تست شخصیت برای انتخاب شغل

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,288
79
تست شخصیت برای انتخاب شغل ، را در همیارخاص بخوانید

تست شخصیت شناسی، تست شغلی، خودشناسی​

تست تیپ شناسی مایرز بریگز (MBTI) | به همراه تست آنلاین و رایگان​


اگر شما با این تست آشنا هستید یا به هر دلیلی میخواهید مستقیما به سراغ انجام تست بروید از دکمه زیر برای رفتن به انتهای صفحه استفاده کنید:

تست شخصیت شناسی MBTI چیست؟​


بیش از هفتاد سال از انتشار نسخۀ اولیۀ تست شخصیت مایرز بریگز (MBTI) میگذره و در این سال‌ها چندین بار ویرایش و تکمیل شده. ساده و کاربردی بودن تیپ‌های شخصیتی MBTI باعث شده این تست، پرکاربرد‌ترین و از بهترین تست های شخصیت ‌شناسی لقب بگیره و مطالب و ویدیوهای بسیاری به زبان‌های مختلف درباره‌ش ساخته بشه.

در پایین صفحه میتونید تست آنلاین MBTI رایگانِ ما رو انجام بدید و تیپ شخصیتی خودتون رو بشناسید.

در این مطلب دربارۀ تست شخصیت شناسی MBTI، تیپ های شخصیتی MBTI و چگونگی استفاده از نتایج این تست در یافتن مسیر شغلی مناسب صحبت می‌کنیم و علاوه بر تست آنلاین MBTI رایگان که براتون تهیه کردیم؛ شما رو با چند سایت خوب دیگه برای تست شخصیت شناسی آنلاین مایرز بریگز آشنا می‌کنیم.

تست شخصیت شناسی MBTI چطور مطرح شد؟​


اولین نسخه از تست تیپ‌های شخصیتی مایرز بریگز در سال ۱۹۴۳ توسط یک مادر و دختر به نام‌های کاترین بریگز و ایزابل بریگز مایرز منتشر شد. کاترین از سال ۱۹۱۷ کارش رو بر روی مطالعۀ شخصیت شروع کرد و مطالعۀ کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ در سال ۱۹۲۳ به شکل‌گیری ایدۀ ۱۶ تیپ شخصیتی او بسیار کمک کرد.

هیچکدام از این دو نفر دانش‌آموختۀ روانشناسی نبودند و با علاقۀ شخصی بر روی شخصیت مطالعه میکردند؛ بنابراین تست MBTI به صورت یک تئوری مفهومی در طول چندین سال مطالعه شکل گرفت و بعد از آن در مراکز دانشگاهی مثل دانشگاه برکلی و فلوریدا بررسی شد و با حمایت آنها به ویرایش دوم و سوم رسید.

برای آشنایی بیشتر با تست شخصیت MBTI خوبه نگاهی به این ویدیوی کوتاه و جالب از موسسۀ مایرز بریگز بندازید:

تیپ‌های شخصیتی از نظر یونگ چه هستند؟​


تئوری شخصیت شناسی یونگ خصوصا کتاب تیپ‌های روانشناختی یونگ با مطرح کردن مفهوم عملکردهای شناختی نقش زیادی در شکل دادن به تست MBTI داشته‌اند. یونگ عملکردهای شناختی رو نوع مشخصی از پردازش‌های ذهنی میدونست که در انواع شرایط در ذهن فرد فعال میشوند.

یونگ چهار عملکرد روانشناختی اصلی رو با نام‌های «فکری»، «احساسی»، «حسی» و «شهودی» مطرح کرد و برای هر کدوم دو گرایش درونگرا و برونگرا در نظر گرفت و در مجموع به هشت عملکرد شناختی رسید.

برای آشنایی بهتر با عملکردهای شناختی یونگ، خوبه نگاهی به مطلب عملکردهای شناختی یونگ در تکمیل تست شخصیت شناسی MBTI بندازید.

تیپ‌های شخصیتی MBTI چه هستند؟​


مایرز و بریگز بعد از مطالعات گسترده در باب شخصیت به چهار فاکتور اصلی شخصیتی رسیدند که میتونند در کنار هم یک کد چهارحرفی رو ایجاد کنند و بدین ترتیب ۱۶ تیپ شخصیتی به دست می‌آید:

در تصاویر پایین شرح بیشتری از مشخصات هر کدام از این ترجیحات شخصیتی رو میبینید (برداشت شده از مقالۀ جالب معماری و MBTI).

تفسیر تست MBTI چه اطلاعاتی به ما میده؟​


نتایج تست شخصیت مایرز بریگز در مشاوره‌های شغلی، مهارت‌های ارتباطی و مشاوره‌های ازدواج استفاده میشود و شما میتونید مقاله‌ها و ویدیوهای زیادی دربارۀ شغل مناسب هر تیپ و اینکه چه تیپ‌هایی برای ازدواج مناسبند پیدا کنید.

اینکه تا چه حد این تفسیرها قابل اتکا هستند جای بحث داره ولی به شکل کلی میشه گفت استفاده از تحلیل تست MBTI نیاز به شناخت خوب تئوری شخصیت‌شناسی یونگ داره و اگه از متخصص کمک بگیرید یا خودتون در مطالعۀ MBTI عمیق بشید، میتونید در موارد بسیاری ازش استفاده کنید.

نتایج به‌دست‌آمده از تحلیل تست MBTI در چه حیطه‌هایی کاربرد داره؟​


حیطه‌های استفاده از آزمون MBTI بسیار گسترده‌ست؛ در همۀ زمینه‌هایی که شناخت شخصیت خود شخص و اطرافیان به کار میاد، میشه از این تست استفاده کرد؛ در زمینۀ یافتن مسیر شغلی که بحث اصلی ماست هم به خوبی میشه از نتایج این تست استفاده کرد.

هر چند از تست MBTI در استخدام و محیط‌های کاری هم استفاده میشه ولی تست نئو به علت دقیق‌تر بودن از نظر عددی و آماری و تست دیسک به علت ساده‌تر بودن تیپ‌های رفتاری، بیشتر مورد استفاده هستند و تست MBTI بیش از هر چیز در خودشناسی، یافتن استعدادها، شغل مناسب و بهبود ارتباطات انسانی استفاده داره.

تست شخصیت شناسی MBTI میتونه چه کمکی به ما در مسیر شغلیمون بکنه؟​


ادعای تست شخصیت مایرز بریگز اینه که تیپ شخصیتی در طول عمر تا حد زیادی ثابته و به این صورت ترجیحات ما همیشه بدین صورت برقراره. البته رشد شخصیت در تمام طول عمر وجود داره و به مرور یاد میگیریم چطور از عملکردهای شناختی دیگه استفاده کنیم و خودمون رو بهتر با شرایط مختلف وفق بدیم ولی باز هم ترجیحات پایۀ ما، به قوت خود باقیست.

بنابراین نتایج این تست میتونه در درازمدت قابل استفاده باشه و در تصمیم‌گیری مسیر شغلی به ما کمک کنه. در تحلیل تست MBTI هم به شما یک سری شغل پیشنهاد داده میشه که با خصوصیات اون تیپ شخصیتی سازگارند.

یک نمونه از این پیشنهادات شغلی رو در تصویر پایین میبینید که به نظر نمیرسه این شغل‌ها ربطی به هم داشته باشند و خنده‌دار به نظر میرسه.

البته تمام تفسیرهای تست MBTI به این صورت نیستند و بعضی‌ها پیشنهادات شغلی مرتبط‌تری دارند ولی هیچکس شغل آینده‌ش رو با یک تست تعیین نمیکنه و آزمون MBTI میتونه به شما ترجیحات و اولویت‌های شغلیتون رو واضح‌تر نشون بده تا طبق اونها عناوین شغلی رو بررسی کنید.

۳ نقد اساسی به تست شخصیت‌ مایرز بریگز:​


در اینترنت میتونید بحث‌های زیادی بر سر کاربردی بودن یا نبودن تیپ‌های شخصیتی MBTI ببینید؛ در مطلب ۱۰ پاسخ به انتقادات وارد شده بر تست MBTI یک دفاع جانانه از این تست انجام شده که احتمالا میتونه شما رو برای انجام تست MBTI متقاعد کنه.

استفادۀ غلط از تست شخصیت مایرز بریگز چگونه‌ست و ممکنه چه تبعاتی داشته باشه؟​

کجا میشه تست شخصیت ‌شناسی آنلاین MBTI رو انجام داد؟ چند سوال داره و پاسخ دادن بهش چقدر طول میکشه؟​


آزمون معتبر که توسط موسسۀ مایرز بریگز ارائه میشه به صورت رایگان در دسترس نیست و ورژن‌هایی که در سایت‌ها به زبان انگلیسی‌ موجوده با پرسشنامۀ اصلی تفاوت دارند و تست‌های فارسی هم اکثرا ترجمه شدۀ همین نمونه‌ها هستند.

به همین دلیل شما تست‌های مختلفی با ۵۰ تا ۸۰ سوال پیدا میکنید که بعضی دو گزینه‌ای هستند و بعضی پنج‌ گزینه‌ای ولی به هر حال اکثرا توان تشخیص درست تیپ شخصیتی شما رو دارند ولی برای اطمینان میتونید در دو سایت تست بدید. زمان انجام تست به نسبت تعداد سوالات متفاوته ولی طبق تجربۀ من، پاسخگویی باحوصله به این تست حدودا نیم ساعتی طول میکشه.

دو نمونۀ فارسی تست MBTI رایگان که من انجام دادم، در سایت‌های کاربوم و خودشناس بوده؛ نسخۀ فارسی سایت ۱۶pe so ali ies هم ورژن متفاوت و خوبی از این تسته.

دو نمونۀ انگلیسی تست MBTI رایگان که من انجام دادم در این دو سایت بوده ( و ). نسخۀ خریدنی سایت pe so ali ymax نتایج مفصلی داره که نتیجۀ تیپ INFJ رو میتونید از اینجا دانلود کنید.

تست‌های انگلیسی جملات ساده‌ای دارند و با سطح متوسط زبان انگلیسی میتونید به خوبی از پس سوالات بربیاید. یک نمونه تست عملکردهای شناختی یونگ رو میتونید در اینجا انجام بدید که نتایجی مثل تصویر زیر خواهد داشت. در همین سایت تست‌هایی وجود دارند که اگه شما بین دو تیپ شخصیتی شک داشته باشید میتونید ازشون استفاده کنید ( ).

برای مقایسۀ نتایج سایت‌های ارائه‌دهندۀ تست شخصیت شناسی MBTI، میتونید دو نمونه تفسیر این تست رو از اینجا دانلود کنید: تحلیل تست MBTI کاربوم برای تیپ ENFP و تحلیل تست MBTI جاب ویژن برای تیپ ESFJ.

نتیجۀ تست MBTI من و اینکه چه کمکی به من کرد:​


چند بار اولی که تست رو انجام دادم، نتیجه بین INFJ، ISTJ و INTJ تغییر میکرد ولی بعد از خوندن توصیفات تیپ‌های شخصیتی فهمیدم که INFJ درست‌تره و بعد از اون هر بار تست رو دادم، جواب INFJ بود.

هر کدوم از ما در یکی دو حرف از کد چهارحرفی تیپ شخصیتیمون (درونگرابرونگرا، شهودیحسی، فکریاحساسی و منظممنعطف) به طور قطعی در یک طرف طیف قرار داریم و در یکی دو حرف دیگه در میانه‌ها هستیم؛ برای من درونگرا و منظم بودن قطعی بود ولی شهودی و احساسی اونقدر قوی نبود و با خوندن مشخصات تیپ‌ها مطمئن شدم که INFJ هستم.

عملکردهای یونگ برای من به ترتیب شهودی درونگرا، احساسی برونگرا، فکری درونگرا و حسی برونگرا هستند:

همینجاست که ارتباط عملکردهای یونگ با تیپ‌های شخصیتی تست مایرز بریگز دیده میشه: درونگرا در Ni و Ti، احساسی بودن در Fe و شهودی بودن در Ni قابل مشاهده‌ست.

وجود عملکرد «شهودی درونگرا»، باعث گرایش به پیدا کردن معنا در زندگی و تفکر و درونریزی زیادی میشه. این عملکرد که عملکرد اول تیپ INFJ به حساب میاد، همیشه زیادی در من فعال بوده و مشکلات خودش رو داشته.

به خاطر عملکرد «شهودی درونگرا» دوست دارم کارم با تحلیل مفاهیم در ارتباط باشه؛ به نوشتن مطالب تحلیلی علاقه دارم و این تمایل در من هست که چند ساعتی در روز رو در آرامش روی موضوعات ذهنیم کار کنم.

چالش INFJها رو عملکرد «احساسی برونگرا» میدونند؛ این عملکرد میخواد ارتباط اثربخشی با دیگران داشته باشه ولی درونگرا و کمال‌طلب بودن نمیذاره این ارتباط شکل بگیره. میشه گفت من همیشه مابین علاقۀ شدید و نفرت نسبت به ارتباطات انسانی گیر افتادم.

عملکرد سوم یعنی «فکری درونگرا» هم در من نفوذ زیادی داره، همینطور در آرزوهای گذشته‌م که میخواستم دانشمند بشم و همیشه دوست دارم در یک زمینۀ علمی عمیق بشم ولی تا الان نشده؛ شاید عملکرد «شهودی درونگرا» نمیذاره و میخواد از مفاهیم کلی سر در بیاره و از این شاخه به اون شاخه میپره و دل به جزئیات نمیده.

عملکرد آخر که «حسی برونگرا» باشه در من ضعیفه؛ بعضی مواقع پیش میاد که حس خوبی از بودن در طبیعت یا فعالیت بدنی داشته باشم ولی اصلا به اندازۀ سه عملکرد اول حسش نمیکنم..

راستش تست MBTI کمک خیلی زیادی به من در درک شخصیتم کرده خصوصا اینکه متوجه شدم تیپ شخصیتی من یکی از کم‌ترین جمعیت‌ها رو داره و این همه تفاوتی که در نحوۀ نگاهم به دنیا با اطرافیان وجود داره طبیعیه و من اونقدر هم خاص نیستم؛ کافیه به یک کانال یوتیوب دربارۀ INFJها برم تا کلی آدم رو پیدا کنم که با وجود همۀ تفاوت‌ها، خیلی شبیه من فکر و احساس میکنند.

تئوری شخصیت ‌شناسی یونگ نگاه من رو به خودم و انسان‌ها تغییر داد؛ البته شاید برای شما به این صورت تاثیرگذار نباشه ولی حتما میتونه کمی به شما در شناخت بیشتر شخصیتتون کمک کنه.

پیش از اینکه تست رو بزنید، خوبه که یک نکته رو حتما بدونید. مستقل از اینکه تیپ شخصیتی شما چیه، شما میتونید مهارتهای مختلف رو یاد بگیرید. دونستن تیپ شخصیتی شما نباید باعث بشه به خودتون برچسب بزنید و از یادگیری مهارتهای مورد نیازتون غافل بشید.

اگر فکر میکنید یادگیری مهارت کار سختیه و تلاشهای گذشته شما برای یادگیری مهارت (مثل زبان انگلیسی یا یک نرم‌افزار) به شکست منجر شده، باید پیش از هر چیز یادگرفتن رو یاد بگیرید.

مطلب مرتبط : دوره آنلاین یادگیری اثربخش

مسیر شغلی متناسب با تیپ شخصیتی خود را بسازید​


قطعا بعد از دیدن نتیجهٔ تست MBTI خود به سوالات زیر فکر خواهید کرد:

اصلا نگران نباشید.

ما در دورهٔ طراحی مسیر شغلی به همهٔ این مسائل پرداخته‌ایم.

کافیست روی لینک زیر کلیک کنید و با تهیهٔ دورهٔ طراحی مسیر شغلی آیندهٔ خود را روشن‌تر کنید.

تست آنلاین شخصیت شناسی MBTI:​


نکاتی در مورد تست آنلاین MBTI:

– این تست از ۷۰ سوال دوگزینه‌ای تشکیل شده و پاسخگویی دقیق به سوالات حدودا بیست دقیقه طول میکشه. – لطفا سوالات رو بادقت بخونید و هر گزینه که بیشتر به شما شبیهه رو انتخاب کنید. – لازمه همۀ سوالات رو جواب بدید. – مبنای سنجش تیپ شما، پاسخیه که شما به سوالات میدید. پس سوالات رو با دقت بخونید و پاسخ بدید. اگه مشخصات اون تیپ شخصیتی به شما شبیه نیست، لازمه دوباره و با دقت بیشتری به سوالات تست پاسخ بدید و به تیپی برسید که تطابق بالایی با شخصیت شما داره. – در تئوری مایرز بریگز تیپ شخصیتی قابل تغییر نیست بلکه تکامل پیدا میکنه و بهترین تیپ وجود نداره و هر تیپی نکات قوت و ضعف خودش رو داره. نتایج تست MBTI به ما کمک میکنه که به خودشناسی بهتری برسیم و شخصیتمون رو رشد بدیم.

با انواع تست‌ شخصیت شناسی دانشکار، خودتان را بهتر بشناسید​


اولین گام برای انتخاب یک مسیر شغلی مناسب، شناخت علائق و استعدادهاست. تست شخصیت شناسی به ما کمک ‌می‌کند تا با شناخت استعداد‌ها و توانمندی‌های خود، مسیر شغلی بهتری را انتخاب و یا تغییری مثبت در آن ایجاد نماییم.


تست شخصیت برای انتخاب شغل​


عنوان : تست شخصیت برای انتخاب شغل


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 
 • برچسب ها
  هیچ
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,727
  ارسال ها
  56,059
  کاربران
  3,406
  جدیدترین کاربران
  محمدمهدی قیاسی
  عقب
  بالا