حمام کردن عروس هلندی

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,296
79
حمام کردن عروس هلندی را در همیار خاص ببینید

حمام کردن عروس هلندی.png

همه‌کسانی که از عروس هلندی در خانه نگهداری می‌کنند حتماً به فکر روش‌ حمام کردن عروس هلندی افتاده‌اند و باید بدانید که نظافت عروس هلندی آسان است و سلامت آن را حفظ می‌کند. ولی آیا او هرچند وقت یک‌بار به حمام نیاز دارد.

آیا عروس هلندی حمام کردن را دوست دارد؟

آیا حیوانات خانگی شما عاشق حمام کردن هستند؟ در حمام کردن عروس هلندی این مورد به روشی که شما با آن‌ها رفتار کرده‌اید بستگی دارد. اگر آن‌ها را مجبور یا تحت‌فشار قرار ندهید تا خیس شوند، آن‌ها از این کار لذت می‌برند.پرندگان معمولاً آب را دوست دارند، زیرا نیاز به استحمام دارند. این فرصت خوبی برای حیوانات خانگی است، زیرا آلودگی روی پرهای عروس هلندی برطرف می‌شود، آلاینده‌ها را از آن‌ها پاک می‌کند و از همه مهمتر مشکلات خشکی و خارش پوست را برطرف می‌کند.

پرهای عروس هلندی

حمام کردن عروس هلندی و استحمام منظم، پرهای او را تمیز و روشن نگه می‌دارد. شما باید از بریدن پرهای جدید خودداری کنید. زیرا آن‌ها شروع به رشد می‌کنند و خون در آن‌ها به جریان می‌افتد. ممکن است به نظر برسد که شوره دارند؛ اما سعی نکنید آن‌ها را کوتاه کنید. کمبود آب و استحمام ممکن است منجر به خارش و کندن آن‌ها شود.

چرا لازم است که عروس هلندی را استحمام کنیم؟

حمام کردن عروس هلندی آن‌ها را تمیز نگه می‌دارد.به آن‌ها کمک می‌کند تا به‌خصوص در روزهای گرم تابستان خونسردی خود را حفظ کنند.به پوست آن‌ها رطوبت می‌بخشد.برخی از این پرنده‌ها برای تولید یک پوشش پر زیبا نیاز به استحمام و نرم شدن و باز شدن پرها دارند.استحمام به کنترل گردوغبار ایجادشده توسط پرها کمک می‌کند. این برای شما و همچنین پرنده شما خوب است زیرا می‌تواند آلرژی در ما ایجاد کند و باعث مشکلات تنفسی شود.عروس‌های هلندی برای تولیدمثل در لانه به رطوبت نیاز دارند ، این مورد مهمی است.حمام کردن به آن‌ها کمک می‌کند تا :

پوست تحریک‌شده را تسکین می‌دهد.حمام کردن عروس هلندی انگل‌ها را از بین می‌برد.از شر رطوبت و روغن اضافی خلاص می‌شوند. پرها را انعطاف‌پذیر و تمیز نگه‌ می‌دارد.حمام کردن عروس هلندیهرچند وقت یک‌بارعروس هلندی را بشویید

حمام کردن عروس هلندی به عوامل مختلفی بستگی دارد و شما باید بدانید که حمام کردن عروس هلندی در تابستان و وقتی‌که آن‌ها از گرمای شدید رنج می‌برند، استحمام را هرروز انجام دهید و در زمستان، 2 یا 3 بار حمام در هفته، یا حتی یک ‌بار حمام قابل‌ قبول است.

مراحل نظافت عروس هلندی

ناخن‌های پرنده را کوتاه کنید. می‌توانید ناخن‌های عروس هلندی خود را ماهی یک‌بار در صورت لزوم کوتاه کنید. پرهای بال پرنده را کوتاه کنید، معمولاً هر سال دو بار و او را با شستشوی مرتب تمیز نگه‌دارید.اگرچه کارهای نظافت ساده به نظر می‌رسند، اما بهتر است این کارها به عهده کسانی بگذاریم که مهارت دارند و حتی به‌مرورزمان شما خودتان تجربیات لازم را کسب می‌کنید و با خواندن مطلب حمام کردن عروس هلندی اطلاعاتتان کامل‌تر می‌شود. در ادامه این موارد را برای شما شرح می‌دهیم.

تهیه ظرف کوچک

پرندگان غالباً از حمام دادن و تمیز نگه‌داشتن خود لذت می‌برند. برای حمام کردن عروس هلندی یک ظرف یا کاسه کوچک تا نیمه از آب ولرم و بدون کلر استفاده کنید. از کاسه سرامیک استفاده کنید زیرا وزن بیشتر ظرف مانع از تکان خوردن و ریختن و یا ضربه زدن به آن می‌شود.نکته: برای از بین بردن کلر آب می‌توانید بگذارید تا آب شیر معمولی تا چند ساعت در ظرف باقی بماند و کلر خود را از دست بدهد.

پرنده را زیر آب روان بشویید

بجای ظرف می‌توانید پرنده را در ظرف‌شویی آشپزخانه قرار دهید یا حتی زیر دوش حمام. یادتان نرود آب باید ولرم باشد. حمام کردن عروس هلندی در ظرف‌شویی یا حمام باید شیر آب را روی حالت دوش قرار داده و عروس هلندی را روی دست خود یا داخل ظرف‌شویی قرار بدهید سپس آن را به زیر آب ببرید و دربیاورید، این کار را چند بار تکرار کنید تا پرنده شما تمیز شود.

شستن پرنده در حمام
نکات


نکاتی در رابطه با حمام کردن عروس هلندی وجود دارد که عبارت‌اند از:

شیر آب را زیاد باز نکنید که پرنده نتواند درست خودش را تمیز کند.همیشه با شیر دارای فشارشکن این کار را انجام دهید تا فشار آب زیاد نباشد و عروس هلندی بتواند خود را تمیز کند.بعد از حمام عروس هلندی را داخل قفس بگذارید تا خود را آراسته و خشک نماید.قبل و بعد از حمام ظرف‌شویی را کامل بشورید.وسایلی که در حین حمام امکان کثیف شدنشان بوده تمیز کنید.با یک آب‌پاش او را خیس کنید (اسپری کردن)

سومین گزینه برای حمام کردن عروس هلندی تهیه یک بطری آب‌پاش است و ظرف را با آب ولرم تسویه شده و بدون کلر پرکنید و پرنده را داخل ظرف بگذارید و با اسپری او را آب‌پاشی کنید.آبپاش را از فاصله ۲۳ سانتی‌متری روی پرنده بپاشید. ۲ تا ۳ بار اسپری کردن برای تمیز شدن پرنده کافی است و بقیه کار را خودش انجام می‌دهد. عروس‌های هلندی از اسپری شدن آب لذت می‌برند و این کار به از بین بردن چربی‌ها و آلودگی روی پرهای آن‌ها را کمک می‌کند.

استفاده از صابون ممنوع

شامپو و صابون انسانی می‌تواند در زمان حمام کردن عروس هلندی ضرر داشته باشد و در حین این کار منجر می‌شود که یک پر ناسالم داشته باشید. علاوه بر این، صابون‌های ضد باکتری برای پرندگان سمی هستند.هرگز از صابون‌های ضد باکتری برای پرندگان یا اطراف آن‌ها استفاده نکنید. ازجمله در هنگام شستن قفس یا اسباب‌بازی‌های آن‌ها تا زمانی که عروس هلندی شما بدنش در معرض روغن یا سموم دیگری قرار نگرفته، در هنگام شستشو از صابون استفاده نکنید.

استفاده از صابون ممنوع
در صورت نیاز به صابون


اگر پرنده شما به صابون نیاز دارد، از یک صابون گلیسیرین ملایم استفاده کنید و فقط بدن پرنده را بشویید. پرنده خود را در یک ظرف یا وان عمیق پر از آب‌صابون تا قسمت قفسه سینه قرار دهید و در حین حمام کردن عروس هلندی او را به‌آرامی مالش دهید. تا عروس شما تمیز و زیباتر شود.

اجازه دهید خشک شود

بعد از حمام کردن عروس هلندی باید پرنده شما به‌طور طبیعی در هوا خشک شود. پنجره‌ها را بسته نگه‌دارید تا اطمینان حاصل کنید که پرنده شما نلرزد. شما همیشه باید او را صبح، نه شب شستشو کنید. ممکن است بخواهید قفس آن را به پنجره‌ای که نور خورشید دارد نزدیک کنید تا زودتر خشک شود.از سشوار بر روی عروس هلندی خود استفاده نکنید، سشوار می‌تواند برای پرندگان سمی باشد و باعث به وجود آمدن مشکلاتی برای آن‌ها شود.

بررسی ناخن ها

بعد از حمام کردن عروس هلندی نوبت به ناخن‌های او می‌رسد. اگر انگشت پا پرنده نتواند در تماس کامل با زمین قرار بگیرد، ناخن‌های او خیلی بلند هستند. روش دیگر برای ارزیابی بلند بودن ناخن‌ها توجه به احساس ناخن‌های پرنده هنگام نشستن روی دست شما است. اگر ناخن‌ها آن‌قدرتیز باشند، باعث خراشیده شدن و یا حتی درد در ناحیه پوست شما شوند، وقت آن است که آن‌ها را مرتب و کوتاه کنید.

بررسی کردن ناخن های پرنده
اصلاح ناخن‌ها توسط دامپزشک یا شخص ماهر


قبل از اینکه خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است که یک مسئول حیوان خانگی یا دامپزشک ناخن‌های او را ببیند و کوتاه کند. حتی اگر نتوانید در آنجا ببینید که این کار را چگونه انجام می‌دهند، ولی شما می‌توانید با دیدن اندازه ناخن‌ها قبل و بعد از تراشیدن تا حدودی کار دستتان بیاید و کم‌کم وقتی خودتان این کار را تمرین کنید، می‌توانید آن‌ها را به‌درستی اصلاح کنید.

پرنده را ثابت نگه‌دارید

پیرایش وقتی‌که کسی همراهی‌تان کند بسیار راحت‌تر است و همراه شما پرنده را در یک حوله کوچک بپیچد تا از لرزش و حرکت بیش‌ازحد او جلوگیری شود و ناخن‌هایش کوتاه شود.

با دقت کوتاه کنید

ناخن‌های عروس هلندی را می‌توان با ناخن‌گیر معمولی کوتاه کرد، اما ممکن است این ناخن‌ها خیلی بلند باشند و کار را دشوارتر کنند. در عوض، یک ناخن‌گیر کودک یا ناخن‌گیر مخصوص طراحی‌شده برای پرندگان و گربه‌ها را امتحان کنید.

مواردی که هنگام استحمام باید اجتناب کنید

مواردی وجود دارند که در حین حمام کردن عروس هلندی باید در نظر بگیرید و از انجام آن‌ها اجتناب کنید ازجمله: هرگز از صابون و شامپو استفاده نکنید. فقط آب تمیز و دمای آب را همیشه آزمایش کنید، هرگز گرم یا سرد نباشد. از ورود آب به چشم آن‌ها خودداری کنید. بعد از اتمام استحمام، آن‌ها را از هرگونه مناطق سرد و پرتنش دور نگه‌دارید.

نکات مهم برای استحمام خوب

عادت کنید یک‌ کاسه حمام را درون قفس او قرار دهید.برای حمام کردن عروس هلندی در ماه‌های سرد زمان‌های شست‌وشو را معقولانه انتخاب کردید.اطمینان حاصل کنید که کاسه به‌اندازه کافی بزرگ باشد زیرا آن‌ها می‌خواهند بال خود را باز کنند.استحمام در اوایل صبح بهتر است زیرا باعث می‌شود آن‌ها در گرمای روز به‌طور طبیعی خشک شوند.یاد بگیرید که علائمی را که پرندگانتان هنگام استحمام به شما نشان می‌دهند، متوجه شوید و در ذهن بسپارید.حمام کردن عروس هلندیصحبت پایانی

به پایان مطلب حمام کردن عروس هلندی رسیدیم و متوجه شدیم که حمام کردن با آب به پرندگان کمک می‌کند تا پرهای خود را در شرایط خوبی حفظ کنند و اینکه دانستیم پرندگان بدن خود را با آب در تابستان، هنگامی‌که هوا گرم است، خنک می‌کنند.
منابع:

wikihow.com
aboutcockatiels.com
 
 • برچسب ها
  اموزش دستشویی عروس هلندی حمام کردن عروس هلندی شستن عروس هلندی با شامپو شنای عروس هلندی شوره عروس هلندی عروس هلندی از چی خوشش میاد علت خارش بدن عروس هلندی فیلم آبتنی عروس هلندی مراحل نظافت عروس هلندی مضرات عروس هلندی پرهای عروس هلندی
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,731
  ارسال ها
  56,167
  کاربران
  3,416
  جدیدترین کاربران
  الهه فتحی پور
  عقب
  بالا