مشخصات داروی لوراسیدون و عوارض آن

 • شروع کننده موضوع اخراج شده
 • تاریخ شروع

اخراج شده

کاربر غیرعضو
اشکال دارویی لوراسیدون | لورازیدون

قرص

اطلاعات دارویی قرص لوراسیدون | لورازیدون

داروی لوراسیدون یک آنتی سایکوتیک است که برای تسکین علائم اسکیزوفرنی و دیگر اختلالات روانی تجویز می‌شود. اختلالات روانی مانند اسکیزوفرنی موجب اختلال در ایده‌ها و باورها ، برخی رفتارهای پرخاشگرانه و توهم می‌شود که این رفتارهای پرخاشگرانه بیماران ممکن است باعث آسیب به خودشان یا دیگران شود؛ داروهایی مانند Lurasidone با به تعادل رساندن مواد شیمیایی مغز، به درمان برخی از علائم در بیماران کمک می‌کند.

مقدار و روش درست مصرف داروی Lurasidone

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می‌کند تا اطلاعات دارویی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.
دوز و مقدار داروی لورازیدون ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک اعصاب و روان به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید. معمولاً پزشک روزانه ۳۷ میلی گرم از این دارو را تجویز می‌کند.
سعی کنید دوزهای داروی خود را همراه با غذا یا بعد از آن مصرف کنید.
قرص لورازیدون را همراه با مقداری آب قورت دهید.
در دوران استفاده از داروی لوازیدون، آب گریپ فروت نخورید. این به این دلیل است که گریپ فروت ماده شیمیایی دارد که مقدار لوراسیدون در جریان خون شما را افزایش می‌دهد و عوارض جانبی ایجاد می‌کند.
اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

موارد منع مصرف لوراسیدون | لورازیدون

به تاریخ انقضای داروی لورازیدون توجه کنید و اگر دارویی که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام‌شده است،از آن مصرف نکنید.
هرگز داروی Lurasidone را به فرد دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
تداخل دارویی لورازیدون را چک کنید و اگر در حال استفاده از دارویی هستید که با این دارو تداخل دارد، با پزشک خود راجع به استفاده از داروهایتان مشورت نمایید.

مصرف لوراسیدون در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. مصرف داروی لوراسیدون در دوران بارداری ممکن است برای جنین خطرناک باشد.

تاثیر مصرف داروی Lurasidone بر رانندگی

لورازیدون باعث خواب آلودگی در شما می‌شود و بر توانایی شما در رانندگی تأثیر می‌گذارد. در دوران استفاده از این دارو بهتر است قبل از رانندگی و کار با ماشین آلات از هوشیاری خود مطمئن شوید.

تداخل دارویی قرص لوراسیدون | لورازیدون

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و داروهای گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز داروی مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

اگر از داروهای زیر استفاده می‌کنید ، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید زیرا این داروها بر عملکرد داروی لوراسیدون تاثیر می‌گذارند: دیلتیازم، ، ضد قارچ‌های آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول)، برخی از مهار کننده‌های پروتئازی ویروس HIV / هپاتیت C (مانند آتازاناویر، بوسپرویر، ریتوناویر)، آنتی بیوتیک‌های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، ریفامایسین‌ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، تلیترومایسین، داروهای ضد افسردگی (مانند فلوکستین، پاروکستین، نفازودون).

داروهای خاصی که در ادامه نام می‌بریم، می‌توانند خطر عوارض جانبی داروی لوراسیدون (مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی شدید و سرگیجه) را چندین برابر کنند، اگر داروهایی از جمله: الکل، ماری جوانا، داروهای خواب و یا ضد اضطراب (مانند دیازپام (diazepam)، زولپیدم (zolpidem))، آنتی‌ هیستامین‌ ها (از قبیل ستیریزین (cetirizine)، دیفن هیدرامین (diphenhydramine))، شل‌ کننده‌های عضلانی و داروهای ضد درد و مسکن (مانند کدئین و هیدروکدون) را استفاده می‌کنید، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

برچسب بر روی تمام داروهای خود را (مانند داروهای آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) بررسی کنید چرا که برخی از آن‌ها از موادی تشکیل شده‌اند که باعث خواب‌ آلودگی می‌شوند. از داروساز خود در مورد استفاده از آن‌ها سؤال کنید تا با خیال راحت بتوانید از این داروها استفاده کنید.

هشدار درباره مصرف Lurasidone

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف داروی لوراسیدون ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

در صورتی‌ که باردار هستید و یا در صورتی‌ که به نوزاد خود شیر می‌دهید.
اگر بیماری قلبی-عروقی دارید.
اگر مشکلی در کلیه ،کبد و یا پروستات دارید.
اگر مشکل قلبی یا عروقی دارید.
اگر هر یک از مشکلات زیر را دارید: دیابت،صرع، جنون، بیماری پارکینسون، افسردگی، گلوکوم (فشار چشم بالا) و یا میاستنی گراویس (یک بیماری که موجب ضعف عضلانی می‌شود).
اگر تا به‌ حال یرقان (زردی پوست و یا سفیدی چشم) داشته‌اید.
اگر تومور غده فوق کلیه (فئوکروموسیتوم) دارید.
اگر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی دارید.

عوارض مصرف قرص لوراسیدون | لورازیدون

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌ کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. در‌ صورت بروز مستمر هریک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود.

عوارض رایج داروی لوراسیدون

احساس خواب‌ آلودگی و بی قراری

عوارض رایج داروی لورازیدون

خشکی دهان
سرگیجه و خستگی
حرکات عضلانی غیر قابل کنترل
حالت تهوع، سوء هاضمه و احساس بیماری
افزایش وزن، مشکلات خواب، احساس اضطراب یا تحریک، افزایش مقدار بزاق، درد عضلانی، بثورات پوستی و خارش پوستی

نکته مهم: اگر شما تجربه علائمی مانند سفتی عضلات، تب بسیار بالا، احساس گیجی، ضربان قلب سریع و تعریق داشتید، باید با دکتر خود تماس بگیرید. این نشانه‌ها می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری نادر شناخته شده به نام سندرم نورولپتیک بدخیم (neuroleptic malignant syndrome) است.

اگر شما هر علائم دیگری دارید که احساس می‌کنید به خاطر استفاده از داروی Lurasidone می‌باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
عوارض مصرف بیش از حد Lurasidone ( مسمومیت با لورازیدون)

این دارو را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.
اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.

شرایط نگهداری از داروی Lurasidone

دارو را از دسترس کودکان دور نگه دارید.
دارو را در جایی خشک و خنک و به دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه‌ دارید.
 
 • برچسب ها
  بایوکویتین تفاوت ترانکوپین و کوئتیاپین قرص سرامین قرص پالی پریدون كتپين پالي پريدون
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,721
  ارسال ها
  56,128
  کاربران
  3,409
  جدیدترین کاربران
  Mehdi00842
  عقب
  بالا