مشخصات داروی ریسپریدون و عوارض آن

 • شروع کننده موضوع اخراج شده
 • تاریخ شروع

اخراج شده

کاربر غیرعضو
معرفی ریسپریدون

ریسپریدون با نام تجاری در گروه داروهای ضد جنون و اعصاب و روان جای می گیرد. با تغییر در میزان مواد شیمیایی مغز (نوروترانسمیترها) بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد. این دارو به شکل قرص، شربت و تزریق قابل استفاده است. سه هفته طول می کشد تا اثر آن آغاز شود. ریسپریدون در پایداری رفتار و افکار فرد مبتلا اثر بخش است. البته اثر تسکین بخشی کمتری نسبت به داروهای ضد جنون دارد و به نسبت اختلالات حرکتی کمتری نیز ایجاد می کند.


موارد مصرف قرص ریسپریدون چیست؟

ریسپریدون به طور ویژه برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی و کودکان در خود فرومانده (اوتیسم) تجویز می شود. اما مصرف آن در درمان اختلالات اضطرابی، وسواس جبری، افسردگی شدید مقاوم به درمان، اختلالات خوردن و اختلال دوقطبی نیز موثر است و تا حد زیادی باعث بهبودی می شود.
همچنین کودکانی که دچار بیش فعالی، اختلال استرس پس سانحه ای، اختلال سلوک و اختلال تیک هستند از این قرص استفاده می کنند.
نکته : اگر پزشک قرص ریسپریدون را برای شما تجویز کرده است لزوما به معنای روان پریشی و یا جنون در شما نیست؛ داروهای اعصاب موارد مصرف بیشماری دارند.


اثرات مفید ریسپریدون به چه شکل است؟

ریسپریدون سبب افزایش سطح گلوکز خون و پرولاکتین می شود. در نتیجه افکار غیر عادی و وسواسی، افکار ناخواسته جنسی و افکار مربوط به آسیب رساندن به دیگران را برطرف می سازد. در تصحیح باورهای غلط مانند بدبینی به مردم و شک و تردید به شریک زندگی بسیار موثر است.
باعث کاهش نشانه های اسکیزوفرنی مثل توهمات و هذیان ها، کم حرفی، گوشه گیری و انزوای اجتماعی می شود. به علاوه مصرف منظم دارو بی قراری، خودزنی، پرخاشگری و لجبازی کودکان مبتلا به اوتیسم را کنترل می کند.


راهنمای مصرف ریسپریدون

این قرص با توجه به نوع بیماری و شرایط بیمار تجویز می شود که می توان آنرا همراه با غذا یا بدون غذا با آب فراوان مصرف کرد.
به طور معمول برای بزرگسالان روزی ۱ میلی گرم دو بار در روز توصیه می شود و به مرور دوز آن افزایش می یابد. دوز های بالای ۶ میلی گرم نه تنها تاثیر بیشتری ندارد بلکه عوارض قرص را افزایش می دهد. سالمندان به دلیل ضعف قوای بدنی با دوز کمتری مصرف دارو را آغاز می کنند.
از بلعیدن کامل قرص اجتناب کنید؛ در روش صحیح مصرف، قرص را روی زبان می گذارند تا حل شود.


موارد احتیاط و منع مصرف ریسپریدون

مصرف برای سالمندانی که دچار زوال عقل و آلزایمر هستند مشکل ساز است. اگر مبتلا به بیماری های کبدی، کلیوی، قلبی، فشار خون بالا، صرع و مشکل در بلعیدن هستید، حتما قبل از مصرف پزشک را مطلع سازید. هر گونه سابقه بیماری به ویژه سابقه افکار خودکشی، سابقه ایست قلبی و سابقه سرطان سینه در کارکرد قرص اثر می گذارند.
مصرف قرص در زمان بارداری ممکن است برای جنین مضر باشد. اما هنوز مشخص نیست که در دوران شیر دهی دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود.


ریسپریدون چه عوارضی دارد؟

هر کس باید قبل از مصرف دارو نسبت فواید، عوارض و مضرات دارو بسنجد و بعد تصمیم به مصرف بگیرد. ریسپریدون دارای دو دسته عوارض شایع و طبیعی و عوارض جانبی خطرناک می شود. همچنین مصرف بیش از حد مجاز هم خود عوارض جداگانه ای به دنبال دارد که آنها را در ادامه ذکر می کنیم.

عوارض شایع Risperidone

این عوارض یا به تدریج بهبود می یابند و یا با تجویزی دیگر سریعا رفع می شوند. حساسیت نسبت به هوای گرم و سرد، کاهش هوشیاری، طولانی شدن عادت ماهیانه، ترشح از پستان و استفراغ از عوارض شایع این قرص هستند.

عوارض جانبی Risperidone

این عوارض کمتر از عوارض شایع رخ می دهند اما در صورت بروز موارد زیر مصرف دارو را قطع کنید و سریعا به پزشک مراجعه نمایید.
تاثیر منفی بر افکار و واکنش ها، نشانه های کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، ورم لب ها، ورم زبان و ورم گلو از عوارض جانبی هستند. همچنین عوارض خطرناک دیگری شامل؛ تب، سفتی عضلات، گیجی، تعریق زیاد، ضربان قلب غیر معمول، بی قراری، رویاهای بیش از حد، تاری دید، سر درد، اضافه وزن مفرط، مشکل ادراری، تهوع، خشکی دهان، یبوست، مشکلات جنسی، اختلالات حرکتی و نعوظ دردناک همراه این قرص هستند.
نکته مهم: مصرف الکل احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهند.
عوارض مصرف بیش از حد مجاز

خواب آلودگی، افزایش ضربان قلب، احساس سبکی در سر، احساس ضعف، بی قراری در عضلات حرکتی چشم، گردن، دهان و ذات الریه در سالمندان مبتلا به زوال عقل در موارد مسمومیت پیش می آید.


تداخلات دارویی ریسپریدون

داروهای خواب آور، ضد حساسیت، ضد درد حاوی ماده مخدر، ضد صرع، کاربامازپین، فنوباربیتال و... با ریسپریدون تداخل دارند و سبب کاهش یا افزایش اثر قرص می شوند. پس برای اطمینان هر قرصی که مصرف می کنید به مشاور و پزشک خود اطلاع دهید.
 
 • برچسب ها
  ایا قرص ریسپریدون خواب اور است داروی گیاهی معادل ریسپریدون ریسپریدون و ریتالین شربت ریسپریدون برای کودکان عوارض قطع ناگهانی قرص ریسپریدون قرص ریسپریدون برای کودکان قرص ریسپریدون ۱میلیگرمی چیست چاقی و قرص ریسپریدون
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,722
  ارسال ها
  56,132
  کاربران
  3,409
  جدیدترین کاربران
  Mehdi00842
  عقب
  بالا