ایران در جام جهانی ۲۰۱۴

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ ، را در همیارخاص بخوانید

جام جهانی ۲۰۱۴​

اسامی ۲۴ بازیكن تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی برزیل اعلام شد​


تهران – ایرنا – اسامی بازیكنان تیم ملی فوتبال ایران برای حضور در رقابتهای جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل توسط كارلوس كی روش اعلام شد.

سرخط اخبار ورزش​

کیانوش رستمی و مرگ تدریجی یک رویا​


تهران- ایرنا- ناکامی کیانوش رستمی در کسب امتیاز لازم برای حضور در…

شمسایی نفرات اردوی جدید تیم ملی فوتسال را اعلام کرد​


تهران – ایرنا – سرمربی تیم ملی فوتسال اسامی بازیکنان دعوت شده را اعلام…

فدراسیون فوتبال مقصر اصلی اتفاقات بازی ایران و لبنان نه از عذرخواهی خبری است، نه استعفا​


تهران- ایرنا- با توجه به اتفاقات بازی ایران و لبنان کمترین توقع از…

ملوان با فتح دربی گیلان یک گام دیگر به لیگ برتری نزدیک شد توقف مس، شکست سایپا و تحقیر شاهین در خانه​


تهران- ایرنا- هفته بیست وسوم لیگ دسته اول فوتبال کشور امروز (چهارشنبه)…

سرنوشت بازیکنان ایران در جام جهانی ۲۰۱۴؛ در این ۶ سال چه اتفاقاتی برای آنها افتاده؟​


ایران بعد از یک دوره غیبت در جام جهانی(۲۰۱۰) برای چهارمین بار در تاریخ به جام جهانی فوتبال رسید که این بار در برزیل برگزار می شد. ما در گروه F این مسابقات با تیم های آرژانتین،بوسنی و هرزگوین و نیجریه هم گروه بودیم که با یک تساوی و دو شکست، ۴ گل خورده و ۱ گل زده از این مسابقات حذف شدیم اما این مسابقات و این تیم برای ایرانی ها به شدت خاطره ساز بود!

حالا سرنوشت بازیکنان آن تیم در طول این شش سال که از آن مسابقات گذشته را بررسی می کنیم،البته بازیکنان اصلیِ ایران را و بازیکنانی که فرصت بازی به آن ها در جام نرسید را به طور مختصر بررسی می کنیم.

دروازه بان:

علیرضا حقیقی:

در یک اقدام جالب توجه کارلوس کیروش در آستانه جام جهانی حقیقی را به عنوان دروازه بان اول ایران در این مسابقات انتخاب کرد و او هر سه بازی ایران در این مسابقات را بازی کرد و در مجموع عملکرد خوبی هم در مسابقات داشت و موفق به ثبت اولین کلین شیت در تاریخ جام های جهانی شد. ذخیره های او رحمان احمدی و دنیل داوری بودند.

حقیقی که آن زمان ۲۶ ساله بود به طور قرضی در تیم اسپورتینگ کوویلیا در لیگ دسته دوم پرتغال بازی می کرد بعد از جام جهانی با یک قرارداد قرضی یک ساله به پنافیل در لیگ برتر فوتبال پرتغال پیوست. حقیقی در ژانویه ۲۰۱۶ با قراردادی ۲سال و نیمه به مارتیمیو پرتغال پیوست اما در پایان آن فصل از آنها جدا شد و به تیم اسکیلستونا در لیگ سوئد پیوست و همان سال به تیم ساندسوال در سوئد رفت و تا پایان جام جهانی ۲۰۱۸ در آن تیم بود و بعد به نساجی مازندران در لیگ برتر پیوست.

حقیقی در جام ملت های آسیا سال ۲۰۱۵ هم گلر ایران بود که در مرحله یک چهارم ما مقابل عراق حذف شدیم و بعد از آن هم حقیقی عنوان خود به عنوان گلر اول ایران را از دست داد.

مدافعین:

سید جلال حسینی:

مدافع تنومند و کاپیتان حال حاضرِ پرسپولیس در آن زمان ۳۲ ساله بود که برای ایران در مقدماتی و جام جهانی برزیل بازی کرد. او هر سه بازی ایران در جام جهانی را به طور فیکس و ۲۷۰ دقیقه کامل بازی کرد و از بازیکنان کلیدی ایران در خط دفاعی آن زمان بود.

سید جلال که آن زمان ۳۲ ساله بود بعد از جام جهانی پرسپولیس را به مقصد الاهلی قطر ترک کرد و یک سال در لیگ قطر بازی کرد و به نفت تهران پیوست و تا یک چهارم لیگ قهرمانان آسیا هم با نفت رفتند؛ بعد از مشکلات مالی با نفت و جدایی بازیکنان زیادی از این تیم سید جلال هم جدا شد و دوباره به پرسپولیس برگشت و حالا هم ۴ امین فصلش را با این تیم تجربه می کند و به عناوین زیادی هم با پرسپولیس رسیده است.

حسینی در جام ملت های آسیا ۲۰۱۵ هم برای ایران بازی کرد و تا بازی های مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ هم عضو تیم ملی بود که در جمع ۲۳ نفر نهایی عازم روسیه نبود تا بعد از ۱۱۵ بازی ملی از تیم ملی خداحافظی کند.

امیرحسین صادقی:

مدافع ۳۲ ساله آن زمان استقلال هم مانند حسینی تمام بازی های ایران را به طور فیکس بازی کرد و از مهره های اصلی دفاعی ایران در آن جام جهانی بود. صادقی سال بعد جام جهانی ۲۰۱۴ هم در تیمش استقلال ماند و بعد به صبای قم پیوست. با سقوط صبا به دسته یک صادقی به پیکان رفت و دو سال هم در آن جا بازی کرد تا در نهایت در سال ۲۰۱۸ از فوتبال خداحافظی کند.

صادقی هم در جام ملت های ۲۰۱۵ حضور داشت و بعد از حذف در آن مسابقات دیگر برای تیم ملی بازی نکرد.

پژمان منتظری:

پژمان هم از مهره های اصلی خط دفاعی ایران در جام بود و مثل حسینی و صادقی هر سه بازی را کامل در جام جهانی بازی کرد.

مدافع ۳۰ ساله آن زمان ام صلال قطر بعد از جام جهانی در قراردادی دو ساله به الاهلی پیوست و در سال ۲۰۱۷ به تیم سابقش استقلال برگشت و دو سال برای استقلال بازی کرد و از سال ۲۰۱۹ هم به الخریطیات قطر رفت و الان هم بازیکن آن تیم است.

منتظری جام ملت های ۲۰۱۵ را به دلیل مصدومیت از دست داد اما بعد از آن هم بازیکن تیم ملی بود و تقش موثری در صعود ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ بدون باخت و خوردن گل(جز بازی مقابل سوریه!) بود و در بین ۲۳ نفر اعزامی روسیه هم بود ولی بازی ای نکرد.

مهرداد پولادی:

یکی از بهترین چهره های ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ و یکی از خبرساز ترین آنها بعد از جام جهانی پولادی بازیکن آن زمان پرسپولیس بود که ۲۷ سال سن داشت.

مهرداد پولادی عملکرد درخشانی در جام جهانی و بخصوص دو بازی اول ایران داشت و در هفته اول مسابقات هم دومین بازیکن برتر هفته شد و هر سه بازی ایران را هم کامل بازی کرد. پولادی در آن شکست تلخ مقابل عراق از زمین بازی اخراج شد تا شروع یکی از جنجالی ترین بازی های تاریخ ایران شود. او بعد از آن مسابقات به دلیل حواشی جعلی بودن کارت پایان خدمتش از حضور در تیم ملی منع شد ولی دیگر به کشور ایران برنگشت و به الشحانیه قطر پیوست و دو سال آنجا بازی کرد و سال ۲۰۱۷ به بانگوک یونایتد در لیگ تایلند رفت و در سال ۲۰۱۹ هم به الخریطیات و لیگ قطر برگشت!

هافبک ها:

خسرو حیدری:

حیدری که آن زمان ۳۰ ساله و عضو باشگاه استقلال بود جزو بازیکنان ایران در برزیل بود و در هر سه بازی ایران هم به میدان رفت.

خسرو از دو فصل قبل جام جهانی بازیکن استقلال بود پنج فصل دیگر هم در استقلال بازی کرد و سال ۲۰۱۹ در لباس همین تیم از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

خسرو حیدری هم بعد از جام ملت های ۲۰۱۵ بعد از ۸ سال از تیم ملی خداحافظی کرد.

آندرانیک تیموریان:

آندو در جام جهانی ۲۰۱۴، ۳۱ ساله بود و بازیکن استقلال تهران بود. تیموریان هم هر سه بازی ایران و ۲۷۰ دقیقه برای ایران در جام جهانی بازی کرد و با تجربه قبلی اش در جام جهانی ۲۰۰۶، با شش بازی برای ایران در جام جهانی کنار مهدی مهدوی کیا رکورددار شد.

تیموریان بعد از جام جهانی تیم های زیادی تجربه کرد و بعد از استقلال در سال ۲۰۱۵ به تراکتور برگشت. فصل ۲۰۱۵-۱۶ را در ام صلال قطر گذراند و در نیم فصل همان فصل به سایپا پیوست. او به دلیل مصدومیت فقط ۴ بار در این تیم بازی کرد و در پایان فصل به ماشین سازی تبریز رفت. یک نیم فصل در ماشین سازی تبریز بود و فصل را در نفت تهران تمام کرد و فصل بعد به گسترش فولاد رفت و در پایان فصل در سال ۲۰۱۸ از فوتبال خداحافظی کرد.

تیموریان در جام ملت های ۲۰۱۵ هم بازی کرد و عملکرد خوبی هم داشت و بعد از خداحافظی نکونام از تیم ملی کاپیتان تیم ملی شد و اولین بازیکن مسیحی شد که بازوبند کاپیتانی ایران را بسته! او در بازی های مقدماتی جام جهانی روسیه بعد از ۱۰۰ بازی ملی از تیم ملی خداحافظی کرد.

جواد نکونام:

کاپیتان ایران در برزیل نکونام ۳۳ ساله بود که آن زمان در الکویت بازی می کرد. نکونام بعد از جام جهانی در قراردادی دو ساله به تیم سابقش در فوتبال اسپانیا یعنی اوساسونا برگشت اما در پایان فصل و پس از انجام ۲۲ بازی و ۵ گل به لیگ ایران و باشگاه سایپا آمد. نکونام در ۲۰۱۶ به العربی در لیگ قطر رفت و در ۳۵ سالگی در همان تیم از فوتبال خداحافظی کرد.

جواد نکونام در جام ملت های ۲۰۱۵ هم بازی کرد؛ او در دیدار دوستانه ایران مقابل شیلی رکورد بیشترین بازی ملی تاریخ فوتبال ایران را با ۱۵۱ بازی ملی شکوند و البته در آن بازی هم گلزنی کرد.

اشکان دژاگه:

اشکان که از بازیکنان دورگه ای بود که کیروش آنها را به فوتبال ایران آورد در جام جهانی ۲۰۱۴، ۲۷ سال سن داشت و بازیکن فولام در لیگ برتر انگلیس بود.

دژاگه در برزیل هم عملکرد خوبی داشت و هر سه بازی را برای ایران به میدان رفت. اشکان بعد از جام جهانی به العربی رفت و سه فصل در آنجا بازی کرد. در سال ۲۰۱۷ به تیم سابقش وولفسبورگ آلمان برگشت اما مصدومیت از ناحیه همسترینگ او را از فوتبال دور کرد و او بعد از برگشت برای تیم رزرو های وولفسبورگ بازی کرد.

دژاگه در سال ۲۰۱۸ و در قراردادی کوتاه مدت به ناتینگهام فارست در چمپیونشیپ رفت و پس از پایان فصل با قراردادی سه ساله برای اولین بار به یک تیم ایرانی (تراکتور) پیوست.

دژاگه در جام ملت های ۲۰۱۵ هم برای بازی دعوت شد و حتی بازوبند کاپیتانی را هم بست. دژاگه در مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ هم بازی کرد و در لیست ایران برای جام جهانی روسیه هم بود ولی به او بازی نرسید. او در جام ملت های ۲۰۱۹ هم بازی کرد و حتی در دیدار اول مقابل یمن هم گلزنی کرد.

مسعود شجاعی:

کاپیتان حال حاضر تیم ملی در برزیل ۳۰ ساله بود و عضو لاس پالماس در فوتبال اسپانیا بود. مسعود هر سه بازی را در میدان حضور پیدا کرد البته در هر سه تعویضی! دیدار مقابل نیجریه در دقیقه ۸۹ به میدان آمد اما در دو دیدار بعد در ترکیب اولیه بود ولی مقابل آرژانتین در دقیقه ۷۶ و مقابل بوسنی پیش از شروع نیمه دوم تعویض شد.

شجاعی پس از جام جهانی به لیگ قطر و الشحانیه پیوست. در فصل ۲۰۱۵-۱۶ الغرافه و ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ در لیگ یونان و تیم پانونیوس بازی کرد سپس به آاک آتن پیوست و در نهایت هم از سال ۲۰۱۸ بازیکن تراکتور و هم تیمی دژاگه و حاج صفی است.

شجاعی در جام ملت های ۲۰۱۵،جام جهانی ۲۰۱۸ و جام ملت های ۲۰۱۹ هم بازی کرد تا تنها بازیکن ایران باشد که در ۷ تورنومنت بین المللی بازی کرده و تجربه ۳ دوره جام جهانی دارد.

احسان حاج صفی:

حاج صفی که آن زمان ۲۴ سال سن داشت و عضو تیم سپاهان بود یکی از چهره های کلیدی ایران در برزیل بود. او ۹۰ دقیقه مقابل نیجریه بازی کرد و در بازی با آرژانتین هم ۸۸ دقیقه بازی کرد و بعد از بیرون آمدنش از زمین آرژانتین تک گل خود را زد و در دیدار مقابل بوسنی ۶۳ دقیقه بازی کرد. حاج صفی اولین گل ایران در جام ملت های ۲۰۱۵ را هم به ثمر رساند و سپس در سال ۲۰۱۷ به دلیل بازی مقابل مکابی تل آویو از بازی برای تیم ملی محروم شد اما در نهایت بخشیده شد تا به روسیه هم برود . او در نوامبر ۲۰۱۸ مقابل ترینیداد و توباگو صدمین تجربه ملی خود را به دست آورد.

حاج صفی فصل ۲۰۱۵-۱۶ در فرانکفورت،فصل بعد آن دوباره در سپاهان و ۲۰۱۷-۱۸ در پانونیوس بازی کرد و به المپیاکوس هم پیوست اما همان سال ۲۰۱۸ به فوتبال ایران و این بار تراکتور برگشت.

رضا حقیقی:

حقیقی که در حال حاضر هیچ خبری از او در فوتبال نیست در سن ۲۵ سالگی و زمانی که بازیکن پرسپولیس بود تجربه جام جهانی داشت. البته اون تنها دو دقیقه در این مسابقات بازی کرد و در دیدار مقابل آرژانتین از دقیقه ۸۸ جانشین حاج صفی شد.

حقیقی در پایان سال ۲۰۱۴ میلادی بعد از پرسپولیس به پدیده مشهد پیوست و تابستان ۲۰۱۵ راهی صبای قم شد که البته فقط یک نیم فصل و ۶ بازی عضو این تیم بود. او سال ۲۰۱۶ راهی لیگ تایلند و تیم سوفانبوری شد منتها در پیش فصل از این تیم جدا شد و به پدیده برگشت. او فصل ۲۰۱۷-۱۸ به لیگ دسته یک و تیم شهرداری ماهشهر پیوست ولی در پایان آن فصل و در دو فصل اخیر تیمی نداشته و انگار که مجبورا از دنیای فوتبال خداحافظی کرده باشد.

تجربه بازی های ملی او بعد از پایان جام جهانی ۲۰۱۴ به اتمام رسید!

فوروارد ها:

رضا قوچان نژاد:

زننده گل صعود ایران به جام جهانی برزیل و زننده تک گل ایران در این جام قوچان نژاد بود. مهاجم اول ایران در آن دوره که ۲۶ ساله هم بود عضو باشگاه چارلتون در فوتبال انگلیس بود.

رضا بعد از جام جهانی به صورت قرضی در دو باشگاه الکویت و الوکره قطر بازی کرد و بعد به چارلتون برگشت تا در سال ۲۰۱۶ به فوتبال هلند و تیم هیرنفین تیم سابق خودش بپیوندند. بعد از دو فصل بازی در هلند او به آپوئل قبرس رفت و در پایان نیم فصل به طور قرضی به لیگ استرالیا و تیم اف سی سیدنی رفت و قهرمان این لیگ هم شد. او از آغاز سال ۲۰۱۹ به زوله در لیگ هلند پیوست و حتی موفق شد در بازی اولش پوکر کند و تنها ایرانی تاریخ شود که موفق شده در یک لیگ اروپایی پوکر کند.

قوچان نژاد در جام ملت های ۲۰۱۵ هم عملکرد خوبی داشت و در دیدار مقابل عراق که موجب حذف ایران هم شد گل تساوی ۳-۳ را به ثمر رساند . او با تیم ملی به روسیه رفت ولی فرصت بازی در جام جهانی به او نرسید تا در پایان مسابقات برای همیشه از فوتبال ملی خداحافظی کند.

علیرضا جهانبخش:

علیرضا در جام جهانی ۲۰۱۴ فقط ۲۰ سال داشت که برای ایران در این مسابقات بازی کرد. او از دقیقه ۷۳ دیدار مقابل نیجریه و از دقیقه ۸۵ دیدار مقابل آرژانتین به زمین رفت.

جهانبخش که آن زمان بازیکن نایمخن هلند بود در سال ۲۰۱۵ به آ زد آلکمار رفت و سه فصل خوب در این تیم داشت تا جایی که در فصل ۲۰۱۷-۱۸ آقای گل لیگ هلند شد. او بعد از درخشش در آلکمار به عنوان گرانترین خرید تاریخ باشگاه برایتون به این تیم لیگ برتری پیوست.

دوران ملی جهانبخش تازه بعد از جام جهانی برزیل شکل گرفت و به یکی از مهره های اصلی تیم ملی تبدیل شده. او در تمام تورنومنت های ایران بعد از جام جهانی برزیل حضور داشته و در هر سه دیدار ایران در روسیه ۲۰۱۸ به زمین رفت.

کریم انصاری فرد:

بازیکن ۲۴ ساله تراکتور تبریز در یک بازی برای ایران در برزیل به میدان رفت و از دقیقه ۶۸ جانشین اشکان دژاگه در دیدار مقابل بوسنی شد. او بعد از برزیل در تمام تورنومنت های ایران حضور داشت و حتی در جام جهانی ۲۰۱۸ موفق شد تنها گلزن ایرانی شود.

انصاری فرد بعد از جام جهانی به اوساسونا پیوست بعد از یک فصل بازی در آنجا به پانونیوس رفت و دو فصل آنجا بود و سال ۲۰۱۷ به المپیاکوس رفت و فصل بعد یعنی ۲۰۱۸-۱۹ به ناتینگهام فارست در چمپیونشیپ پیوست و در حال حاضر هم بازیکن السیلیه قطر هست.

این ۱۵ بازیکن برای ایران در جام جهانی به میدان رفتند اما ۸ بازیکن دیگر یعنیرحمان احمدی دنیل داوری حسین ماهینی

احمد آل نعمه

هاشم بیک زاده

استیون بیت آشور

قاسم حدادی فر

بختیار رحمانی

فرصت بازی برای ایران در این مسابقات را پیدا نکردند و بعد از جام جهانی برزیل هم حضور خاصی در ترکیب تیم ملی نداشتند!

اخبار داغ


ایران در جام جهانی ۲۰۱۴​


عنوان : ایران در جام جهانی ۲۰۱۴


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

بالا