قرص asa چیست

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,296
79
قرص آ.اس.آ چیست؟

آسپیرین یا استیل سالیسیلیک اسید که به اختصار به آن آ.اس.آ (ASA) هم می گویند در اصل یک داروی مسکن ، ضد تب و ضد التهاب است.

آسپیرین اولین دارویی بود که از خانواده داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی یا NSAID ها کشف شد.

این خانواده شامل ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک و دیگر مسکن ها هستند که همگی اثراتی مشابه آسپیرین دارند و نحوه عملکردشان کمابیش شبیه آسپیرین است.

آسپیرین عمدتا به عنوان مسکن مورد استفاده قرار می گیرد، اما تاثیرات بسیار دیگر آن باعث شده تا یکی از پرمصرف ترین داروها در سراسر جهان باشد؛ به طوری که سالانه 80 میلیارد عدد از این دارو در دنیا به فروش می رسد.

آسپیرین برای تسکین دردهای ملایم تا متوسط، سردرد ، میگرن ، درد دندان و درد استخوان ها و عضلات و کاهش تب و التهاب به کار می رود.

همچنین این دارو با داشتن خاصیت ضد انعقاد خون می تواند به عنوان رقیق کننده خون به کار رفته و برای پیشگیری از لخته شدن خون و جلوگیری از وقوع سکته قلبی یا مغزی در کسانی که سابقه آن را داشته اند مفید واقع شود.

موارد استفاده قرص آ.اس.آ

از آ.اس.آ می توان در مواردی چون سر دردهای خفیف و متوسط، دیسمنوره، دردهای عضلانی و دندانی استفاده نمود.

از این دارو در تسکین درد و التهاب در اختلالات روماتیسمی چون آرتریت روماتوئید، آرتریت ایدیوپاتیک جوانان، استئوآرتریت و نیز درمان موارد خفیف بیماریهای تب دار مانند سرماخوردگی و آنفولانزا استفاده می شود. آ.اس.آ به خاطر خاصیت ضد به هم چسبیدگی پلاکتی خود، در درمان مراحل نخستین بیماریهای دستگاه قلبی عروقی مثل آنژین صدری، سکته قلبی و نیز برای کاستن خطر در مبتلایان به بیماریهای قلبی عروقی مورد استفاده قرار می گیرد. موارد دیگر بهره بری از آ.اس.آ، در درمان و نیز پیشگیری از بیماریهای عروق مغزی می باشد.

فارماکوکینتیک

آ.اس.آ به سرعت از طریق لوله گوارش جذب می گردد، این دارو در خون و بافتها هیدرولیز گردیده و به دو ماده استات و اسید سالیسیلیک تجزیه می شود. سالیسیلات یک بازدارنده غیر انتخابی سیکلواکسیژناز محسوب می گردد. با مقادیر پایین، نیمه عمر آن ۳-۵ ساعت و با مقادیر بالا، نیمه عمری معادل ۱۵ ساعت خواهد داشت و دفع آن از مسیر کلیه انجام می شود.


قرص آ.اس.آ را در چه زمانی و به چه مقدار مصرف کنیم؟

الف) آرتریت

بزرگسالان: مقدار g/day 2.4-3.6 در مقادیر منقسم مصرف می شود. دوز دارو را می توان هر هفته به میزان g 1.2 - mg 325 افزایش داد. دوز نگهدارنده بین g 3.6-5.4 روزانه می باشد.

کودکان با وزن بیشتر از 25 کیلوگرم: 2.4 تا 3.6 گرم روزانه در مقادیر منقسم .

کودکان با وزن کمتر از 25 کیلوگرم: mg/kg 110-60 روزانه در مقادیر منقسم. در فواصل هفتگی می توان دوز دارو را روزانه تا mg/kg 10 افزایش داد. دوز نگهدارنده بین mg/kg 100-80 روزانه، حداکثر تا mg/kg 130 روزانه، می باشد.

ب) درد خفیف یا تب

بزرگسالان mg 650 تا g 1.3 از قرص آهسته رهش هر 8 ساعت ، حداکثر تا 3.9 گرم روزانه یا mg 650-325 از راه خوراکی یا رکتال هر 6-4 ساعت حداکثر تا g 4 روزانه.

کودکان بالای 11 سال: mg/kg 15-10 در هر دوز هر 6-4 ساعت حداکثر تا دوز g 4 روزانه.

در کودکان 11-2 سال: mg/kg 65 خوراکی یا از راه رکتال در دوزهای منقسم هر 6-4 ساعت در صورت لزوم، حداکثر تا g/m2 2.5.


پ) حملات گذرای ایسکمیک و اختلالات ترومبوآمبولیک:
50 تا 325 میلی گرم روزانه (دوز پروفیلاکسی در آقایان) و 160 تا 325 میلی گرم (دوز درمانی) روزانه بلافاصله یا در فاصله 48 ساعت بعد از حمله (stroke)

ت) کاهش خطر حملات قلبی در بیماران دارای سابقه انفارکتوس میوکارد یا آنژین صدری ناپایدار.

پروفیلاکسی اولیه : 325-75 میلی گرم روزانه.

پروفیلاکسی ثانویه : 325-75 میلی گرم روزانه.

دوز درمانی: 325-160 میلی گرم روزانه.

ث) تب روماتیسمی

بزرگسالان، 8-5 گرم روزانه به صورت منقسم هر 6-4 ساعت برای 2-1 هفته مصرف می شود، سپس دوز به mg/kg 70-60 روزانه کاهش یافته و برای مدت 6-1 هفته ادامه یابد و بعد در عرض 2-1 هفته به تدریج قطع شود.

کودکان: mg/kg 100 روزانه برای 2 هفته سپس mg/kg 75 روزانه برای 6-4 هفته.

ج) پریکاردیت متعاقب انفارکتوس قلبی حاد.

بزرگسالان: 325-160 میلی گرم روزانه.

چ) جلوگیری از بسته شدن عروق کرونر بعد از انجام آنژیوپلاستی.

بزرگسالان: 325 میلی گرم هر 6 ساعت بعد از جراحی، سپس روزانه mg 325 برای حداقل یک سال.

بعد از گذاشتن استنت: 325-160 میلی گرم 2 ساعت قبل از گذاشتن استنت و سپس مادام العمر ادامه یابد.

ح) درمان سندرم کاوازاکی (Kawasaki) (گره لنفاوی ـ مخاطی ـ پوستی).

بزرگسالان: از راه خوراکی ، مقدار mg/kg 100-80 در چهار دوز منقسم به همراه ایمونوگلوبولین وریدی مصرف می شود. بعد از فروکش کردن تب، مقدار مصرف باید به mg/kg/day 5-3 کاهش یابد. دوره درمان معمولاً 8-6 هفته است. در صورت درگیری عروق کرونر باید مادام العمر ادامه یابد.

قرص آ.اس.آ را با چه داروهایی نباید مصرف کرد؟

اثر بر آزمایشهای تشخیصی


آسپیرین با تجزیه گلوکز ادرار در آزمایشهای Clinitest, Tes-Tap, Clinistix و محلول بندیکت و با آزمونهای 5- هیدروکسی ایندول استیک اسید (5HIAA) و انیل مندلیکاسید (VMA) تداخل ایجاد می کند.

غلظت سرمی اسیداوریک ممکن است به طور کاذب افزایش یابد.

آسپیرین ممکن است با آزمایش Gerhardt برای سنجش استواستیک اسید ادرار تداخل ایجاد کند.

دارو باعث افزایش غلظت سرمی کراتینین، BUN، افزایش آنزیمهای کبدی و کاهش شمارش گلبولهای سفید و پلاکت ها می شود.

چگونه عوارض قرص آ اس آ را از بین ببریم؟

یک واکنش مضر پس از مصرف آسپرین یا داروی های از نوع آسپرین شامل علایم تنفسی یا حساسیت پوست (مانند بثورات خارش دار یا کهیر) است که حساسیت به آسپرین نامیده می شود.

فرد ممکن است از طریق مصرف یک دوز درجه بندی شده آسپرین، دچار چنین مشکلاتی شده باشد. بنابراین بهترین راه حل مراجعه به متخصص قلب و عروق و اعلام دوز آسپرین مصرفی ست. پزشک از طریق بررسی علایم، نسبت به درمان شما اقدام می نماید. درمان حساسیت زدایی قرص آ اس آ می تواند دوره آسم و سینوزیت مزمن شما را بهبود بخشد.

تست استرس نشان دهنده عملکرد قلب

اگر من حساس به قرص آ اس آ هستم، چگونه می توانم آن را بفهمم ؟


افراد حساس به آسپرین می توانند علائمی از جمله موارد زیر را داشته باشند:

– کهیر، خارش یا تورم

– تنگی نفس، خس خس سینه و بدتر شدن علائم بینی و سینوس

در موارد نادر، واکنش های جانبی به قرص آ اس آ می تواند جدی و یا حتی مرگبار باشد.

بیماری های تنفسی تشدید یافته توسط قرص آ اس آ کدام است؟

AERD بیماریست که شامل آسم مزمن، سینوزیت با پولیپ بینی و حساسیت به آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می شود. بیماران مبتلا به AERD علائم تنفسی از قرص آ اس آ یا هر داروی از نوع آسپیرین، از جمله ایبوپروفن و ناپروکسن تجربه می کنند.

قرص asaتقریبا از هر ۱۰ بزرگسال، یک نفر مبتلا به آسم و از هر سه نفر، یک بیمار مبتلا به آسم و سینوزیت با پولیپ های بینی حساس به آسپیرین و داروهای غیر استروئیدی گزارش شده است.

عوارض قرص آ اس آ چه مواردی هستند؟

شایعترین عوارض جانبی آسپیرین درد معده، تهوع، سوزش سر دل می باشد. برخی از افراد مصرف قرص asa به دلیل این عوارض جانبی را قطع می کنند. داروهای پزشکتان به این مشکلات کمک خواهند کرد، بنابراین شما هنوز هم می توانید به طور منظم قرص آ اس آ مصرف کنید.


اگر شما ۴۸ ساعت یا بیشتر قرص asa مصرف نکرده اید و یا اگر دچار یک واکنش بد به آسپرین شده اید به پزشک مراجعه کنید. این واکنش ها می تواند شامل موارد زیر شود:
 
 • برچسب ها
  بهترین زمان مصرف قرص آ اس آ بهترین زمان مصرف قرص آ اس آ در بارداری بهترین نوع آسپرین تاثیر قرص آ اس آ بر فشار خون تاثیر قرص آ اس آ بر پریود تفاوت آسپرین 80 و 100 تفاوت آسپرین 80 و 81 خرید قرص آسپرین خارجی درمان غلظت خون با اب راهی برای از بین بردن غلظت خون عرقیات مفید برای غلظت خون علت تجویز آسپرین در بارداری عوارض قرص آ اس آ 80 عوارض مصرف آ اس آ در بارداری قرص آ اس آ برای جلوگیری از سقط قرص آ اس آ برای سقط جنین قرص آ اس آ برای غلظت خون قرص آ اس آ در بارداری قرص آ اس آ در بارداری نی نی سایت قرص آ اس آ در دوران بارداری برای چیست قرص آ اس آ همان آسپرین است قرص آ اس آ ۸۰ چیست قرص آ.اس.آ برای غلظت خون قرص آ.اس.آ۸۰ برای چیست قرص آسپرین 80 قرص جویدنی آ.اس.آ 100 قرص کاردیوسپرین 80 چیست قطع قرص آ اس آ قیمت قرص آ اس آ 80 قیمت قرص آسپرین در داروخانه لیست قرص های رقیق کننده خون مصرف آسپرین برای غلظت خون مصرف قرص آ اس آ در بارداری برای چیست
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,731
  ارسال ها
  56,167
  کاربران
  3,416
  جدیدترین کاربران
  الهه فتحی پور
  عقب
  بالا