میرمصطفی عالی نسب کیست | ⭐️ جواب 100 درصد درست

جواب سوال شما اینجاست ✳️ پاسخ میرمصطفی عالی نسب کیست در را در سایت همیار خاص بخوانید.

mir-mostafa-aliinasab.jpg

به سایت همیار خاص خوش آمدید
در بخش پرسش و پاسخ در خدمت شما عزیزان هستیم ، شما هم میتونید نظرات خودتون رو نسبت به این سوال و جواب از طریق انتهای همین مطلب ، برای ما ارسال کنید. بدیهی است که شما کاربر عزیز میتوانید این پرسش و پاسخ را تکمیل تر کنید، این فرایند به نام خود شما خواهد بود و پس از ارسال نظرات توسط شما و تایید آن ، میتوانید آنرا در همین صفحه ببینید.

در بخش پرسش و پاسخ سایت همیارخاص ، شما میتوانید سوالات درسی، علمی، فناوری، اطلاعات عمومی و.. را بیابید، تنها کافی است مقداری از سوال خود را در سایت جستجو کنید . اگر جوابی پیدا نکردید ، سوال خود را از اینجا ارسال کنید.

سوال پرسیده شده :

جواب میرمصطفی عالی نسب کیست چی میشه ؟


جواب این سوال :

میرمصطفی عالی نسب، اقتصاددان و صنعتگر ایرانی بود که در سال ۱۲۹۸ در تبریز به دنیا آمد و در سال ۱۳۸۴ در تهران درگذشت. او در دوران پس از انقلاب اسلامی، نقش مهمی در سیاست‌های اقتصادی ایران داشت و به عنوان تأثیرگذارترین عضو شورای اقتصاد در دهه اول پس از انقلاب شناخته می‌شود.
عالی نسب تحصیلات خود را در زمینه اقتصاد، حسابداری و بازرگانی در تبریز و تهران گذراند و پس از آن به کار در زمینه صنعت و تجارت مشغول شد. او در سال ۱۳۲۹ شرکت صنایع نفت و گاز عالی نسب را تأسیس کرد که اولین تولیدکننده سماور، چراغ خوراک‌پزی و بخاری نفتی در ایران بود.
با وقوع انقلاب اسلامی، عالی نسب به عنوان مشاور اقتصادی نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور منصوب شد. او در این دوران، نقش مهمی در تدوین و اجرای سیاست‌های اقتصادی جمهوری اسلامی داشت. از جمله اقدامات مهم او در این دوره می‌توان به تأسیس شورای صادرات غیرنفتی، راه‌اندازی مجدد مجتمع مس سرچشمه و مجتمع فولاد اهواز و مدیرعاملی کارخانه ایران ناسیونال (ایران خودرو) اشاره کرد.
عالی نسب پس از پایان جنگ ایران و عراق، از فعالیت‌های دولتی کناره‌گیری کرد و به کار در زمینه صنعت و تجارت بازگشت. او در سال ۱۳۸۴ در تهران درگذشت.
میرمصطفی عالی نسب را می‌توان یکی از چهره‌های مهم تاریخ اقتصادی ایران دانست که نقش مهمی در توسعه صنعت و تجارت ایران در دوران پس از انقلاب ایفا کرد.
در اینجا به برخی از مهم‌ترین اقدامات میرمصطفی عالی نسب اشاره می‌شود:
  • تأسیس شرکت صنایع نفت و گاز عالی نسب در سال ۱۳۲۹
  • مشاور اقتصادی نخست‌وزیر و رئیس‌جمهور در دولت‌های رجایی و موسوی
  • تأسیس شورای صادرات غیرنفتی
  • راه‌اندازی مجدد مجتمع مس سرچشمه و مجتمع فولاد اهواز
  • مدیرعاملی کارخانه ایران ناسیونال (ایران خودرو)
میرمصطفی عالی نسب در سال ۱۳۸۴ به دلیل بیماری درگذشت.

آیا این پاسخ برای شما مفید بود ؟
---------------------------------------------
 

آمار انجمن

موضوع ها
48,411
ارسال ها
55,376
کاربران
3,359
جدیدترین کاربران
alireza_mirzaei
عقب
بالا