سوالات تستی درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

سوالات تستی درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب ، را در همیارخاص بخوانید

سوالات درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب​


سوالات درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب

سوالات متن مطالعات اجتماعی

نام درس : منابع آب و خاک | موضوع : سوالات متن | پایه هفتم

سوال درس ۱۴ مطالعات اجتماعی هفتم​


سوالات مطالعات هفتم درس چهاردهم :: منابع آب و خاک

توجه : در این مطلب ۲ سری سوالات متن برای شما آماده کرده ایم سری اول سوالات : تعداد کم تر برای مطالعه سریع تر درس ها میباشد (اکثر دانش آموزان نمره بالای ۱۹ با این سوالات گرفته اند) سوالات سری دوم : سوالات بیشتر و بروز تر است که با توجه به وقت و یا حوصله شما دانش آموز ؛ هرکدوم رو که راحت تر بودید بخونید . تعداد سوالات سری اول : ۱۴ | تعداد سوالات سری دوم ۲۶

۱-انسان آب مورد نیاز خود را چگونه تأمین می کند ؟ پاسخ: ۱-آبهای سطحی( رود ها ) پاسخ: ۲-آب های زیرزمینی( چاه، چشمه و قنات)

۲-چرا ایران با کمبود آب مواجه است؟ پاسخ: رشته کوه هایی چون البرز و زاگرس مانند دیواری مانع از نفوذ رطوبت به قسمتهای داخلی ایران می شود. که در مجموع میانگین بارش سالانه در ایران حدود ۲۳۰ میلیمتر است.

۳ -بیشتر رودهای دائمی و پرآب ایران از کجا سرچشمه می گیرند؟ پاسخ: از کوه های البرز و زاگرس

۴-چرا رودهای پرآب ایران قابل کشتیرانی نیستند؟ پاسخ: رود های پرآب ایران چون از شیبهای تند کوهستانی جاری می شوند، قابل کشتیرانی نیستند و فقط در بخشی از رود کارون میتوان کشتیرانی کرد.

۵ -رودهای ایران از نظر جهت جریان آب به چند حوضە آبریز تقسیم می شود؟

۶-میزان مصرف آب در ایران برای یک فرد چه مقدار است؟ میزان مجاز مصرف آب چقدر است؟ پاسخ: میزان مجاز مصرف آب برای یک فرد در شبانه روز ۱۵۰ لیتر تعیین شده است اما درایران متوسط مصرف در شبانه روز ۲۵۰تا ۳۰۰ لیتر است.

۷-در گذشته مردم آب را در چه مکانهایی ذخیره می کردند؟آیا این آب تصفیه شده بود؟ پاسخ: در گذشته در اغلب مناطق کشور ما، آب را در آب انبار ها ذخیره میکردند .در آن زمان آب تصفیه شده و لوله کشی وجود نداشت.

۸-چرا خاک برای انسان اهمیت دارد؟ پاسخ: خاک یک منبع مهم تأمین غذا است .اما علاوه بر غذا، انسان در طی سالیان دراز از خاک برای ساختن ظروف و وسایل زندگی، جاده ها و خانه ها استفاده کرده است.

۹ -خاک چگونه تشکیل می شود؟ پاسخ: خاک، لایه نازکی از پوسته زمین است که از خرد شدن سنگها پدید آمده است .خاک طی زمان طولانی با توجه به عواملی مانند سنگها، آب، دمای هوا و موجودات زنده یک منطقه تشکیل می شود

۱۰-علت تنوع خاک ها چیست؟ پاسخ: هر نوع خاک مواد معدنی خاصی دارد که انواع مختلف خاک ها را تشکیل می دهد.

۱۱-خاک های حاصلخیز کشور ما در کدام مناطق قرار دارد؟ و علت حاصلخیزی آن چیست؟ پاسخ: در کشور ما در جلگه ها و اطراف رود ها و برخی کوه پایه ها خاک های حاصلخیزی وجود دارد که مواد آلی و معدنی مناسب دارند .

۱۲-خاک کدام مناطق ایران برای کشاورزی مناسب نیست وعلت آن چیست؟ پاسخ: خاک برخی مناطق مرکزی، داخلی یا جنوبی کشور به علت وجود نمک یا آهک در خاک، برای کشاورزی مناسب نیست . در این مناطق به علت خشکی هوا و کمبود بارندگی، هوموس خاک بسیار کم است.

۱۳ -چه عواملی موجب از بین رفتن خاک می شود؟ پاسخ: – مصرف بیش از حد موادّغذایی و کشت پی در پی یک محصول در زمین و استراحت ندادن به خاک. – قطع بوته ها و کندن درختان که موجب می شود خاک در اثر باد و باران به راحتی شسته شود. – استفاده نامناسب و بی رویه از کودهای شیمیایی. – ایجاد ساختمان و جاده و کارخانه روی خاک های قابل کشت. – دفن زباله ها در خاک.

۱۴-کدام سازمان وظیفه حفاظت از خاک را برعهده دارد؟ پاسخ: سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری

❤
همگام درس
❤
سوالات سری دوم برای آمادگی بیشتر در امتحانات

۱_ به طور کلی آب مورد نیاز انسان از کجا تامین می شود؟ جواب: آب های سطحی رودها یا آب های زیرزمینی چاه، چشمه و قنات

۲_ چرا ایران با کمبود آب مواجه است؟ جواب: رشته کوه هایی همچون البرز و زاگرس مانند دیواری مانع از نفوذ رطوبت به قسمتهای داخلی ایران می شود. که در مجموع میانگین بارش سالانه در ایران حدود ۲۳۰ میلیمتر است.

۳_ بیشتر رودهای دائمی و پرآب ایران از کجا سرچشمه می گیرند؟ جواب: اغلب رودهای دائمی و پرآب ایران از کوه های البرز و زاگرس سرچشمه می گیرند.

۴_ رودهای پر آب ایران چرا قابل کشتیرانی نیستند؟ جواب: چون از شیب های تند کوهستانی جاری می شوند. قابل کشتیرانی نیستند و فقط در بخشی از رود کارون می توان کشتیرانی کرد.

۵_ حوضه آبریز رودهای ایران را نام ببرید. جواب: حوضه آبریز دریای خزر – حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان – حوضه آبریز داخلی

۶_ رودهای پر آب کدام کوه به حوضه آبریز دریای خزر می ریزند؟ جواب: کوه های البرز

۷_ رودهای پر آب کدام کوه به حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان می ریزند؟ جواب: کوه های زاگرس

۸_ میزان مصرف آب در ایران برای یک فرد چه مقدار است؟ میزان مجاز مصرف آب چقدر است؟ جواب: میزان مجاز مصرف آب برای یک فرد در شبانه روز ۱۵۰ لیتر تعیین شده است اما در ایران متوسط مصرف در شبانه روز ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر است.

۹_ در گذشته مردم آب را در چه مکان هایی ذخیره می کردند؟ آیا این آب تصفیه شده بود؟ جواب: در گذشته در اغلب مناطق کشور ما، آب را در آب انبارها ذخیره می کردند. در آن زمان آب تصفیه شده و لوله کشی وجود نداشت.

۱۰_ برای کاهش مصرف آب باید چه کار کنیم؟ جواب: در مصرف آب اسراف نکنیم و صرفه جویی کنیم – آب را آلوده نکنیم.

۱۱_ چگونه آب را درست مصرف کنیم؟ جواب: مثلاً در موقع حمام کردن یا مسواک زدن، شیر آب را باز نگذاریم. در هنگام دوش گرفتن به طور متوسط هر دقیقه ۲۰ لیتر آب مصرف می شود. شیرهای آب را همیشه بازدید و تعمیر کنیم تا چکّه نکند.

۱۲_ چگونه آب را آلوده نکنیم؟ جواب: زباله ها را در رودها و آب های جاری نریزیم. از مواد شوینده که ترکیبات شیمیایی دارند، کمتر استفاده کنیم.

۱۳_ چرا خاک برای انسان اهمیت دارد؟ جواب: خاک یک منبع مهم تأمین غذا است. اما علاوه بر غذا، انسان در طی سالیان دراز از خاک برای ساختن خانه و… استفاده کرده است.

۱۴_ خاک چگونه تشکیل می شود؟ جواب: خاک، لایه نازکی از پوسته زمین است که از خرد شدن سنگ ها پدید آمده است. خاک طی زمان طولانی با توجه به عواملی مانند سنگ ها، آب، دمای هوا و موجودات زنده یک منطقه تشکیل می شود.

۱۵_ علت تنوع خاک ها چیست؟ جواب: هر نوع خاک مواد معدنی خاصی دارد که انواع مختلف خاک ها را تشکیل می دهد.

۱۶_ چرا مناطق مرکزی، شرقی یا جنوبی برای کشاورزی مناسب نیست؟ جواب: به علت وجود نمک یا آهک در خاک، برای کشاورزی مناسب نیست.

۱۷_ چه عواملی موجب از بین رفتن خاک می شود؟ جواب: مصرف بیش از حد مواد غذایی و کشت پی د پی یک محصول در یک زمین – قطع درختان و کندن بوته ها – استفاده نامناسب و بی رویه از کودهای شیمیایی – رفتن زباله ها در خاک

۱۸_ خاک های حاصلخیز کشور ما در کدام مناطق قرار دارد؟ و علت حاصلخیزی آن چیست؟ جواب: در کشور ما در جلگه ها و اطراف رود ها و برخی کوه پایه ها خاک های حاصلخیزی وجود دارد که مواد آلی و معدنی مناسب دارند.

۱۹_ خاک کدام مناطق ایران برای کشاورزی مناسب نیست و علت آن چیست؟ جواب: خاک برخی مناطق مرکزی، شرقی یا جنوبی کشور به علت وجود نمک یا آهک در خاک، برای کشاورزی مناسب نیست. در این مناطق به علت خشکی هوا و کمبود بارندگی، گیاخاک (هوموس_ خاک بسیار کم است.

۲۰_ در کشور ما چه سازمانی حفاظت از خاک را بر عهده دارد؟ جواب: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری

۲۱_ کدام یک از موارد زیر جزء آب های زیر زمینی نمی باشد؟ الف) رودها ب) چاه ج) چشمه د) قنات جواب: الف) رودها

۲۲_ رودهای پرآبی که از کوه های البرز سرچشمه می گیرند به کدام یک از حوضه های آبریز می ریزند؟ الف) حوضه ی آبریز خلیج فارس و دریای عمان ب) حوضه ی آبریز داخلی ج) حوضه ی آبریز کناره ای د) حوضه ی آبریز دریای خزر جواب: د) حوضه ی آبریز دریای خزر

۲۳_ چرا خاک برخی مناطق داخلی یا جنوبی ایران برای کشاورزی مناسب نیستند؟ الف) به علت وجود نمک یا آهک در خاک ب) به علت خشکی هوا ج) به علت کمبود ریزش برف و باران د) به علت افزایش دمای هوا جواب: الف) به علت وجود نمک یا آهک در خاک

۲۴_ اغلب رودهای دائمی و پر آب ایران از کوه های البرز و زاگرس سرچشمه می گیرند.

۲۵_ میزان مجاز مصرف آب برای یک فرد در شبانه روز ۱۵۰ لیتر تعیین شده است.

۲۶_ در ایران متوسط مصرف آب در شبانه روز ۲۵۰ تا ۳۰۰ لیتر است.

» همچنین در ادامه سوالات با پیشنهاد میشود از جواب درس ۱۴ مطالعات هفتم و نیز برای سوالات درس بعدی از سوالات درس ۱۵ مطالعات هفتم دیدن فرمایید

مطالب مرتبط​

دیدگاه های تایید شده : ۶۵ | در انتظار بررسی: ۳​


عالی بودن ولی سوالات کمه بیشتر کنید ممنون
♥
♥
♥
♥
♥
😍
😍
😍
😍
😍


آره منم موافقخ.
🤗


بد نبود ولی عالی بود

۲۶تا سوال داشت کجاش کم بود
😕


دقیقا کجا کمه؟؟؟؟

من واقعا از این سایت راضی هستم
👍🏻


بسیار عالی است من که بسیار خوشم اومد.

فوق العاده بود مرسی

خوب بود
✨


سوالا عالیه ولی خیلی کمه
🙂


۲۶ تا سوال کمه؟

عالییییییییی بودددد
😍
😍
😍
اما سوالاتش کم بود
😕
😑


واه عشق

خیلی خوب بود دستتون درد نکنه عالی بود خیلی قشنگ بود ،
😘
😘
😘
😘
😘


این دیگه چه جور سوالاتیه که نصفش نیستش
😐


بسیار عالی بود فقط سوال ۱۲ جوابش اشتباهه میشه بخش هایی مثل شرق و غرب کشور

مشکلی نداشت

اره خیلی خوب بودش و سوال ۱۳هم درسته گفته چگونه نگفته بگو کدوم منطفع

ممنون سوالات خوبه اما جواباش طولانی و تعداد سوالها کمه ممنون میشم بیشتر کنید

تعداد سؤال ها درسته کمه و لی چند تا سوال تو یک سوال پاسخ داده برای همین کمی طولانی هستس

سوال ها واقا کامل بود….. اگه میشه سوال های جای خالی هم اضافه کنید…. ممنون

آره واقعا عالی می شود

اره

حجی ب مولا دارم عر میزنم ۲۶ تا سواله… میگی بیشترش کن? ناموصا؟: عجباا… •-•،

هیلی عالی بود ولی سوالاتش طولانی بود

اره راست میگه

عالی بود حرف نداره کی میگه سوالاتش کم بود بنده خدا ها خط به خط کتاب را سوال طرح کردن هم سوال ها به اندازه بود هم سوالاتش عالی بود
🤩
🤗


سوال ها عالیههه ولی متاسفانه خیلی کمه

خیلی خوب بود عالی جایه شما هم خالی
😂


چرا همه سوالا مثل امه؟
🧐
🤔
لطفا سوالات جدید بزارید

چون درسش در مورد منابع آب و خاک هست. بیاد در مورد. در آمد زایی اینترنتی از یوتیوب یا آموزش مزرعه داری حرف بزنه و سوالات مربوط به درس هستش

عالی

عالی حرب ندارید هرکی هم بگه سوالا کمه یا طولانیه مطمئنم تاحالا به کتاب نگاه نکرده ، اتفاقا سوالاتون مختصر و تعداشونم اندازس . با تشکر از نویسنده

سوالاتون خوبه ولی زیاده ۱۴ تا زیاده کم کنین سوال هارو ۱۰ تا کنین
😂
😂
۱۰ تا کنین عالی میشه

مکه دسته اینا هست که کم کنن. سوالات کتاب درس ۱۴ باید در این حد باشه

بهترین برنامه ایه که تا به حال دیدم ولی خیلی سخته

عالی بود مثل همیشه
👍🏻
👍🏻
👍🏻


سلام ادمین عزیز عالی
❤
❤
❤


عالی بود خیلی هم خوب و سوالاتش هم خوب بود

عاااااااااااااالی
😍
😍
😍
😍
😍


خیلی خوبه ممنون واقعا عالیه

من فکر کنم معلمام از اینجا سوالات رو برمیدارند سوالات مو نمیزنه

خیلی ممنون بابت سایت خوبتون از سایتتون راضی هستم از پایه هفتم استفاده میکنم با اینکه سوالات درازه اما عرضششو داشت که خوندم و حفض کردم

😂
😘
😘
عالییی ریحون باهات موافقم

سوالات جامع و کاملن عالیه ممنون از همیار

بد بود خوب بود خیلی خوب بود عالی بود بیست بود

عالییییی
😛
😛


سوال ۱۷ غلط املایی داره لطفا درست کنید

خیلیییییی عالیییی دمتون گرم

همینطور سوال ۱۸

سوال ۲۴ به بعد هم کلا جواب نداره

کدوم کلمه؟

کلمات سوال ۱۸ آلی سوال ۱۷ رفن زباله

ممنونم

سوالاتش خیلی خوبه
😊
👍
👍


سوالاتش خیلی خوبه
😊
👌
👌


عاااالی حرف نداره ولی سری دوم

سپاس بی کران بابت سوالات

سلام خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی فقط سوال هارو بکنید ۵۰ تا ممنونم از شما
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
💙
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🌹
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁
🍁


عالی بود ولی خیلی کم

خیلییی خوب بود من تونستم ازمون کلاسیمو خیلی خوب بشم ممنووووون واقعاااا
😍
😍
👍
👍
👍
❤


من واقعا از این سایت راضی هستم
👍🏻
❤


من واقعا از این سایت راضی هستم
👍🏻
❤


سپاس
🙏🏻


عالی خیلی عالی

خوب
🙃


نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ذخیره نام، ایمیل و وبسایت من در مرورگر برای زمانی که دوباره دیدگاهی می‌نویسم.


سوالات تستی درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب​


عنوان : سوالات تستی درس ۱۴ مطالعات هفتم با جواب


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد

این صفحه را به اشتراک بگذارید

بالا