دکانتور چیست

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

دکانتور صنعتی چیست,قیمت قیف دکانتور,روش کار با دکانتور,انواع دکانتور,قیف جداکننده چیست,قیمت دکانتور صنعتی,دکانتور شیشه ای,قیف بوخنر,دکانتور صنعتی,قیمت قیف دکانتور,دکانتور صنعتی چیست,دکانتور پلاستیکی,روش کار با دکانتور,انواع دکانتور,قیف دکانتور یکی از شیشه آلات آزمایشگاهی پر کاربرد می باشد که مایعات را بر اساس چگالی از هم جدا می‌کند. این وسیله معمولا از جنس شیشه و به شکل یک مخروط می باشد که در قسمت پائین آن باریک شده و به یک شیر منتهی می شود. معمولا برای استفاده از این وسیله آزمایشگاه شیمی از یک گیره به نام گیره قیف دکانتور استفاده می شود. مواد مخلوط مانند مخلوط روغن و آب (امولسیون ها) را با قیف معمولی داخل آن ریخته و پس از جدا شدن آن ها شیر را باز کرده تا مایع زیری (سنگین تر) خارج شده سپس ظرف دیگری را زیر آن قرار داده و دوبار شیر را باز می کنیم تا مایع دوم (سبکتر) از آن خارج شود . تصویر این قیف در زیر نشان داده شده است. این قیف بسته به نیاز در حجم های مختلف از 125 سی سی تا 2000 سی سی تولید می شود.


دکانتور چیست.jpg

تعریف ویکی پدیا از دکانتور

دکانتور یا قیف جداکننده(به انگلیسی: Separatory funnel) یا قیف دکانته یکی از ابزار آزمایشگاهی است که مایعات را بر اساس چگالی از هم جدا می‌کند مثلاً اگر مخلوط روغن و آب را در مخزن این دستگاه بریزیم بر حسب چگالی مواد در داخل این ظرف تفکیک می‌شود اگر شیر زیر ظرف را باز کنیم مایعی که دارای چگالی بالاست در زیر قرار گرفته و از دستگاه خارج می‌گردد تا اینکه به مرز جدایی مایعات (روغن و آب) برسد، در چنین حالتی شیر را می‌بندیم و دستگاه با موفقیت دو مایع مخلوط را از هم جدا می‌کند.

از این قیف برای جدا کردن محلول‌ها استفاده می‌کنند. و به منظور یاد بود از سازندهٔ این اثر (دکانته) نام او را برای این اثر گذاشته‌اند. دکانتور برای جداسازی امولسیون‌ها به کار میرود.


.
 
  • برچسب ها
    انواع دکانتور دکانتور شیشه ای دکانتور صنعتی دکانتور صنعتی چیست دکانتور پلاستیکی روش کار با دکانتور قیف بوخنر قیف جداکننده چیست قیمت دکانتور صنعتی قیمت قیف دکانتور
  • بالا