دیالیز صفاقی چیست ؟

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,286
79
sefaghi.jpg
هنگامی که کلیه نمی تواند کار خود را به خوبی انجام دهد لازم است از روش های مصنوعی دیگری برای دفع مواد زاید خود استفاده کرد. دیالیز صفاقی روشی برای دفع این مواد از خون است.
یک مایع تصویه کننده از طریق یک لوله (Chatheter) به بخشی از شکم شما جریان می یابد و مواد زائد را از خون شما می گیرد. پس از مدت زمان مشخصی، مایع با مواد زائد فیلتر شده از شکم شما خارج می شود و دور ریخته می شود.

نحوه انجام دیالیز صفاقی
در دیالیز صفاقی، از پرده ای طبیعی به نام صفاق که بخشی از شکم است استفاده می شود . این پرده سوراخ های کوچکی دارد و خوبی می توان از آن به عنوان صافی استفاده کرد. کاتتر با یک جراحی کوچک داخل شکم گذاشته میشود. حدود ۱۵ سانتی متر از این لوله خارج از شکم باقی میماند تا از این طریق به کیسه های مایع دیالیز متصل شوند.

متخصص کلیه و پرستار به کمک شما، مکان خروج کاتتر را تعیین میکنند. کاتتر می تواند به سادگی و به راحتی زیر لباس مخفی شود،محل خروج کاتتر معمولا با پانسمان پوشانده میشود.

مویرگهای صفاق دارای تعداد زیادی منافذ کوچک است ؛ این منافذ به صفاق اجازه میدهد تا به عنوان غشای دیالیز مورد استفاده قرار گیرد .خون از خلال عروق خونی به صفاق جریان یافته و از کنار منافذ عبور میکند ؛بنابراین آب ومواد سمی به آسانی میتواند از خلال منافذ عبور نماید. به هنگام دیالیز ، حفره ی صفاق به عنوان مخزن مایع دیالیز مورد استفاده قرار میگیرد.

اکثر بیماران کلیوی که نارسایی کلیه دارند می توانند با دیالیز صفاقی درمان شوند. موارد منع پزشکی خاص مانند سابقه جراحی بزرگ شکمی میتواند انجام دیالیز صفاقی را مشکل نماید.

قابلیت انعطاف و استقلال این نوع دیالیز موجب می شود که درمان خوبی برای بیماران کلیوی باشد و زمان درمان خود را با توجه به زندگی خودش انتخاب کند.

انواع دیالیز صفاقی
دو نوع دیالیز صفاقی داریم. اول دیالیز صفاقی سرپایی مداوم (CAPD) که بصورت دستی انجام میگیرد. دوم، دیالیز صفاقی خودکار (APD) که با کمک دستگاه در شب انجام میگیرد.
 
 • برچسب ها
  تفاوت همودیالیز با دیالیز صفاقی دیالیز صفاقی pdf دیالیز صفاقی چیست دیالیز موقت چیست عوارض دیالیز عوارض دیالیز صفاقی چیست فواید دیالیز مراقبت های دیالیز صفاقی هزینه دیالیز صفاقی پریتونیت چیست؟
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,721
  ارسال ها
  56,128
  کاربران
  3,409
  جدیدترین کاربران
  Mehdi00842
  عقب
  بالا