جریمه سرعت غیر مجاز تا ۳۰ کیلومتر

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

جریمه سرعت غیر مجاز تا ۳۰ کیلومتر ، را در همیارخاص بخوانید

جریمه سرعت غیر مجاز با دوربین در سال ۱۴۰۰ چیست؟​


هنگامی که رانندگی می کنید گاهی انجام تخلفات رانندگی اجتناب ناپذیر است. خصوصا با وجود تکنولوژی های جدید و به روزی مثل دوربین های کنترل سرعت که از دقت بسیار بالایی برخوردار هستند و باید با دقت زیادی رانندگی کرد.

همان طور که می دانید در سطح بزرگراه ها، جاده های برون شهری و حتی خیابان های معمولی شهر؛ دوربین های ثبت سرعت متعددی قرار دارد. این دوربین ها سرعت خودروهای عبوری را به ثبت رسانده و در صورت مغایرت سرعت دوربین های عبوری با سرعت مجاز در آن خیابان، بزرگراه یا جاده؛ جریمه ای برای آن پلاک خودرو منظور خواهد شد. البته توجه داشته باشید که دوربین های سرعت سنج و ثبت سرعت نصب شده در خیابان ها، بزرگراه ها و جاده ها، بسیار دقیق هستند و کمترین اختلاف سرعتی را ثبت می کنند و جریمه را لحاظ خواهند کرد.

معمولا این جرایم که توسط دوربین کنترل سرعت به ثبت می رسند برای شماره موبایل مالک خودرو و پلاک، به صورت پیامک ارسال خواهد شد و شما می توانید از مبلغ جریمه خودروی خود، بابت سرعت غیرمجاز مطلع شوید.

مطلب پیشنهادی: جریمه توقف ممنوع چقدر است؟

جریمه سرعت غیر مجاز چقدر است؟​


در قانون راهنمایی و رانندگی ۲ کد تخلف برای سرعت غیر مجاز تعریف شده که مبلغ جریمه به نسبت تخلف متفاوت است.

در صورتی که راننده وسیله نقلیه‌ای تا ۳۰ کیلومتر بیش از سرعت مجاز رانندگی کند در کلانشهر‌ها و جاده‌ها ۶۰ هزار تومان، شهر‌های کوچک ۴۵ هزار تومان و در راه‌های روستایی ۳۰ هزار تومان جریمه می‌شود.

اما اگر راننده‌ای از سرعت مجاز بیش از ۳۰ کیلومتر به بالا رانندگی کند در جاده‌ها و کلانشهر‌ها ۲۰۰ هزار تومان، در سایر شهر‌ها ۱۸۰ هزار تومان و در راه‌های روستایی ۱۰۰ هزار تومان جریمه می‌شود. (مبلغ این جریمه ها در سال ۱۴۰۰ ، حدود ۷درصد افزایش داشته است. )

البته باید بدانید که برای رانندگی با سرعت بیش از ۳۰ کیلومتر از حد مجاز علاوه بر جریمه رانندگی ، نمره منفی هم در نظر گرفته می شود.

برای رانندگان خودرو‌های شخصی ۵ تا ۱۰ نمره منفی و برای رانندگان وسایل نقلیه عمومی ۱۰ تا ۱۵ نمره منفی در نظر گرفته می شود.

جرایم ثبت شده توسط دوربین ها شامل قانون دو برابر شدن جریمه در صورت عدم پرداخت در مهلت ۶۰ روزه نیست و فقط جرایم تسلیمی و الصاقی هستند که دو برابر می شوند.

برای اطلاع از سرعت مجاز در مسیرهای شهری، بزرگراه و جاده های برون شهری، کافی است که به تابلوهای اعلام سرعت مجاز نصب شده در این معابر دقت داشته باشید. این تابلوها به شما نشان می دهند که سرعت مجاز برای عبور و حرکت در این مسیرها چه قدر است و نباید حتی ۱ کیلومتر در ساعت از این سرعت تجاوز داشته باشید.

مطلب پیشنهادی: جریمه پارک دوبل چقدر است؟

جریمه و نمره منفی سرعت غیر مجاز، بیش از ۳۰ کیلومتر – کد تخلف ۲۰۰۲​

جریمه و نمره منفی تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۳۰ کیلومتر – تخلف ۲۰۰۲​


یکی دیگر از موارد حادثه‌‌ساز، تجاوز از سرعت مجاز می‌باشد. در قوانین راهنمایی و رانندگی، جریمه تجاوز از سرعت مجاز به دو دسته‌ی زیر تقسیم شده است:

۱) تجاوز از سرعت مجاز تا ۳۰ کیلومتر بر ساعت

۲) تجاوز از سرعت مجاز بیش از ۳۰ کیلومتر بر ساعت

در این مطلب مبلغ جریمه و نمره منفی مربوط به تخلف تجاوز از سرعت مجاز (بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت) با کد تخلف ۲۰۰۲ مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مهم: لازم به ذکر است که این تخلف، جز تخلفات ستاره دار بوده، بدین معنا که با انجام این تخلف به همراه سایر تخلفات ستاره دار، علاوه بر صدور قبض جریمه، خودروی شما به مدت ۷۲ ساعت توقیف خواهد شد.

مبلغ جریمه:

در کلان شهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد تجاری-صنعتی: ۲۰۰,۰۰۰ تومان

در سایر شهرها: ۱۸۰,۰۰۰ تومان

روستاها و راه‌های روستایی: ۱۰۰,۰۰۰ تومان

نمره منفی:

وسایل نقلیه شخصی: ۱۰ نمره

وسایل نقلیه عمومی و سنگین: ۱۵ نمره

برای استعلام خلافی و همچنین پرداخت خلافی خودرو می‌توانید از وبسایت ایتور استفاده نمایید.

دانلود نرم افزار اندرویدی خرید شارژ و پرداخت قبض ایتور


جریمه سرعت غیر مجاز تا ۳۰ کیلومتر​


عنوان : جریمه سرعت غیر مجاز تا ۳۰ کیلومتر


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا