برای گوش درد چه باید کرد

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

برای گوش درد چه باید کرد ، را در همیارخاص بخوانید

مقالات گوش، مقالات​

درد گوش│درمان خانگی گوش‌ درد​


برخی از افراد ممکن است تصور کنند که گوش ‏درد مشکلی جزئی است، اما در بعضی موارد ممکن است باعث درد ناراحت‌کننده‌ای شود.

درد گوش می‏‌تواند غیرقابل تحمل باشد، به‌طوری که خوابیدن، خوردن و هر کاری جز فکر کردن به درد را دشوار می‏‌کند. مقابله با گوش‌درد برای بسیاری از کودکان نیز بسیار دشوار است.

افرادی که درد گوش شدیدی را تجربه می‌کنند باید همیشه به پزشک مراجعه کنند، به‌ویژه برای اولین بار. بااین‌حال، دارو‏هایی وجود دارند که افراد می‌‏توانند از آن‏‌ها در خانه برای تسکین گوش‌‏دردهای با شدت کمتر یا گزینه‌ای برای کاهش درد استفاده کنند.

این مقاله علل گوش‌درد و ۹ درمان خانگی موثر برای درد گوش را بررسی می‏‌کند.

درد گوش​


درد در یک یا هر دو گوش می‌تواند به دلایل زیادی رخ دهد، برخی از آن‌ها به‌طور کلی به گوش مربوط نمی‌شوند. هنگامی که درد ناشی از مشکل گوش است، شایع‌ترین دلیل درد گوش، انسداد مسیری بین گوش میانی و پشت گلو است. این مسیر لوله استاش (شیپور استاش) نامیده می‌شود.

گوش میانی حفره‌ای کوچک و پُر از هواست که درست پشت پرده گوش قرار دارد. به‌طور معمول، هوا از لوله استاش وارد گوش میانی می‌شود و فشار بین گوش میانی و گوش خارجی را متعادل می‌کند. لوله استاش همچنین مایع را از گوش میانی خارج می‌کند. وقتی این لوله مسدود می‌شود و هوا و مایع نمی‌توانند آزادانه جریان پیدا کنند، فشار در گوش ایجاد می‌شود و باعث درد می‌شود.

علل درد گوش​


عفونت های گوش شایع‌ترین علل درد گوش هستند. هنگامی که گوش عفونی می‌شود، التهاب و تجمع فشار باعث دردی می‌شود که ممکن است شدید باشد.

افراد مبتلا به عفونت گوش اغلب علائم دیگری مانند فشار سینوس یا گلودرد دارند. زیرا عفونت‌های مناطق نزدیک ممکن است گوش را تحت تاثیر قرار دهند. همچنین عفونت گوش ممکن است بیماری‌ای جداگانه باشد. بیشتر عفونت‌های گوش باکتریایی هستند نه ویروسی.

فقط پزشک می‌تواند عفونت گوش را تشخیص دهد. افراد نباید آنتی‌بیوتیک‌ها را بدون نسخه مصرف کنند، یا تصور کنند که علائم به دلیل عفونت گوش است.

بااین‌حال، گوش درد همیشه ناشی از عفونت گوش نیست. سایر بیماری‌ها نیز ممکن است باعث درد در گوش شوند.

آن‌ها عبارتند از:

در صورت عدم درمان، عفونت‌های گوش می‌توانند به فک و سایر نواحی بدن گسترش یابند. آن‌ها همچنین ممکن است به خود گوش آسیب برسانند و تب‌های خطرناکی ایجاد کنند.

هنگامی که علائم ناشی از مشکلاتی در گوش باشد و طی یک یا دو روز به‌خودی‌خود برطرف نشوند، شما باید به پزشک مراجعه کنید. اگر درد شدید باشد و همراه با تب بالا باشد یا همراه با کم شنوایی باشد، باید فوری به پزشک مراجعه کنید.

۹ درمان خانگی برای گوش ‏درد​


اگر گوش‏ درد شدید نباشد، یا فرد منتظر تاثیر درمان دارویی باشد، ممکن است بخواهد داروهای خانگی را برای تسکین درد امتحان کند.

در این‌جا مجموعه‌ای از ۹ درمان خانگی موثر برای افرادی که درد گوش دارند، آورده شده است:

داروهای بدون نسخه​


داروهای ضدالتهابی‌غیراستروئیدی (NSAID) می‌‏توانند به‏‌طور موقت درد گوش را کاهش دهند. افرادی که درد گوش دارند می‏‌توانند موارد زیر را امتحان کنند:

مهم است که به یاد داشته باشید که دادن آسپیرین به نوزادان و خردسالان بی‏‌خطر نیست. این به دلیل خطر بیماری کشنده‏ بالقوه‏ به‌نام سندرم ری (Reye’s sy d ome) است.

سازمان غذا و دارو ایالات متحده (FDA) توصیه می‏‌کند که والدین پیش از دادن داروی بدون نسخه به کودک زیر ۲ سال، با پزشک مشورت کنند.

این داروها ممکن است باعث عوارض جانبی جدی در کودکان و خردسالان شوند. همچنین توجه داشته باشید که مقدار (دوز) مناسب دارو برای کودکان اغلب به‌‏طور قابل‌توجهی پایین‌‏تر از مقدار مناسب برای بزرگسالان است.

گرما​


گرمای پد گرمکن برقی یا کمپرس گرم می‌تواند التهاب و درد گوش را کاهش دهد.

پد گرم را به‌مدت ۲۰ دقیقه روی گوش قرار دهید. برای نتیجه بهتر پد گرم باید روی گردن و گلو باشد.

پد گرمکن نباید به‌طور غیرقابل تحملی گرم باشد. هرگز نباید با پد گرمکن بخوابید، یا اجازه ندهید کودک بدون نظارت بزرگسالان از کمپرس گرم استفاده کند.

سرما​

کمپرس سرد می‌تواند به تسکین درد گوش کمک کند.​


سعی کنید یخ را در حوله‌های کاغذی بپیچید یا کمپرس سردی را فریز کنید و سپس آن را با پارچه نرم بپوشانید. آن را به مدت ۲۰ دقیقه روی گوش و ناحیه زیر گوش نگه دارید.

سرما نباید اذیت کند و والدین هرگز نباید یخ را به‌طور مستقیم روی پوست فرزندان خود قرار دهند.

برخی معتقدند گرما تسکین بیشتری نسبت به سرما دارد. برای برخی، جایگزین کردن کمپرس‌های گرم و سرد (۲۰ دقیقه گرم و سپس ۲۰ دقیقه سرد) بهترین تسکین درد را فراهم می‌کند.

قطره گوش​


قطره های گوش می‌توانند فشار ناشی از مایع و جرم را در گوش کاهش دهند.

شما باید دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید و پیش از استفاده از قطره گوش با پزشک مشورت کنید.

قطره‌های گوش نمی‌توانند جایگزین قطره گوش با نسخه یا آنتی‌بیوتیک‌ها شوند، بنابراین شما باید فقط چند روز از آن‌ها استفاده کنید. در صورت بازگشت علائم، باید به پزشک مراجعه کنید.

مهم است به‌یاد داشته باشید که نباید از قطره‌های گوش در کودکانی استفاده کنید که لوله‌های تهویه (V.T) در گوش آن‌ها قرار دارد یا دچار پارگی پرده گوش هستند.

ماساژ​


ماساژ ملایم می‌تواند به درد گوشی که از فک یا دندان‌ها منتشر می‌شود یا باعث سردرد تنشی می‌شود، کمک کند.

شما می‌توانید ناحیه حساس و همچنین ماهیچه‌های اطراف را ماساژ دهید. برای نمونه، اگر ناحیه پشت گوش درد می‌کند، سعی کنید ماهیچه‌های فک و گردن را ماساژ دهید.

ماساژ همچنین ممکن است به درد ناشی از عفونت گوش کمک کند.

این نوع ماساژ ممکن است به تخلیه مایع اضافی از گوش‌ها کمک کرده و از بدتر شدن درد جلوگیری کند.

سیر​


سیر از دیرباز در طب سنتی برای تسکین درد استفاده می‌شده است. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که دارای خواص ضدمیکروبی است که می‌تواند با عفونت مبارزه کند.

شما نباید آن را به‌جای آنتی‌بیوتیک‌هایی که پزشک توصیه می‌کند، استفاده کنید. در عوض، افزودن سیر به رژیم آنتی‌بیوتیکی برای تسریع تسکین را در نظر بگیرید.

برای پیشگیری از عفونت گوش، سعی کنید هر روز یک حبه سیر بخورید.

قطره‌های گوش سیر همچنین ممکن است درد را کاهش داده و از بدتر شدن عفونت جلوگیری کنند. دو یا سه حبه را در دو قاشق غذاخوری خردل یا روغن کنجد بپزید تا قهوه‌ای شود، سپس مخلوط را صاف کنید. سپس، یک یا دو قطره به هر گوش بمالید.

پیاز​


پیاز نیز مانند سیر می‌تواند به مبارزه با عفونت و کاهش درد کمک کند. سیر نیز جایگزین داروهایی تجویزی پزشک نمی‌شود.

پیاز را به‌مدت یک یا دو دقیقه در مایکروویو گرم کنید. سپس، مایع را صاف کرده و چند قطره به گوش بمالید. ممکن است شما بخواهید ۱۰ دقیقه دراز بکشید و سپس بگذارید مایع از گوش خارج شود. این کار را در صورت نیاز تکرار کنید.

مکیدن​


مکیدن می‌تواند به کاهش فشار در لوله‌های استاش کمک کند و تا حدودی تسکین‌دهنده باشد.

نوزادانی که شیرخوار هستند در صورتی که به‌طور مرتب اجازه داشته باشند و تشویق شوند که شیر بخورند، ممکن است احساس بهتری داشته باشند. بزرگسالان و کودکان می‌توانند از آبنبات سفت یا آب‌نبات‌های مکیدنی استفاده کنند.

شیر مادر​


شیر مادر دارای خواص ضدمیکروبی است و به تسکین درد گوش کمک می‌کند. برخی تحقیقات نشان می‌دهد که شیر مادر بر اساس میکروب‌هایی که نوزاد در معرض آن‌ها قرار دارد تغییر می‌کند.

این بدان معناست که شیر مادر بیشتر در نوزادان موثر است. بااین‌حال، برخی منابع نشان می‌دهند که شیر مادر حتی ممکن است به بزرگسالان نیز کمک کند. نوزادان و کودکان باید به شیر خوردن ادامه دهند تا بیشترین بهره را از شیر مادر ببرند.

در نوزادان شیرخوار و همچنین در کودکان و بزرگسالان، استفاده موضعی از شیر مادر نیز ممکن است کمک کند. حتی اگر اینطور نباشد، بعید است شیر مادر عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

افراد می‌توانند چند قطره شیر مادر را در هر گوش بریزند و در صورت نیاز هر چند ساعت یک‌بار این عمل را تکرار کنند.


برای گوش درد چه باید کرد​


عنوان : برای گوش درد چه باید کرد


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا