتی که به اوکراین تحویل داده شده، از سوی هر کس که می‌خواهد باشد، یک هدف قانونی برای نیروهای مسلح روسیه بوده و قطعاً مورد هدف قرار خواهند گرفت. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از این مسئله ابراز تأسف کرد که واشنگتن با ارسال سلاح، حاضر است “تا آخرین فرد اوکراینی” را برای مقابله با این کشور قربانی کند.

در ادامه می‌توانید تحولات مربوط به روزپنجاه و هشتم جنگ اوکراین را دنبال بفرمایید:

***

بایدن: قصد اعزام نیروهای آمریکایی به اوکراین را ندارم

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا صبح امروز، جمعه، بار دیگر تاکید کرد که برای جلوگیری از خطر آغاز “جنگ جهانی سوم”، حتی یک نظامی آمریکایی را هم به اوکراین اعزام نخواهد کرد. او که در یک مراسم حزب دموکرات آمریکا در ایالت اورگان صحبت میکرد،گفت: «ما حتی یک نظامی آمریکایی را به اوکراین نمی‌فرستیم تا جنگ جهانی سوم آغاز نشود».

به گفته رهبر آمریکا، ایالات متحده در عوض، تلاش‌های خود را به روی ارائه کمک نظامی به اوکراین متمرکز خواهد کرد. وی افزود: «ما به هر اوکراینی قابلیت‌های نظامی را می‌دهیم تا بتواند از خود دفاع کند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پیش از این گفته بود که طرف آمریکایی هیچ مشکلی ندارد که “تا آخرین فرد اوکراینی” را برای مقابله با روسیه قربانی کند.


کشور روسیه , جنگ اوکراین ,


پنتاگون امکان عملیات نظامی آمریکا در دریای سیاه را رد کرد

جان کربی، سخنگوی پنتاگون صبح امروز، جمعه، در یک نشست مطبوعاتی اعلام کرد که نیروی دریایی ایالات متحده قصد انجام هیچ عملیات نظامی در منطقه دریای سیاه را ندارد.

کربی در گفتگو با خبرنگاران تاکید کرد: «اگر می‌پرسید که آیا نیروی دریایی ایالات متحده قرار است در عملیاتی در دریای سیاه شرکت کند، پاسخ منفی است. ما قصد نداریم در این منطقه هیچ گونه فعالیتی، از جمله اقدامی با هدف رفع محاصره بنادر اوکراین انجام دهیم، برای اینکه این کار به منزله مشارکت در جنگ تلقی خواهد شد.»


پنتاگون از ادامه تلاش‌های ناموفق برای تماس با روسیه خبر داد

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا همچنین اعلام کرد که مقامات پنتاگون همچنان سعی دارند با همتایان روسی خود تماس بگیرند، ولی همه آنها با شکست مواجه شده است. بدین ترتیب، او سعی کرد دیدگاه خود در خصوص عدم تأثیر تحریم‌های روسیه بر ارتباط بین دو کشور در حوزه نظامی را تأیید کند.

کربی یادآور شد: «اکنون زمانی است که پنتاگون باید با همتایان روسی گفتگو کند، ولی ظاهراً آنها علاقه‌ای به این کار ندارند. ما چندین هفته است در این رابطه تلاش کرده و هر بار شکست خوردیم.»


روسیه حق خود می‌داند تجهیزات نظامی آمریکا و ناتو در اوکراین را هدف قرار دهد

سرگئی کاشیلیوف، معاون مدیر اداره آمریکای شمالی در وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور کاملاً این حق را دارد محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو در خاک اوکراین را به عنوان اهداف نظامی در نظر بگیرد.

این دیپلمات روس گفت: «ما به طور فزاینده ای از ادامه اظهارات نمایندگان دولت ایالات متحده در خصوص قصد آنها، علیرغم وضعیت ناامیدکننده همتایان اوکراینی خود، برای ادامه تحویل گسترده تسلیحات و تجهیزات نظامی برای نیروهای مسلح این کشور نگران هستیم. ما این حق را برای خود محفوظ میدانیکم که محموله‌های نظامی آمریکا و ناتو را هدف حملات نظامی قرار دهیم.»

به عقیده وی، آمریکا انتظار دارد با ارسال فزاینده سلاح به اوکراین، عملیات ویژه در دونباس را کند کند، در حالیکه چنین نخواهد شد.


روسیه از وضعیت غیر هسته‌ای شدن اوکراین اطمینان خواهد یافت

آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا معتقد است که این کشور از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی اوکراین اطمینان حاصل خواهد کرد.

در بیانیه آنتونوف که صبح امروز، جمعه، در کانال تلگرامی سفارت روسیه منتشر شده، آمده است: «عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین و دونباس دقیقاً به منظور غیرنظامی‌سازی و نازی‌زدایی انجام گرفته است. ما نیاز به تایید این مسئله داریم که از وضعیت غیر هسته‌ای و بی طرفی این کشور اروپای شرقی اطمینان حاصل کنیم و ما آن را بدست خواهیم آورد.»

پیش از این، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از قصد مقامات اوکراین برای دستیابی به سلاح هسته‌ای در آینده قابل پیش بینی خبر داده و یادآور شد که در ماه فوریه، اظهاراتی از سوی مقامات کیف مبنی بر تولید تسلیحات هسته‌ای شنیده شد که مسکو را مجبور به اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از این وضعیت کرد.

نیکولای پاتروشیف، دبیر شورای امنیت روسیه نیز ابراز عقیده کرد که ساخت سلاح هسته‌ای توسط اوکراین امنیت کل جهان را به خطر می‌اندازد و باعث آغاز جنگ هسته‌ای می‌شود و روسیه نمی تواند اجازه دهد چنین شود.


کشورهای اروپایی هر گونه ممنوعیت دسته جمعی نفت روسیه را وتو می‌کنند

اتحادیه اروپا هنوز برنامه‌ای برای اعمال محدودیت‌های متمرکز بر عرضه نفت روسیه ندارد، برای اینکه چندین کشور عضو این سازمان تهدید کرده‌اند که در صورت رای‌گیری، از چنین تصمیمی جلوگیری خواهند کرد. جوزپ بورل، مسئول اصلی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا این موضوع را صبح امروز، در گفتگو با خبرنگاران اعلام کرد.

وی گفت: «دستیابی به اتفاق آرا در اتحادیه اروپا در خصوص تحریم یا افزایش عوارض برای نفت روسیه بسیار دشوار خواهد بود، زیرا برخی از کشورهای عضو از قبل هشدار دادند که هر تصمیم جمعی در این رابطه را وتو خواهند کرد.»

لازم به یادآوری است، پس از ممنوعیت عرضه زغال سنگ روسیه، برخی کشورهای اتحادیه اروپا، از جمله لهستان و فرانسه، طرفدار رد کامل منابع انرژی روسیه هستند، در حالی که برخی دیگر، از جمله آلمان، اتریش و مجارستان با این امر مخالفند.

بورل در این رابطه گفت که کشورهای اتحادیه اروپا قصد دارند به تدریج واردات نفت از روسیه را به صورت داوطلبانه کاهش دهد. اکنون کمیسیون اروپا در حال بررسی وضع عوارض گمرکی برای واردات نفت است، ولی این مسئله فقط از مقدار مشخصی شروع خواهد شد.


گسترش فهرست تحریم‌های روسیه علیه شهروندان آمریکایی

وزارت امور خارجه روسیه شب گذشته اعلام کرد که این کشور فهرست تحریم‌ها علیه شهروندان آمریکایی را گسترش داده است. در مجموع 29 نام در این فهرست وجود دارد. این تحریم شامل “کامالا هریس” معاون رئیس جمهور ایالات متحده نیز شده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: در پاسخ به تحریم‌های روزافزون ضدروسی که دولت جو بایدن تعداد زیادی از شهروندان روسیه – هم مقامات رسمی و هم خانواده‌های آنها و هم نمایندگان محافل تجاری، دانشمندان و شخصیت‌های فرهنگی را تحت آن قرار می‌دهد، مسکو نیز تصمیم گرفته تا اسامی 29 تن از شهروندان آمریکایی، از میان مقامات بلندپایه، بازرگانان، کارشناسان و روزنامه نگاران که دستورکار “روس‌هراسی” را دنبال می‌کنند و همچنین همسر تعدادی از مقامات عالی رتبه را در “فهرست توقف” خود بگنجاند.»

آمریکایی‌هایی که نامشان در این فهرست گنجانده شده، به طور نامحدود از ورود به خاک فدراسیون روسیه منع می‌شوند.


انتقاد آمریکا از رویکرد روسیه در مذاکره با اوکراین

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته در یک نشست خبری و در پاسخ به سئوالی درباره احتمال دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه و ولادیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی وی، اعلام کرد که واشنگتن مایل است این اتفاق بیفتد، ولی رویکرد مقامات مسکو در زمینه ابتکارات دیپلماتیک، جدی و قابل توجه نیست.

وی مدعی شد: «مسلماً ایالات متحده از روند دیپلماتیک که در نهایت منجر به “پایان خصومت‌ها” شود، حمایت کرده و از دیدار احتمالی بین رهبران روسیه و اوکراین نیز حمایت خواهد کرد. ما دوست داریم این اتفاق بیفتد. شرکای اوکراینی نیز گفتند که دوست دارند چنین دیداری انجام شود. آنها همیشه آماده دیدار حضوری یا کار مجازی با نمایندگان مقامات روسیه بوده‌اند، اما هر بار شاهد بوده‌ایم که این روند هیچ نتیجه‌ای نداشته است و نه به این دلیل که تلاش یا اراده کافی از طرف اوکراینی وجود ندارد، بلکه به این دلیل است که مسکو و کرملین در ابتکارات دیپلماتیک خود جدی نیستند.»


زاخارووا: آمریکا وضعیت امنیت بین المللی متزلزل می‌کند

ماریا زاخارووا، سخنگوی رسمی وزارت خارجه روسیه روز پنجشنبه در تفسیر گزارش جدید وزارت خارجه آمریکا در خصوص پایبندی واشنگتن به توافقات بین المللی در زمینه کنترل تسلیحات، یادآور شد که ایالات متحده همواره و از روی عمد وضعیت امنیت بین المللی جهان را متزلزل کرده است.

زاخارووا در بیانیه‌ای در وب‌سایت این وزارتخانه منتشر شده، گفت: «این سند تلاش نافرجام دیگری از سوی ایالات متحده برای معرفی خود به‌عنوان «قاضی بی‌طرفی» است که حق دارد اجرای توافق‌های بین‌المللی توسط سایر کشورها را مورد ارزیابی قرار دهد.»

به گفته وی، انتشار چنین گزارش‌هایی بدون تردید از سوی کشوری که خود طی دهه‌های گذشته تعدادی از موافقت‌نامه‌های مهم بین‌المللی: پیمان محدودیت سیستم‌های موشکی ضدبالستیک، توافقنامه مربوط به استقرار نیروهای مسلح متعارف در اروپا، پیمان آسمان‌های باز و دیگر توافقات …. را نقض کرده است، غیر قابل قبول است.»

علاوه بر این، سخنگوی وزارت خارجه روسیه تاکید کرد که ایالات متحده از طریق به اصطلاح ماموریت‌های هسته ای مشترک ناتو که به پیشنهاد آنها انجام می شود، رژیم پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را تضعیف کرده است، در حالیکه خود را پایبند به این توافقنامه معرفی می‌کند.


واکنش روسیه به تهدید مقام اوکراینی درباره حمله به پل کریمه

دیمیتری مدویدوف، رئیس جمهوری سابق روسیه و معاون رئیس شورای امنیت این کشور اعلام کرد، “آلکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین که از حمله به پل کریمه صحبت کرده، باید درک کند که “هدف تلافی جویانه چیست”.

وی در کانال تلگرامی خود نوشت: “یکی از رهبران سرسخت اوکراینی در خصوص لزوم ضربه زدن به پل کریمه صحبت کرده. امیدوارم او بفهمد که هدف تلافی جویانه پیست و چنین اقدامی چه عواقبی خواهد داشت.”

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین نیز روز پنجشنبه اظهارات دانیلوف درباره حمله احتمالی به پل کریمه را اعلام یک حمله تروریستی ارزیابی و تاکید کرد که این امر مستلزم ارزیابی قانونی و مجازات بعدی است.

وی در عین حال اطمینان داد که تمامی تدابیر امنیتی و احتیاطی لازم در اطراف پل کریمه و تمامی تاسیسات راهبردی مشابه توسط وزارت خانه‌های مربوطه انجام شده و بدون تردید، طرف روسی از تامین امنیت کشور اطمینان حاصل می‌کند.

روز گذشته در تعدادی از رسانه‌ها گزارش شده بود که دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین مدعی شده که این کشور به محض ایجاد چنین فرصت مناسب به پل کریمه حمله خواهد کرد.


دعوت از پوتین برای حضور در نشست سران گروه 20

وزیر دارایی کشور اندونزی شب گذشته اعلام کرد که رهبران تمامی کشورهای عضو گروه 20، از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به نشست سران G20دعوت شده‌اند.

این مقام اندونزیایی که در سمیناری در حاشیه اجلاس بهاره نهادهای مرتبط با صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن صحبت می‌کرد، گفت: «در حال حاضر همه کشورهای گروه 20 دعوت‌نامه‌های خود را دریافت کرده‌اند». وی یادآور شد که دعوت نامه‌ها از قبل برای سران کشورها، از جمله برای ولادیمیر پوتین ارسال شده است.

روز چهارشنبه در هنگام سخنرانی آنتون سیلوانوف، وزیر دارایی فدراسیون روسیه در نشست روسای وزارتخانه‌ها و بانک‌های مرکزی کشورهای عضو گروه 20 در واشنگتن، تعدادی از مقامات غربی به نشانه اعتراض سالن اجلاس را ترک کردند.

تحولات روزهای گذشته پیرامون اوکراین را از لینک‌های زیر بخوانید:


پوشش زنده تحولات اوکراین|روسیه موشک قاره‌پیما آزمایش کرد/ پوتین: تا برقراری امنیت در دونباس عملیات در اوکراین ادامه می‌یابد
پوشش زنده تحولات اوکراین|بایدن: آمریکا تجهیزات توپخانه به اوکراین ارسال می‌کند/مدودف: مسکو باید برای خطر تجاوز ناتو آماده باشد
پوشش زنده تحولات اوکراین|روسیه: نیروهای اوکراینی از ماریوپل بیرون رانده شدند/ یک ژنرال روس دیگر در درگیری‌‌ها کشته شد
پوشش زنده تحولات اوکراین| صدراعظم اتریش: زلنسکی مایل به مذاکره مستقیم با پوتین است/ بلینکن: از روسیه سلاح نخرید
پوشش زنده تحولات اوکراین| هشدار روسیه درباره مکان گسترش فهرست افراد نامطلوب از غرب/ سفر نخستین رهبر اروپایی به مسکو بعد از حمله روسیه

انتهای پیام/


1401-02-02 / منبع : خبرگزاری تسنیم/بین الملل
 
 • برچسب ها
  هیچ
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,733
  ارسال ها
  56,171
  کاربران
  3,425
  جدیدترین کاربران
  خلیلی
  عقب
  بالا