بالا گرفتن تنش‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,310
79
بالا گرفتن تنش‌های مرزی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، این خبر را در همیارخاص ببینید


وزارت دفاع جمهوری آذربایجان امروز سه شنبه اعلام کرد که نیروهای نظامی ارتش ارمنستان به سوی مواضع مرزی این کشور در منطقه «کلبجر» آتش گشودند. به گفته این وزارت خانه، ارتش جمهوری آذربایجان در پاسخ اقدامات مناسبی انجام داد و تلفاتی نداشته است.

وزارت دفاع ارمنستان هم اتهامات جمهوری آذربایجان مبنی بر شلیک در مرز را رد و اعلام کرد وضعیت در مرز بین دو کشور نسبتا باثبات است و تحت کنترل کامل ارتش ارمنستان است.

ارمنستان و آذربایجان چند دهه است بر سر منطقه کوهستانی «قره باغ» درگیر هستند و هر دو این منطقه را بخشی از خاک خود می‌دانند. در یک جنگ شش هفته‌ای در پاییز ۲۰۲۰، آذربایجان توانست قبل از امضای آتش‌بس با میانجیگری روسیه، کنترل بخش‌های وسیعی از اراضی داخل و اطراف منطقه را پس بگیرد.

از زمان پایان جنگ دوم قره باغ، تلاش های دیپلماتیک برای حل و فصل اختلافات دو طرف شدت گرفته است. جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای مهمی بوده است که بارها آمادگی خود را برای میانجیگری میان ایروان و باکو اعلام کرده است.

چندی پیش، دو کشور با میانجیگری شورای اتحادیه اروپا در بروکسل توافق کردند، پس از ۳ دهه مناقشه، برای صلح پایدار در منطقه قدم‌های اساسی و ملموس بردارند و برای این منظور، قرار شد به وزرای خارجه دستور داده شود تا بر روی یک توافقنامه صلح فعالیت خود را آغاز کنند تا همه موضوعات دو طرف را حل کند.

باشگاه خبرنگاران جوان بین‌الملل بین‌الملل


این خبر در دسته بین الملل سایت همیارخاص منتشر شده است
منبع خبر : Yjc.ir است /
شما میتوانید از بخش های دیگر مانند : ورزشی ، سیاسی ، و فضای مجازی دیدن فرمایید
 
 • برچسب ها
  هیچ
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,733
  ارسال ها
  56,171
  کاربران
  3,425
  جدیدترین کاربران
  خلیلی
  عقب
  بالا