اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,287
79
اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است با جواب | دوره اوج شکوفایی شهر اصفهان |

سوال :

اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است


جواب :

در دوره ی صفویان اوج شکوفایی شهر اصفهان بوده است
اِصفَهان شهری تاریخی و گردشگری در مرکز ایران است. این شهر مرکز استان اصفهان و نیز شهرستان اصفهان است. سومین شهر بزرگ ایران، سومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران و مشهد و همچنین یکصد و شصت و پنجمین شهر پرجمعیت جهان و نهمین شهر پرجمعیت باختر آسیا به‌شمار می‌رود.
کلان‌شهر اصفهان نیز چهاردهمین کلان‌شهر پرجمعیت خاورمیانه است. این شهر در بین سال‌های ۱۰۵۰ تا ۱۷۲۲ میلادی به ویژه در سدهٔ شانزدهم میلادی به هنگام پادشاهی صفویان پایتخت ایران شد و رونق فراوانی گرفت. بناهای تاریخی متعددی در شهر وجود دارد که شماری از آن‌ها به عنوان میراث تاریخی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. این شهر به داشتن معماری زیبای ایرانی، پل‌های سرپوشیده، مسجدها و مُناره‌های منحصربه‌فردش نام‌آور است.
این امر سبب شده تا در فرهنگ عامه، اصفهان نصف جهان، لقب بگیرد. این شهر در آذر ۱۳۹۴ (دسامبر ۲۰۱۵) به همراه رشت به عنوان نخستین شهرهای ایران، به شبکه شهرهای خلاق جهان زیر نظر یونسکو پیوست. براساس استانداردهای یونسکو، شهر خلاق، شهری است که از نوآوری و توانمندی‌های شهروندان در توسعه پایدار شهری بهره می‌برد.
میدان نقش جهان نمونه برجسته‌ای از معماری صفوی است. این شهر دارای پانزده منطقه شهری است. از جمله دیگر آثار تاریخی اصفهان از منارجنبان، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون، عمارت عالی قاپو، مسجد شیخ لطف‌الله و بسیاری از اماکن تاریخی دیگر می‌توان نام برد.
در 19 آذر 1400 در اصفهان نماز باران خوانده شد
 
 • برچسب ها
  اوج شکوفایی اسلام مربوط به کدام دوره است اوج شکوفایی اصفهان مربوط به دوره صفویه است چرا اوج شکوفایی شهر اصفهان به کدام دوره مربوط میشود اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است با جواب اوج شکوفایی شهر اصفهان مربوط به کدام دوره است ششم اوج شکوفایی معماری ایران در کدام دوره بود دوره اوج شکوفایی شهر اصفهان
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,722
  ارسال ها
  56,132
  کاربران
  3,409
  جدیدترین کاربران
  Mehdi00842
  عقب
  بالا