مشوق های مالی برای فرزند آوری مشخص شد + جزئیات

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,934
78
مشوق‌های مالی برای فرزندآوری سال 1400 مشخص شد


رییس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس گفت: ما در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موانع ازدواج و فرزندآوری را احصا کرده و مشوق هایی را در نظر گرفتیم.

به گزارش همیارخاص، رییس کمیسیون مشترک طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مجلس در حاشیه جلسه علنی امروز ( سه شنبه) در نشست خبری درباره قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت،گفت: خوشبختانه روز گذشته با اصلاحاتی که در شورای نگهبان انجام شد، طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت مورد تأیید قرار گرفت و امروز در مجلس گزارش آن به نمایندگان داده شد و نهایتا تا فردا از سوی رئیس مجلس شورای اسلامی به دولت ابلاغ می شود.

وی افزود: مردم ما نتیجه تفکرات فردگرایانه و تکنوکرات ها را در سه دهه گذشته مشاهده کردند که این تفکر منجر به افزایش سن ازدواج و کاهش فرزند آوری شد.با توجه به این‌که در این سال‌ها بی‌توجهی‌هایی صورت گرفت نمی‌توانستیم بیش از این نسبت به این وضعیت سکوت کنیم . در این سال‌ها حدود ۴۰ درصد در ازدواج‌ها و ۳۰ درصد در موالید شاهد کاهش بودیم. ما باید توجه کنیم که غفلت از خانواده و عدم توجه به موضوع فرزندآوری ادامه حیات جامعه ما را دچار تردید می‌کند برهمین اساس مجلس شورای اسلامی این مهم را پیگیری کرد و ما هم در کمیسیون ۲۱ مانع را در این حوزه شناسایی کرده و مواد را برای رفع آنها تنظیم کردیم.

بانکی پور خاطرنشان کرد: از یک سال گذشته مجلس جلسات متعددی را برای بررسی این طرح برگزار کرد. بیش از ۹ هزار ساعت جلسه کارشناسی برگزار شد و نتیجه این جلسات تصویب قانونی با ۷۴ ماده و ۲۴۰ حکم شد

وی با اشاره به جزییات این قانون گفت: مشوق هایی در زمینه مسکن، معافیت های مالیاتی و تسهیلات آموزشی و بهداشتیدر نظر گرفته شده است. متأسفانه در چند سال گذشته نرخ ازدواج حدود ۴۰ درصد و فرزندآوری ۳۰ درصد کاهش یافته است و نرخ باروری به ۱.۶ درصد رسیده و وضعیت خطرناکی را برای آینده ایجاد کرده است.ما در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت موانع ازدواج و فرزندآوری را احصا کردیم و موادی را در جهت رفع این موانع به تصویب رساندیم. ما سعی کردیم که مشوق های در نظر گرفته شده برای خانوارها به گونه ای باشد که برای دولت بار مالی نداشته باشد.برای مثال در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت آمده است که به خانوارهایی که فرزند سوم آنان به دنیا می آید، یک زمین با فروش اقساطی داده شود و ۱۵۰ میلیون تومان هم تسهیلات داده شود که خود آنان این زمین را بسازند. اعطای مشوق مسکن برای آن است که خانواده ها دغدغه مسکن نداشته باشند.

بانکی‌پور گفت: فروش اقساطی زمین به خانوارها باعث می شود که مسائل مالی این طرح به حداقل ممکن برسد. در الگوی فعلی مسکن شرایط فرزند کمتر لحاظ شده است اما ما به دنبال آن هستیم که شرایطی از لحاظ مسکن خانوارها به وجود بیاید تا وارد الگوی سه فرزندی شویم. طبق طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت حق اولاد نسبت به سال گذشته دو برابر می شود و طی ۵ سال حق اولاد عدد قابل توجهی می شود و کسانی که فرزند بیشتری داشته باشند، نسبت به همکارانشان که فرزند کمتری دارند، حقوق بیشتری دریافت می کنند.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه ساز و کاری در این طرح دیده شده تا بانک ها تسهیلات لازم را به خانواده ها اعطا کنند، اظهار داشت: در طرح حمایت از خانواده و جوانی جمعیت، بانک مرکزی مورد خطاب است و این مسئله در بودجه های سنواتی هم لحاظ می شود و از آنجایی که بودجه لازم برای اجرای این طرح تخصیص داده می شود بانک ها نباید بهانه ای برای عدم پرداخت تسهیلات به خانواده ها داشته باشند./فارس​


تاریخ انتشار: ۱۳:۱۱ – ۱۱ آبان ۱۴۰۰ – 2021 November 02

منبع : همیارخاص
 

آمار انجمن

موضوع ها
48,405
ارسال ها
55,333
کاربران
3,357
جدیدترین کاربران
Mmd_rezai
عقب
بالا