تاثیر سهمیه ۲۵ درصد در کنکور

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
تاثیر سهمیه ۲۵ درصد در کنکور ، را در همیارخاص بخوانید

میزان تاثیر سهمیه جانبازی در کنکور ۱۴۰۱​


مرکز ایران مشاوره ۸۶ نظرها

طبق قوانین موجود در کشور، هر ساله درصدی از ظرفیت پذیرش دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به جانبازان، ایثارگران، رزمنده ها و همسر و فرزندان آن ها و همچنین خانواده شهدا تعلق می گیرد. نه تنها در کنکور سراسری، بلکه در سایر آزمون ها نیز، این افراد به دلیل شرایط به خصوصی که دارند از سهمیه ویژه ای برخوردار می شوند. کلیه اطلاعات و توضیحات دقیق مرتبط با سهمیه های کنکور را می توان با مراجعه به دفترچه ثبت نام کنکور سراسری استخراج نمود.

استفاده از سهمیه های مختلف کنکور از جمله سهمیه ایثارگران، سهمیه رزمندگان، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه بهیاران و… مستلزم بهره مندی از یک سری شرایط خاص است که این شروط می بایست به تایید مراجع ذی ربط دولتی از جمله بنیاد شهید، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان سنجش آموزش کشور برسد. مشمولان این امتیازات از جمله سهمیه جانباری ۵ درصدی و ۲۵ درصدی، می بایست در هنگام ثبت نام کنکور سراسری، بخش مربوط به استفاده از سهمیه را تکمیل نموده و اطلاعات و کدهای مربوطه را در صورت لزوم در سایت ثبت نام کنکور سراسری وارد کنند.

داوطلبان دارای سهمیه ایثارگری در صورتی مجاز به استفاده از امتیاز خود هستند که حداقل ۷۰ درصد نمره پذیرش آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد هر کد رشته محل را کسب کرده باشند.

میزان تاثیر سهمیه جانبازان در کنکور سراسری ۱۴۰۱​


هر کدام از سهمیه های کنکور سراسری با درصد مشخصی به داوطلبان اختصاص می یابد. لازم به ذکر است که سهمیه جانبازان، جزو سهمیه ایثارگران به حساب آمده و تاثیر انواع مختلف آن با توجه به ۵ درصد یا ۲۵ درصد بودن سهمیه متفاوت است. هدف از وضع این امتیازات، برقراری عدالت آموزشی و ایجاد شرایط و فرصت برابر برای متقاضیانی است که در موقعیت متفاوتی نسبت به دیگران قرار دارند. این سهمیه ها در توضیحات کارنامه کنکور درج شده و در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری نیز به آن ترتیب اثر داده خواهد شد.

سهمیه جانبازان یا ایثارگران به دو دسته ۵ درصد و ۲۵ درصد تقسیم بندی می گردد که شرح دقیق تاثیرگذاری آن با توجه به توضیحات دفترچه ثبت نام کنکور سراسری ۱۴۰۱ به ترتیب زیر است.

سهمیه جانبازان ۵ درصد​


در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱، ۵ درصد از ظرفیت پذیرش هر کد رشته محل، به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان و همچنین همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه (ستاد کل نیروهای مسلح، داوطلبان بسیجی و جهاد سازندگی) تعلق می گیرد.

سهمیه جانبازان ۲۵ درصد​


بر اساس آخرین مصوبات موجود، ۲۵ درصد ظرفیت کلیه کد رشته محل های دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری، به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها اختصاص می یابد.

نکات مهم در خصوص سهمیه جانبازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱​


در همین خصوص، توصیه می شود که پیش از هرگونه اقدام به نام نویسی در آزمون سراسری و در صورت مشمولیت سهمیه های مذکور، ابتدا از کلیه قوانین و ضوابط مرتبط با آن مطلع شده و سپس به انجام اقدامات لازم بپردازید.

افرادی مجاز به استفاده از سهمیه ایثارگران ۵ و ۲۵ درصدی هستند که در حین تکمیل روند ثبت نام کنکور سراسری، گزینه مربوط به استفاده از سهمیه جانبازان را فعال کرده و همچنین کد پیگیری ۱۲ رقمی مربوط به سهمیه خود را در قسمت مربوطه وارد نموده باشند. متقاضیانی که هنگام ثبت نام کنکور سراسری علاقه مندی خود به استفاده از هر یک از سهمیه های کنکور را اعلام نکرده اند، می توانند با ثبت و ارسال درخواست در سایت سازمان سنجش امکان استفاده از این سهمیه را برای خود فراهم کنند. همچنین در زمان انتخاب رشته کنکور نیز این فرصت برای داوطلبان ایجاد می شود که سهمیه آزمون خود را مشخص نمایند.

توجه داشته باشید که کد ۱۲ رقمی سهمیه ایثارگری داوطلبان از طریق سازمان ها و نهادهایی که پرونده جبهه صاحب امتیاز در آن قرار دارد، قابل دریافت خواهد بود.

سوالات متداول​

۱- سهمیه جانبازان جزو کدام سهمیه به شمار می آید؟​


سهمیه جانبازان جزو سهمیه ایثارگران محسوب می شود.

۲- چه افرادی می توانند از سهمیه جانبازان ۲۵ درصد استفاده نمایند؟​


همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثرها، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها می توانند از این امتیاز استفاده کنند.

۳- شرط نمره استفاده از سهمیه جانبازی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ به چه ترتیب است؟​


داوطلبان می بایست حداقل ۷۰ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در گزینش آزاد را کسب کرده باشند.

سوالات خود را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید…

انتخاب رشته ایثارگران سهمیه ۲۵ درصدی ۱۴۰۰ | تاثیر در شانس قبولی​


سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران یکی از سهمیه های موثر در انتخاب رشته کنکور سراسری است. دانستن چگونگی اثرگذاری سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران روی انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ و قبولی در رشته های مورد نظر، به ما کمک می کند تا به درستی از سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران استفاده کنیم. در این مطلب به طور کامل نقش و تاثیر سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ شرح داده می شود.

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰​


سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری چه تاثیری دارد؟ این همان سوالی است که ما قصد داریم به درستی به آن پاسخ دهیم تا شما بتوانید به درستی نقش و تاثیر سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری را در انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۰ بدانید. پاسخی که هیچ جا نمی توانید آن را به طور کامل بیابید.

در انتخاب رشته کنکور سراسری سهمیه های گوناگونی وجود دارد. سهمیه ها در کنکور عبارتند از؛

هر یک از این سهمیه ها روی انتخاب رشته کنکور سراسری تاثیر می گذارند؛ اما یکی از موثرترین سهمیه های انتخاب رشته کنکور سراسری را می توان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران دانست. تعداد داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران نسبت به سایر سهمیه های کنکور سراسری کم است و همین امر باعث اثربخشی دوچندان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری می شود. با وجود این، دانستن چگونگی تاثیرگذاری سهمیه ۲۵ درصدی در انتخاب رشته کنکور سراسری و شرط اعمال سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور بسیار مهم است.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری به چه کسانی تعلق می گیرد؟​


سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.

تعداد داوطلبانی که سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران را دارند، کم است؛ به همین دلیل رقابت در بین این افراد کم و احتمال قبولی داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در کد رشته محل های مختلف زیاد است.

بسیاری از داوطلبان کنکور سراسری تصور می کنند علت نام گذاری سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری به دلیل اختصاص سهمیه به جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر از آن است. این موضوع را نمی توان نادیده گرفت، اما علت اصلی انتخاب عنوان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران، اختصاص ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران است.

برای مثال؛ اگر ظرفیت پذیرش رشته روانشناسی دانشگاه علامه طباطبایی ۲۰ نفر باشد، از این ظرفیت کل، ۲۵ درصد (یک چهارم آن معادل ۵ نفر) به داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران تعلق می گیرد.

برای درک بیشتر این موضوع مثال دیگری می زنیم. فرض کنید ظرفیت پذیرش در رشته دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی ۳۰ نفر است. ۲۵ درصد این ظرفیت به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی اختصاص خواهد یافت؛ یعنی ۷٫۵ نفر. در نظر داشته باشید زمانیکه عدد اعشاری دربیاید، باید تبدیل به عدد صحیح شود و رو به پایین گرد می شود. سازمان سنجش عدد ۷٫۵ را تبدیل به ۷ نفر می کند؛ پس ظرفیت پذیرش داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران رشته دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی ۷ نفر است.

شرط اعمال سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران: کسب حد نصاب علمی ۷۰ درصدی​


صرفا داشتن سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری کافی نیست؛ بلکه اعمال سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ یک شرط دارد. شرط اعمال سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری، کسب ۷۰ درصد از نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد می باشد. به این معنا که سازمان سنجش برای داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران حدنصاب علمی ۷۰ درصدی در نظر گرفته است و صرفا با کسب این حد نصاب ۷۰ درصدی امکان بررسی داوطلب سهمیه ۲۵ درصدی در کد رشته محل مورد نظر فراهم می شود. زمانیکه داوطلب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران بتواند حد نصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کند، سازمان سنجش شرایط او را برای کد رشته محل مورد نظر، بررسی می کند و او را برای انتخاب آن کد رشته محل مجاز می داند.

برای درک بیشتر این موضوع به مثال قبل باز می گردیم. از میان ۳۰ نفر ظرفیت کل رشته دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی، ۷ نفر آن ها به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی اختصاص می یابد. برای اینکه داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی بتوانند برای قرار گرفتن در این ظرفیت ۷ نفر قرار بگیرند باید حد نصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کنند.

برای مثال؛ نمره تراز آخرین نفری که با سهمیه آزاد در رشته دندانپزشکی قبول شده ۸۰۰۰ بوده است. داوطلب دارای سهمیه ۲۵ درصد باید حداقل ۷۰ درصد نمره تراز آخرین داوطلب قبول شده در رشته دندانپزشکی با سهمیه آزاد را کسب کند. یعنی باید حداقل نمره تراز او، ۵۶۰۰ شود.

زمانیکه داوطلب سهمیه ۲۵ درصد بتواند حدنصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کند، تازه جز داوطلبانی است که هم دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران هستند و هم صلاحیت بررسی در آن کد رشته محل را دارند.

در چنین شرایطی، سازمان سنجش وضعیت داوطلب را در کد رشته محل مورد نظر بررسی می کند. در این مرحله داوطلب سهمیه ۲۵ درصدی با دیگر داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی که حد نصاب علمی را کسب کرده اند، رقابت می کند. اگر داوطلب بتواند نمره تراز بالاتری را نسبت به سایر داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد کسب کند، در رشته دندانپزشکی قبول می شود. در مقابل، اگر نمره تراز داوطلب کمتر از سایر داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی بشود، در بررسی سازمان سنجش در رشته دندانپزشکی مجاز می شود اما در رشته دندانپزشکی قبول نمی شود.

توجه داشته باشید که داوطلب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران بعد از کسب حد نصاب علمی ۷۰ درصدی و مجاز شدن برای انتخاب کد رشته محل مورد نظر، با سایر داوطلبان سهمیه ۲۵ درصدی که آن کد رشته محل را انتخاب کرده اند، مقایسه می شود و برای قبولی با داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران رقابت می کند.

نمره تراز آخرین داوطلب قبول شده در رشته دندانپزشکی

داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری که حد نصاب علمی را کسب کرده اند

داوطلب a

داوطلب b

۸۰۰۰

۵۶۲۰

۵۷۰۰

توضیحات

مجاز می شود اما قبول نمی شود

مجاز و قبول می شود

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته

نکته : هر دو داوطلب a و b حد نصاب علمی را برای قبولی در رشته دندانپزشکی را کسب کرده اند. با وجود این، این دو داوطلب نیز باید با یکدیگر رقابت کنند و آن کسی که نمره تراز بالاتری را کسب کند، در این رقابت پیروز می شود. هرچند نمره تراز دو داوطلب a و b تفاوت چندانی ندارند اما داوطلب b چون نمره تراز بالاتری را کسب کرده، در رشته دندانپزشکی قبول می شود.

نکته: توجه داشته باشید که اگر داوطلب سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران نتواند حدنصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کند، بازهم شانسی برای قبولی خواهد داشت. در چنین شرایطی، سازمان سنجش، داوطلب را به عنوان داوطلب با سهمیه آزاد در نظر می گیرد و انتخاب های او را در سهمیه آزاد بررسی می کند.

کارنامه کنکور سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری​


در کارنامه های اولیه کنکور سراسری معمولا دو رتبه درج می شود: رتبه داوطلب در سهمیه و رتبه داوطلب بدون سهمیه و با سهمیه آزاد. کارنامه کنکور سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران نیز از این قاعده مستثنا نیست و دو رتبه در سهمیه و رتبه با سهمیه آزاد در کارنامه درج می شود. معمولا این دو رتبه در کارنامه کنکور سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران تفاوت فاحشی با یکدیگر دارند، به طوری که رتبه در سهمیه ممکن است تک رقمی، دو رقمی یا سه رقمی شود اما رتبه با سهمیه آزاد چهار رقم به بالا می شود. در چنین شرایطی داوطلب سردرگم می شود که باید به کدام رتبه خود اعتماد کند و کدام رتبه را مبنای انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ قرار دهد؟

به مثال زیر توجه کنید؛

رتبه در سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران

رتبه بدون سهمیه یا سهمیه آزاد

۱۰۵۰۰

همانطور که در جدول می بینید، در کارنامه سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران، داوطلب دو رتبه را می بیند. یکی پنج رقمی و دیگری دو رقمی! داوطلب کدام رتبه را برای انتخاب رشته کنکور سراسری در نظر بگیرد؟

پاسخ اینست؛

داوطلب دارای سهمیه ۲۵ درصدی باید در نظر داشته باشد که رتبه بدون سهمیه، رتبه داوطلب در بین همه ی داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۰ چه داوطلبان با سهمیه و چه داوطلبان بدون سهمیه است؛ درحالیکه رتبه داوطلب در سهمیه، رتبه داوطلبان در بین همه داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصدی است. این موضوع زمانی پر رنگ تر می شود که شما تعداد شرکت کنندگان در کنکور سراسری را بدانید.

توضیحات

رتبه در سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران

رتبه بدون سهمیه یا سهمیه آزاد

رتبه داوطلب دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران

۱۰۵۰۰

تعداد شرکت کنندگان

۱۰ هزار نفر

۱۵۰ هزار نفر

همانطور که در جدول می بینید، رتبه داوطلب در سهمیه ۲۵ درصد، جایگاه داوطلب در میان ۱۰ هزار نفر (همه داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد) و رتبه داوطلب بدون سهمیه، جایگاه داوطلب در میان ۱۵۰ هزار نفر (همه داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی) است.

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

مراحل انتخاب رشته با سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در سازمان سنجش​


سازمان سنجش برای بررسی انتخاب رشته داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران، مراحلی را طی می کند که در ادامه گام به گام توضیح داده خواهد شد.

در مرحله اول، سازمان سنجش ابتدا داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران را از داوطلبان با سهمیه آزاد جدا می کند و به بررسی انتخاب رشته های داوطلبان بدون سهمیه یا سهمیه آزاد می پردازد.

مرحله دوم؛ زمانی که انتخاب رشته داوطلبان بدون سهمیه یا با سهمیه آزاد تمام شد، سازمان سنجش به سراغ داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران می رود. سازمان سنجش کد رشته محل های داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران که بتوانند حد نصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کند، بررسی می کند. اگر داوطلب سهمیه ۲۵ درصدی نتواند حد نصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کند، سازمان سنجش او را با سهمیه آزاد می سنجد. برای بررسی حد نصاب علمی ۷۰ درصدی، سازمان سنجش نمره تراز آخرین فرد قبول شده در کد رشته محل ها را ضرب در ۷۰ درصد می کند. حاصل آن، حداقل نمره ترازی است که داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران باید کسب کنند.

مرحله سوم؛ داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران که حد نصاب علمی ۷۰ درصدی را کسب کرده اند و مجاز به انتخاب کد رشته محل مورد نظر شدند، با یکدیگر رقابت خواهند کرد. داوطلبی که بالاترین نمره تراز را نسبت به سایر داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد کسب کرده باشد، کسی خواهد بود که در رشته مورد نظر قبول خواهد شد.

نتیجه گیری و جمع بندی سهمیه ۲۵ درصدی در کنکور سراسری ۱۴۰۰​


سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ یکی از سهمیه های موثر به شمار می رود و نسبت به سایر سهمیه های کنکور سراسری ۱۴۰۰ مزایای بیشتری دارد.

مزایای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران عبارتند از؛​


اختصاص سهمیه های بیشتر به داوطلبان سهمیه ۲۵ درصد نسبت به سایر سهمیه ها

رزرو مشاوره با رتبه های برتر

مشاوره حضوری و تلفنی انتخاب رشته

سوالات متداول:​


شرط اعمال سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران در انتخاب رشته کنکور سراسری، کسب ۷۰ درصد از نمره تراز آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران در انتخاب رشته کنکور را در سایت ۳گام بخوانید.

سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آن ها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان تعلق می گیرد.

مزایای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران عبارتند از؛


تاثیر سهمیه ۲۵ درصد در کنکور​


عنوان : تاثیر سهمیه ۲۵ درصد در کنکور


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

بالا