مشخصات دارویی فلوموسیل

 • شروع کننده موضوع اخراج شده
 • تاریخ شروع

اخراج شده

کاربر غیرعضو
موارد و مقدار مصرف:

بزرگسالان و كودكان: ابتدا مقدار mg/kg 150 در 200 ميلي ليتر دكستروز 5 درصد طي 15 دقيقه انفوزيون مي‌شود. به دنبال آن مقدار mg/kg 50 در 500 ميلي‌ليتر دكستروز 5 درصد طي 4 ساعت انفوزيون مي‌شود. سپس مقدار mg/kg 100 در 1000 ميلي ليتر دكستروز 5 درصد طي 16 ساعت انفوزيون مي‌شود.

مكانيسم اثر

پادزهر استامينوفن: مكانيسم اين اثر دقيقاً مشخص نشده است. ولي به نظر مي‌رسد ان - استيل سيستئين ذخيره گلوتاتيون كبدي را حفظ و يا متابوليتهاي سمي استامينوفن را از طريق واكنشهاي شيميايي غير فعال مي‌سازد و از اين طريق از آسيب كبدي جلوگيري مي‌كند.

موارد منع مصرف و احتياط:

عوارض جانبي
اعصاب مركزي: تب.
گوش، حلق، بيني: آبريزش شديد از بيني.
دستگاه گوارش: التهاب مخاط دهان، استفراغ، تهوع.
ساير عوارض: پوست مرطوب و چسبناك، اسپاسم نايژه، سنگيني قفسه سينه، افت فشارخون، افزايش فشار خون، تاكيكاردي.

تداخل دارويي:

ملاحظات اختصاصي
اين دارو در تماس با پلاستيك و بعضي از فلزات بخصوص آهن، نيكل و مس، با آزاد كردن سولفيد هيدروژن آنها را بي رنگ مي‌كند. اين دارو باعث تيره شدن نقره مي شود. اين امر تأثيري بر قدرت اثر دارو ندارد.
براي استفاده خوراكي در مسموميت با استامينوفن دارو را با كولا، آبميوه يا آب تا %5 رقيق نموده و حداكثر طي يك ساعت از تهيه تجويز نماييد.
در مسموميت با استامينوفن ان- استيل سيستئين را مي‌توان تا 24 ساعت پس از بلع دارو تجويز نمود. براي رسيدن به پاسخ بهتر در 16 ساعت اول پس از بلع استامينوفن و ترجيحا در 8 ساعت اول بايد ان-استيل سيستئين را تجويز نمود.
در صورتي كه زمان بلع استامينوفن نامعلوم است يا سطح سرمي آن قابل تفسير نبوده يا طي 8 ساعت اول پس از بلع در دسترس نيست، اگر 24 ساعت يا كمتر از زمان بلع گذشته است سريعا ان- استيل سيستئين را به‌صورت وريدي تجويز نماييد.
در صورتي كه بدليل نارسايي كبدي ناشي از استامينوفن آنسفالوپاتي بروز نمود، براي پيشگيري از تجمع بيش از حد مواد نيتروژني درمان با ان- استيل سيستئين را قطع نماييد.
براي مصرف از راه استنشاقي، از محفظه‌هاي ساخته شده از پلاستيك قلع يا ديگر فلزات بي اثر استفاده نماييد.
براي اثرات بهتر، قبل از استنشاق بيمار بايد با سرفه كردن راه هوايي خود را پاك كند. مي‌توان پيش از استفاده، يك برونكوديلاتور تجويز نمود.
پس از مصرف استنشاقي دارو، بيمار بايد دهان خود را با آب شستشو دهد.
مصرف در شيردهي: ترشح دارو در شير مادر مشخص نيست. با احتياط مصرف شود.
مصرف در بارداري: فقط در صورت ضرورت استفاده شود.

مکانيسم اثر:

فارماكوكينتيك
جذب: عمده استيل سيستئين استنشاق شده مستقيما بر موكوس ريوي اثر نموده و بقيه از طريق اپيتليوم راههاي هوايي جذب مي‌شود. پس از مصرف خوراكي، دارو از راه دستگاه گوارش جذب مي‌شود.
پخش: مشخص نيست.
متابوليسم: در كبد متابوليزه مي‌شود.
دفع: مشخص نيست. نيمه عمر حذفي متوسط در نوزادان (11 ساعت) طولاني تر از بزرگسالان (5/5ساعت) است.

تداخل دارويي

ان- استيل سيستئين با كلسيترامين، اكسي تتراسيكلين، تتراسيكلين، كلرتتراسيكلين، اريترومايسين لاكتوبيونات، آمفوتريسين B، آمپي سيلين، روغن يد دار، كيموتريپسين، تريپسين و هيدروژن پراكسيد ناسازگار است و بايد جداگانه مصرف شوند.
اشكال دارويي:
Tablet: 200 mg
Tablet, Effervescent: 200, 600 mg
Injection: 200 mg/ml
Sachet (Powder): Acetylcysteine 600mg + Vitamin C 75mg

اطلاعات دیگر:

طبقه‌بندي فارماكولوژيك: مشتق آمينواسيد ال ـ سيستئين.
طبقه‌بندي درماني: داروي موكوليتيك، پاد زهر مسموميت با استامينوفن.
طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده B
نام‌هاي تجاري: ACC 200, ACC long, Fluimucil
 
 • برچسب ها
  فلویموسیل 600 جوشان فلویموسیل 600 چیست فلویموسیل در بدنسازی فلویموسیل ویکی پدیا قرص جوشان فلویموسیل 600 برای چیست قرص جوشان فلویموسیل برای کودکان قرص جوشان فلویموسیل برای چیه قیمت قرص جوشان فلویموسیل
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,731
  ارسال ها
  56,167
  کاربران
  3,416
  جدیدترین کاربران
  الهه فتحی پور
  عقب
  بالا