مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
94,726
66


هنگام وقوع زلزله چه نکاتی را باید رعایت کنیم | در هنگام وقوع زلزله چه نکاتی را باید رعایت کنیم علوم ششم | بعد از زمین لرزه چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم |

در هنگام وقوع زلزله چه نکاتی را باید رعایت کنیم.jpg

سوال :

در هنگام وقوع زلزله چه نکاتی را باید رعایت کنیم


جواب :

از آن جایی که زلزله چند ثانیه بیشتر طول نمی‌کشد باید در این فرصت کم، هوشیارانه تصمیم گیری کنیم و به جا‌های امن پناه ببریم و تا پایان زمین لرزه همان جا بمانیم. جا‌های امن مثل:

کنار ستون‌ها
زیر میز‌های محکم
زیر چارچوب درب‌ها
کنار دیوار‌های داخلی
در زمان وقوع زلزله
اگر در ساختمان (خانه یا محل کار) هستید؛ بهترین اقدام پناهگیری است.

برای اینکه زلزله شما را زمین نزند، روی زانو‌های خود بنشیند.

برای آن که خودتان را در برابر اشیای پرتاب شده در فضای منزل، محافظت کنید، با بازوان خود، سر و گردنتان را بپوشانید.

اگر در معرض خطر اشیائی که سقوط می‌کنند هستید و می‌توانید بدون آن که خطری شما را تهدید کند، حرکت کنید، برای محافظت بیشتر، به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و در زیر یک میز یا نیمکت محکم قرار بگیرید.

اگر میز یا نیمکت محکمی در نزدیک شما نیست؛ به حالت چهار دست و پا حرکت کنید و کنار یک دیوار داخلی قرار بگیرید. هرگز کنار شیشه، پنجره‌ها، در‌های خروجی و دیوار‌های خارجی و هر چیزی که ممکن است سقوط کند (مانند لوستر، اشیای آویزان یا تزئینات منزل)؛ قرار نگیرید.

همان جا که پناه گرفته‌اید، بمانید تا لرزه‌ها تمام شود. به هیچ وجه جا به جا نشوید.

اگر هنگام وقوع زلزله، در رختخواب هستید، همان جا بمانید و بالش را روی سر خود قرار دهید. اما اگر رختخواب زیر اشیائی مانند لوستر قرار دارد، فوراً جا به جا شده و به نزدیکترین محل امن پناه ببرید.

برای پناهگیری، در چارچوب در‌ها قرار نگیرید، چون چارچوب در‌ها نمی‌توانند از شما در مقابل اشیای پرتاب شده در فضای خانه و یا اشیائی که سقوط می‌کنند، محافظت کنند. به علاوه، معلوم نیست که بتوانید در حالت ایستاده در چارچوب در، تعادل خود را حفظ کنید.

مجدداً تأکید می‌کنیم تا اتمام لرزش‌ها در داخل منزل بمانید. بیشترین صدمات هنگام زلزله، زمانی روی می‌دهند که افراد، هنگام ورود یا خروج در معرض خطر سقوط اشیا قرار می‌گیرند.

به هیچ وجه از آسانسور استفاده نکنید. اگر داخل آسانسور هستید سریعاً در اولین توقف، از آن خارج شوید.
 

آمار انجمن

موضوع ها
47,873
ارسال ها
54,278
کاربران
3,263
جدیدترین کاربران
arvin 1388
عقب
بالا