اندیشه و تحقیق صفحه 43 دین و زندگی یازدهم

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,296
79
جواب صفحه 43 دین و زندگی یازدهم, صفحه 43 دین و زندگی یازدهم, اندیشه و تحقیق صفحه 43 دین و زندگی یازدهم, پاسخ صفحه 43 دین و زندگی یازدهم, صفحه 43 دین و زندگی یازدهم, جواب اندیشه و تحقیق دین و زندگی یازدهم صفحه 43 , گام به گام دین و زندگی یازدهم , جواب صفحه 43 اندیشه و تحقیق دین و زندگی یازدهم,

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
توجـه نمایید کـه دین و زنـدگی پایـه یازدهـم
برای رشته های
ریاضی و تجربی، یکسان است

^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^

جواب صفحه 43 دین و زندگی یازدهم


1- به نظر شما چرا اندیشهٔ دانشمندان به مرور زمان تغییر می‌کند؟
برای اینکه به مرور زمان اندیشۀ ایشان کامل‌تر و پخته‌تر می‌شود لذا در نظریات گذشتۀ خود تجدید نظر می‌کنند و اشتباهاتشان را اصلاح یا تکمیل می‌کنند.

این ویژگی چگونه الهی بودن قرآن را اثبات می‌کند؟
با اینکه بیش از شش هزار آیه قرآن در طول 23 سال به تدریج نازل شده و دربارۀ موضوعات متنوع سخن گفته شده نه تنها میان آیات آن، تعارض و ناسازگاری نیست بلکه آیاتش دقیق‌تر از اعضای یک بدن، با یکدیگر هماهنگی دارند و همدیگر را تأیید می‌کنند.

2- با توجه به دو متن زیر، به سؤالات پاسخ دهید:

الف) شاید نتوان کتابی را در جهان یافت که در آن به اندازه قرآن کریم به تعقل، تفکر و علم دوستی تأکید شده باشد. در این کتاب، بیش از 770 بار از علم، 185 بار از گوش دادن و توجه کردن، 49 بار از عقل، 18 بار از فکر کردن، 132 بار از تبیین و دلیل و نیز د‌ه‌ها کلمه دیگر مانند قلم و کتاب که به تفکر و علم مربوط می‌شوند، نام برده شده است. همچنین آیات متعددی در نکوهش جهل، غفلت و تعقل نکردن وجود دارد.

ب) در جامعهٔ آن روز عربستان و حتی دیگر نقاط جهان، کرامت زنان نادیده گرفته می‌شد. به گونه‌ای که اگر خانواد‌ه‌ای فرزند دختر به دنیا می‌آورد، احساس شرم می‌کرد. در چنین فضایی، قرآن کریم با بیان کرامت زن و تساوی وی با مرد در انسانیت اعلام کرد: هر کس، از مرد و زن، عمل صالح انجام دهد و اهل ایمان باشد، خداوند به او حیات پاک و پاکیزه می‌بخشد؛ و عمل هیچ مرد و زنی را ضایع نمی‌کند. علاوه بر این، قرآن کریم برای زن حقوق خانوادگی و اجتماعی قائل شد، در مالکیت به او استقلال بخشید و درآمد کارش را از آن خودش دانست؛ هزینهٔ خانواده را از دوش او برداشت و بر دوش مرد قرار داد و به خصوص بر کرامت، عزّت و عفافش تأکید کرد تا در جامعه مورد سوءاستفادهٔ مرد قرار نگیرد.

* متن الف به کدام یک از جنبه‌های اعجاز قرآن کریم اشاره می‌کند؟ اعجاز محتوایی

* متن ب به کدام یک از انواع اعجاز محتوایی اشاره می‌کند؟ تأثیر پذیری از عقاید دوران جاهلیت


-----------------------------
میتوانید با عضویت در سایت، درمورد این درس و صفحه،
از پایین همین صفحه نکات و سوالات خود را مطرح کنید.
-----------------------------
نکته

میتوانید پاسخ صفحات دیگر دین و زندگی پایه یازدهم (ریاضی و تجربی) را از اینجا ببینید

-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-

یا مثلا در گوگل سرچ کنید : جواب صفحه 12 علوم یازدهم همیار خاص

میتوانید پایه یا درس را به علوم، فارسی، عربی و.. تغییر دهید
 
 • برچسب ها
  اندیشه و تحقیق صفحه 43 دین و زندگی یازدهم این ویژگی چگونه الهی بودن قرآن را اثبات می‌کند به نظر شما چرا اندیشهٔ دانشمندان به مرور زمان تغییر می‌کند جواب اندیشه و تحقیق دین و زندگی یازدهم صفحه 43 جواب صفحه 43 اندیشه و تحقیق دین و زندگی یازدهم جواب صفحه 43 دین و زندگی یازدهم صفحه 43 دین و زندگی یازدهم متن الف به کدام یک از جنبه‌های اعجاز قرآن کریم اشاره می‌کند متن ب به کدام یک از انواع اعجاز محتوایی اشاره می‌کند پاسخ صفحه 43 دین و زندگی یازدهم گام به گام دین و زندگی یازدهم
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,731
  ارسال ها
  56,167
  کاربران
  3,416
  جدیدترین کاربران
  الهه فتحی پور
  عقب
  بالا