صدای حیوانی که در دامنه شنیداری گوش انسان فراصوت محسوب میشود

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,309
79
صدای حیوانی که در دامنه شنیداری گوش انسان فراصوت محسوب میشود ، را در همیارخاص بخوانید

کشف بالاترین دامنه شنیداری حشراتسوپرسونو حشره‌ای مافوق صوت​


محققان امریکایی در تحقیقات خود ملخ جدیدی را در جنگل های امریکای جنوبی یافته اند که بالاترین تشخیص صدای فراصوت را دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، صدا نوعی انرژی است که به واسطه ارتعاش منتقل می شود. این انتقال صدا زمانی برای انسان ها قابل درک و شنیدن است که شدت قابل قبولی داشته باشد زیرا گوش انسان از ۲۰ تا ۲۰۰۰۰ هرتز فرکانس صوت را احساس می کند که به آن ردیف شنوایی می گویند.

گونه جدید ملخ نر کشف شده برای جذب ملخ های ماده، بال های خود را با یکدیگر تماس می دهد تا در اثر انعکاس صدا، ملخ های ماده به او جذب شوند که بیشترین حساسیت صدایی آن را بین ۵ تا ۳۰ کیلو هرتز توصیف کرده اند. این صدا برای انسان ها قابل شنیدن نیست زیرا حداقل شدت شنیدن برای انسان صفر دسی بل و حداکثر قابل تحمل ۱۲۰ دسی بل است. کمتر از صفر دسی بل شنیده نشده و بالاتر از ۱۲۰ دسی بل نیز آزاردهنده و برای شنوایی خطرناک محسوب می شود.

پیش از این بالاترین دامنه شنیداری که در میان حشرات کشف شده بود، دامنه ای تا فرکانس ۱۵۰ هزار هرتز و متعلق به بید کولی امریکایی (Lyma iadispa ) بود.

سوپر سونو، نام ملخ جدید

یک تیم تحقیقاتی متشکل از حشره شناسان در جنگل های استوایی کلمبیا و اکوادر با نوع جدیدی از ملخ اما با سه گونه متفاوت روبرو شدند . این حشره کوچک قادر به پرواز کردن نیست زیرا دارای بال های بسیار کوچکی است که اجازه پرواز کردن را به او نمی دهد به همین دلیل این حشره راسونو به معنای ماورای صوت نامگذاری کرده اند.

دکتر فرناندو مونتئالگر، یکی از محققان دانشگاه لینکلن انگلستان که در این تیم تحقیقاتی حضور داشته ، می گوید : ملخ با مالش بال های کوچکش به یکدیگر صداهای مافوق صوت ایجاد می کند.

قدرت فوق العاده سوپرسونو برای فرار از دست دشمنان

دنیای موجودات زنده، دنیایی سراسر از جنگ است که گونه های مختلف حیوانی مانند حشرات، خزنده ها و غیره با یکدیگر در تقابل و جنگ هستند. برخی از حیوانات دارای قدرت مخفی شدن، شتاب ، فرار یا غیره هستند اما حشرات کوچک چگونه خود را در برابر خطرات حفظ می کنند؟

حشرات کوچک به دلیل قدرت شنوایی بالایی که دارند ، از ورود یا حضور یک مهاجم آگاه می شوند و بلافاصله مکان خطر را ترک می کنند. حشرات قادر هستند تا صداهای مافوق دشمنان خود را شنیده و فرار کنند اما محققان معتقدند که احتمالا سه گونه شناخته شده از این ملخ دارای عملکردهای متفاوتی هستند. در نتیجه ، تحقیقات برای تشخیص صوت در این سه گونه ادامه دارد.

نتایج بررسی های این تیم تحقیقاتی در مجله پلاس وان به چاپ رسیده است.

کپی شد

۱۰ حیوان که دارای قوی ترین حس شنوایی در جهان هستند​


۱۰ حیوان که دارای قوی ترین حس شنوایی در جهان هستند

در حالیکه محدوده شنوایی انسان بین ۲۰ تا ۲۰ کیلوهرتز میباشد (اگرچه قسمت اعظم صداهایی که پردازش میشود در محدوده ۲۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هرتز قرار دارند)، حیوانات بسیاری وجود دارند که حس شنوایی بسیار حساس تر و قوی تری نسبت به انسان دارند که در اینجا به ۱۰ مورد از تیزگوش ترین آنها اشاره میکنیم:

۱٫ طبق تحقیقات جدید شب‌پره بزرگ موم‌خوار(Galle ia mello ella) با حساسیت فرکانسی بسیار بالا با وجود هر ۴ سلول گیرنده صوتی درون اندام شنوایی ساده اش، تیزگوش ترین موجود در جهان شناسایی شده که شنوایی اش ۱۵۰ برابر حساستر از حس شنوایی انسان است و می‌تواند فرکانس‌های صوتی تا ۳۰۰ کیلوهرتز را هم بشنود که بالاترین میزان ثبت شده در موجودات جهان طبیعی است.

این حشره در کندوی عسل تخم‌ریزی کرده و لاروهایش از موم و ضایعات کندوها تغذیه می‌کنند. سیر تکاملی این نوع شب‌پره با شکارچیانش یعنی خفاش‌ها درهم پیچیده است اما حس شنوایی خفاش ها تا ۲۱۲ کیلوهرتز ثبت شده که بازهم حدود دو سوم شنوایی شب‌پره بزرگ موم خوار است و آنها به لطف این سلاح، اغلب قادر به فرار از خفاش ها هستند.

۲٫ در حالیکه بسیاری از خفاش ها نابینا متولد میشوند حس شنوایی شان، بقدری قویست که با استفاده از آن مسیر خود را در تاریکی مطلق با استفاده از پژواک‌یابی (echoloca io ) پیدا می‌کنند. درواقع خفاش‌ها فرکانس های فراصوت جیرجیر مانندی را مانند نور چراغ قوه در سطح وسیعی از محیط اطرافشان منتشر و پژواک امواج صوتی منعکس شده از اجسام و دیگر موجودات مجاور را پردازش میکنند. پژواک‌یابی بقدری دقیق است که خفاش با هر جیرجیر خود می‌تواند مکان، اندازه، جهت و حتی ذات فیزیکی یک جسم را تشخیص دهد، مدت زمان انعكاس صدا، فاصله طعمه و كیفیت و وضعیت انعكاس صدا، جهت طعمه و بزرگی آن را نشان میدهد. در واقع هر چقدر طعمه بزرگ تر، انعکاس صدا هم شدیدتر میشود. خفاش این مقادیر را موقتا به حافظه سپرده و دوباره در تاریكی به راه خود ادامه میدهد. این پستانداران خزه دار شبگرد حساس ترین شنوایی را در خانواده پستانداران دارند.

۳٫ موش های صحرایی میتوانند صداهایی در محدوده فراصوت را تشخیص دهند که گوش انسان قادر به تشخیص آنها نیست، این جوندگان کوچک می توانند گوش هایشان را در جهت منبع صدا متمرکز کنند. در بعضی از گونه های حیوانات، سفیدی (زالی) پوست میتواند به شنوایی آسیب برساند که در موش ها این وضعیت ممکن است بجز حس شنوایی، بر حس بینایی و بویایی آنها نیز تاثیر بگذارد. موش ها اغلب برای تحقیقات شنوایی استفاده میشوند، زیرا گوش آنها شبیه گوش های انسان است.

۴٫ جغد بعنوان موجودی شب زنده دار، دارای حس شنوایی بسیار قوی در محدوده ۲۰۰ تا ۱۲۰۰۰ هرتز میباشد، شکل پهن و قرص‌ مانند صورتش به هدایت صدا به سوی گوش‌های بزرگش کمک می‌کند و منقار رو به پایینش نیز برای دریافت صدا کمترین مانع را ایجاد میکند. در بیشتر گونه‌های شب‌ بیدار جغد، یکی از گوش‌ها کمی بالاتر و جلوتر از گوش دیگر بصورت نامتقارن قرار گرفته تا صداها را در حالت حرکات عمودی طعمه نیز، سریع جهت یابی و مکان یابی کند. برخی از گونه های جغد با این قدرت شنوایی و گوش های حساس می‌توانند جهت حرکت طعمه را با دقت بالایی حتی در تاریکی مطلق تشخیص دهند. نکته جلب آنکه قدرت شنوایی جغدها با افزایش سن کاهش نمی یابد!

۵٫ شنوایی دلفین ها ۷ برابر بهتر از انسان هاست و مانند خفاش ها از پژواک یابی برای شنیدن استفاده میکنند و امواج صوتی را ارسال و امواج برگشتی را پردازش میکنند و بدین ترتیب موقعیت جسم مورد نظر و حتی اندازه و شکل آن را شناسایی میکنند. قدرت فوق العاده آنها در فرکانس های بالاتر است که می توانند صداها را تا ۲۰۰۰۰ هرتز بشنوند. در مقابل، نهنگ ها از فرکانس های پایین برای برقراری ارتباط استفاده می کنند. وجود گوش های خارجی دلفین میتواند صدا را از طریق فک پایین به گوش میانی منتقل کند. بدلیل وجود قشر شنوایی بسیار پیشرفته، جهت یابی و پردازش صدا بسیار سریع رخ میدهد.

۶٫ شنوایی سگ ها تقریبا ۴ برابر بهتر از شنوایی انسان و فرکانس شنیداری شان تقریبا دو برابر انسان است. هر گوش سگ ۱۸ ماهیچه مختلف دارد در حالیکه در انسان فقط ۳ ماهیچه است که به سگ ها این قدرت را میدهد که گوش هایشان را بلند کنند، بچرخانند یا کج کنند، بنابراین آنها میتوانند به سرعت گوش های شان را در جهتی که صدا می آید متمرکز کنند.

۷٫ ممکن است رفتارهای عجیب اسب ها موقع سوارکاری که ناگهان هنگام دویدن متوقف میشود، همانند اینکه چیزی غیر معمول را یافته و برای دویدن مجدد درنگ میکند، بدین دلیل باشد که او صدایی را شنیده که شما نمیتوانید بشنوید! گوش اسب کمی حساستر از انسان است ولی در هر گوش ۱۰ ماهیچه مختلف دارد که میتواند گوش را ۱۸۰ درجه بچرخاند، به سرعت صدا را بشنود و مکان یابی کند.

۸٫ حس شنوایی قوی گربه ها حتی بیشتر از دامنه شنیداری سگ ها میباشد. آنها در گوش خود ۳۲ ماهیچه دارند که حرکت راحتتر گوش به عقب و جلو را ممکن میکند و حتی میتوانند گوش خود را بطور مستقل ۱۸۰ درجه بچرخانند، بنابراین در مقایسه با انسان ها، کشف منبع صدا برای گربه بسیار آسان تر است.

۹٫ گوش های بزرگ فیل نقش مهمی در هدایت امواج صوتی دارد. آنها جز تعداد انگشت شماری از حیوانات هستند که می توانند امواج فروصوتی را بشنوند که با گوش انسان قابل شنیدن نیست، صداهای با فرکانس بسیار پایین که توسط پدیده های طبیعی از زمین لرزه و آتشفشان گرفته تا بادهای شدید و بهمن ایجاد میشود، این قدرت بالای شنوایی به ارتباطات از راه دور نیز کمک میکند.

۱۰٫ کبوتر میتواند امواج فروصوت با فرکانس پایین (کمتر از ۲۰ هرتز) را بشنود. صداهای موجود در این محدوده، پایین تر از حد صداهایی است که برای انسان قابل شنیدن میباشد. آنها حتی در مکان هایی میتوانند صداهای کمتر از ۰٫۵ هرتز را هم بشنوند. این قدرت شنوایی باعث میشود آنها طوفان های دور، زلزله ها و حتی آتشفشان ها را تشخیص دهند.


صدای حیوانی که در دامنه شنیداری گوش انسان فراصوت محسوب میشود​


عنوان : صدای حیوانی که در دامنه شنیداری گوش انسان فراصوت محسوب میشود


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

میناسادات

کاربر غیرعضو
بله؛لطفا مورچه را هم به حیوانات فراصوتی اضافه کنید......
 
 • برچسب ها
  هیچ
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,732
  ارسال ها
  56,169
  کاربران
  3,425
  جدیدترین کاربران
  خلیلی
  عقب
  بالا