اتوفاژی چیست

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت

اتوفاژی چیست ، را در همیارخاص بخوانید

آیا اتوفاژی راز سلامتی‌ و افزایش طول عمر می‌باشد؟​


بر اساس گفته برخی‌ پزشکان، محققان و شخصیت‌های تاثیر گذار اتوفاژی مهم‌ ترین پیشرفت بشریت در حوزه سلامتی‌ خواهد بود و تعداد این افراد نیز در حال افزایش است. آنها می‌گویند با ایجاد تغییرات ساده در رژیم غذایی و سبک زندگی‌، شما میتوانید از قدرت این پدیده فیزیولوژیکی مرموز استفاده کنید تا بتوانید :

در بسیاری از موارد، بحث‌ها در این زمینه بسیار متقاعد کننده به نظر میرسند. در حقیقت اگر استراتژی ذکر شده از طرف آنها (معمولا روزه داری یا رژیم‌های کم کربوهیدرات و یا ترکیبی‌ از این دو) تنها نیمی از مزیت‌های گفته شده را برآورده کند، باز هم در بلند مدت میتواند زندگی‌ افراد را به کلی‌ تغییر دهد.

بنابراین جای هیچ تعجبی نیست که اتوفاژی یکی‌ از داغ‌ ترین “ ترفند‌های سلامتی‌ “ در حال حاضر باشد. اما در واقع نباید اینطور باشد و شما در این مقاله به چرایی آن پی خواهید برد. در انتهای این پست، شما موارد زیر را خواهید آموخت :

پس به خواندن مابقی مقاله ادامه دهید!

اتوفاژی چیست؟​


اتوفاژی یک فرایند سلولی می‌باشد که طی‌ آن مواد زائد مختلف که در سلول جمع شده‌اند به مواد مغذی بازیافت شده و سپس از آنها برای رشد، ترمیم و سوخت رسانی استفاده خواهد شد. این واژه از پیشوند یونانی (au o) به معنی‌ “ خود “ و (phagy) به معنی‌ “ خوردن “ تشکیل شده است. به عبارتی معنی‌ این واژه “ خود خواری “ می‌باشد.

اگرچه اتوفاژی اخیرا به یک کلید واژه در دنیای سلامت و فیتنس تبدیل شده است، اما دانشمندان با این فرایند دهه هاست که آشنا هستند. در حقیقت، این واژه توسط دانشمند فرانسوی کریستین د دوو ابداع شد، کسی‌ که همچنین کاشف لیزوزوم نیز بود و توانست در سال ۱۹۷۴ جایزه نوبل را نیز از آن خود کند.

به منظور درک نحوه عملکرد اتوفاژی و اهمیت آن، شما ابتدا نیازمند این هستید که کمی‌ در مورد عملکرد سلول‌ها بدانید. به منظور تولید انرژی، ساختار‌های کوچک درون سلول‌ها به نام میتوکندری مواد مغذی را استفاده کرده و آنها را به آدنوزین تری فسفات (ATP) تبدیل میکنند. این ماده شیمیایی سوخت پایه برای راه اندازی فرایند‌های زیادی در بدن ما می‌باشد تا باعث زنده ماندن آن شوند.

به این ترتیب، میتوکندری حکم “ نیروگاه “ سلول‌ها را دارد و همانند هر نیروگاه دیگر، آنها نیز مواد زایدی تولید میکنند که باید نابود شوند، و در این زمینه، این مواد زاید عمدتا متشکل از بخش‌های آسیب دیده و مرده سلول‌ها و همچنین پروتئین‌های استفاده نشده می‌باشد. پاکسازی این مواد زائد بسیار مهم است زیرا اگر مقدار معینی‌ از آنها در سلول تجمع پیدا کند، میتواند باعث اختلال در عملکرد مناسب سلول‌ها شود.

به منظور پاکسازی این مواد زائد باقیمانده، ساختار‌های کوچک به نام لیزوزوم در داخل سلول‌ها حاضر میشوند، این مواد زاید را به دام انداخته و آنها را به آمینو اسید‌ها و اسید‌های چرب تجزیه میکنند. آنها همچنین با حمله به ویروس‌ها و باکتری‌ها از ایجاد مریضی نیز جلوگیری میکنند.

لیزوموم‌ها را همانند نگهبانان سلول و اتوفاژی را نیز نحوه انجام کار آنها در نظر بگیرید. اما لیزوزوم‌ها کاری بیش از پاکسازی سلول‌ها انجام میدهند، اگر یک سلول عفونت کند، سرطانی شود یا آسیب وارده به آن قابل ترمیم نباشد، آنها میتوانند همچنین آن سلول را نابود کرده و اجزای آن را بازیابی کنند. بنابراین، اکنون میدانید اتوفاژی چیست، پس بیائید ببینیم که اثر آن در بدن چگونه می‌باشد.

اتوفاژی و سلامت شما​


فرایند اتوفاژی نه تنها باعث حفظ سلامتی‌ میشود، بلکه مطلقا یک فرایند ضروری و حیاتی می‌باشد. به همین دلیل است که این فرایند مدام در هر سلولی از بدن همیشه در حال رخ دادن است و هنگامی که این فرایند مختل شود، شما میتوانید مستعد پذیرش انواع بیماری‌ها شوید. برای مثال، هنگامی که دانشمندان فرایند اتوفاژی را در موش‌ها با تجویز دارو غیر فعال کردند، این موش‌ها شاهد بروز انواع مشکلات سلامتی‌ نظیر ایجاد سرطان، اختلالات قلبی و کبدی، کمبود رشد، کم خونی و چاقی بودند.

بیشتر تحقیقاتی‌ که در مورد اتوفاژی انجام شده روی سلول‌های ایزوله (ویترو) یا حیوانات بوده است، اما در این مقطع به شکل کلی‌ این مورد پذیرفته شده است که اتوفاژی دارای نقشی‌ مهم در جلوگیری از بروز بیماری‌ها و اختلالات در انسان‌ها نیز می‌باشد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم ادعا دارند که اتوفاژی میتواند مزایای زیر را در پی داشته باشد :

اکنون بیائید نگاهی‌ دقیق تر به هر کدام از این موارد داشته باشیم.

اتوفاژی و پیری​


واژه “ پیری “ اشاره به یک کاهش پیش رونده در عملکرد فیزیولوژیکی بدن دارد. این امر میتواند خود را به چندین روش نشان دهد از جمله، کاهش سرعت ریکاوری پس از تمرین، کاهش حساسیت سلول‌ها به انسولین، کاهش عملکرد مفاصل و دیگر موارد. اما مهم تر از این موارد، پیری میتواند همراه با افزایش احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها از سرطان گرفته تا بیماری‌های قلبی و زوال عقل باشد. سلول‌های پیرتر اغلب دارای مواد زائد بیشتری در خود هستند، و حداقل در موش ها، کرم‌ها و کرم میوه فرایند پیری مرتبط با کاهش اتوفاژی بوده است.

برخی‌‌ها این مساله را به هر چیزی در ارتباط با فرایند پیری ربط داده، از چروک پوست گرفته تا ضعف عضلانی، و گمان میکنند که اگر فرایند اتوفاژی را بهبود دهند همه این مشکلات مرتبط با پیری درمان خواهد شد. این موضوع ممکن است صحیح باشد و یا صحیح نباشد، زیرا در این مقطع زمانی‌ ما چیزی در این مورد نمیدانیم زیرا تحقیقاتی‌ در این مورد وجود ندارد. شواهد تائید کرده‌اند که اتوفاژی میتواند روی پیری در انسان‌ها تاثیر گذار باشد، اما در حال حاضر هیچ راه قابل اتکایی برای کنترل فرایند پیری وجود ندارد.

این بحث “ اتوفاژی و پیری “ و ارتباط آنها یادآور همان بحث تلومر‌ها در چندین سال قبل می‌باشد. اگر در این مورد چیزی نمیدانید باید گفت که دانشمندان سالیان قبل به این نتیجه رسیدند که طول عمر سلول‌های ما عمدتا به وسیله ساختار‌های انگشت مانندی که در انتهای دی ان‌ ای قرار دارند تعیین میشود و نام این ساختار‌ها تلومر می‌باشد. هر زمان که یک سلول تکثیر میشود، تلومر‌ها مقداری اندک کوتاه تر میشوند و همین مساله این تئوری را ایجاد کرد که ممکن است با محدود کردن یا معکوس کردن فرایند کوتاه شدن تلومر‌ها بتوان فرایند پیری را کند کرد.

همین امر باعث شد که در اواسط دهه ۷۰ میلادی تحقیقات پر شوری درباره تلومر‌ها شروع شود. تقریبا ۵ دهه پس از آن، اکنون ما درک بسیار بهتری از عملکرد تلومر‌ها داریم، اما همچنان یک راه قابل اطمینان برای اندازه گیری طول آنها در اختیار نداریم و نمیدانیم چطور از کوتاه شدن آنها جلوگیری و طول آنها را افزایش دهیم. در واقع دانش در این زمینه هنوز هیچ کارایی برای بشریت ندارد و همین موضوع در مورد اتوفاژی نیز صدق می‌کند.

اتوفاژی و بیماری‌های نوروژنیک​


عبارت “ بیماری نوروژنیک “ شامل هرگونه بیماری مرتبط با از دست رفتن ساختار یا عملکرد سیستم عصبی میشود، مخصوصا مغز. برخی‌ از رایج‌ ترین نمونه‌ها در این مورد پارکینسون، بیماری هانتینگتون و آلزایمر و اسکلوروز می‌باشد. دانشمندان هنوز هم در حال یافتن فاکتور‌های اصلی‌ در ایجاد اینگونه بیماری‌ها هستند و یک کاندیدا محتمل در این زمینه تجمع پروتئین‌های “ اشتباهی “ می‌باشد.

هر ساختاری در بدن عمدتا متشکل از پروتئین می‌باشد (از میتوکندری‌های میکروسکوپی گرفته یا گروه‌های عضلانی اصلی‌)، و برای عملکرد صحیح نوع ساخت این پروتئین‌ها نیازمند توجه بسیار زیادی می‌باشد. در اکثر اوقات، همه چیز کم و بیش به شکل صحیحی پیش میروند و نتیجه آن این است که ساختار‌های بدنی به شدت پیچیده دقیقا همانطور که باید، کار خود را انجام میدهند. اما به هر حال گاهی‌ اوقات “ ماشین پروتئین سازی “ بدن مرتکب اشتباه میشود و پروتئین‌های “ اشتباهی “ ای را تولید می‌کند که کارکرد مناسبی ندارند.

اگر مقدار زیادی از این پروتئین‌های اشتباهی در بدن تجمع یابند، میتوانند باعث اختلال در عملکرد سلول‌ها شده و در نتیجه باعث بیماری شوند. برای مثال، دانشمندان معتقدند که تجمع این پروتئین‌های اشتباهی ممکن است یکی‌ از اصلی‌‌ ترین دلیل ایجاد بیماری آلزایمر باشد. کاملا شفاف نیست که چرا این تجمع صورت می‌پذیرد و حتی نحوه درمان و جلوگیری از آن نیز هنوز مشخص نشده است، اما این احتمال وجود دارد که اتوفاژی ناکافی‌ یا ناقص میتواند یکی‌ از دلایل ایجاد آن باشد.

اتوفاژی همچنین در جمع آوری و بازیابی پروتئین‌های اشتباهی نقش دارد، بنابراین عقلانی به نظر می‌رسد که اینطور فرض کنیم با کاهش اتوفاژی حاصل از پیری، این امر بتواند باعث تولید بیشتر پروتئین‌های اشتباهی در بدن شود. و حتی ممکن است در نقطه ای از زندگیمان، میزان تجمع این پروتئین‌های اشتباهی به اندازه ای برسد که بدن دیگر توانایی نابود کردن آنها را نداشته باشد.

به همین روش، اتوفاژی میتواند بدن را در مقابله با بیماری‌های نوروژنیک از طریق پاکسازی این پروتئین‌های اشتباهی قبل از اینکه عامل مشکلی‌ شوند کمک کند. با این بیان، تا زمانی‌ که ما دانش بیشتری در مورد این رابطه پیدا کنیم و مهم تر از آن نحوه تنظیم ایمن و فعال آن را بیبیم، نمیتوانیم کار خاصی‌ (جدایی از زندگی‌ سالم) در جهت افزایش انعطاف پذیری عصبی انجام دهیم.

اتوفاژی و سرطان​


سرطان یک بیماری می‌باشد که عامل آن تقسیم غیر کنترل شده سلول‌های غیر نرمال در بخشی از بدن می‌باشد. اگر به این سلول‌های معیوب و سرطانی اجازه تکثیر بی‌ رویه داده شود، آنها میتوانند توده ای به نام تومور ایجاد کنند. در گذر زمان، این امر میتوانند اختلالات زیادی را در فرایند‌های بدن ایجاد کند و در نهایت میتواند منجر به مرگ شود. همه ما دارای سلول‌های سرطانی در بدن خود هستیم، اما در اکثر موارد بدنمان قادر به شناسایی و نابودی آنها قبل از ایجاد هرگونه مشکلی‌ می‌باشد.

در بسیاری از موارد، این سلول‌های سرطانی در طول فرایند اتوفاژی حذف میشوند. به همین دلیل است که دانشمندان فکر میکنند که اتوفاژی میتواند به ما در مقابله با سرطان از سه طریق زیر کمک کند :

به عنوان مدرکی‌ در این زمینه، برخی‌ تحقیقات حیوانی نشان داده‌اند هنگامی که ژن‌های مسول افزایش اتوفاژی نابود شوند، رشد تومور‌ها افزایش میابد. در یک تحقیقی که اخیرا در دانشگاه سونچانهیانگ سئول در مورد اتوفاژی و سرطان انجام شد دانشمندان آنجا نیز کم و بیش به همین نتیجه رسیدند : یکی‌ از راه‌های اصلی‌ بدن برای نابودی سلول‌های سرطانی قبل از تکثیر و گسترش آنها از طریق اتوفاژی می‌باشد.

این امر بسیار خوب می‌باشد، اما متاسفانه همانند پیری و بیماری‌های نوروژنیک، تا کنون هیچ راه قابل اتکایی برای دستکاری در فرایند اتوفاژی به منظور مقابله با سرطان کشف نشده است. البته ما میتوانیم روی زندگی‌ سالم از طریق تغذیه خوب، رژیم، ورزش، عادات خواب مناسب، کنترل استرس و از این دست موارد تمرکز کنیم، اما فراتر از این، در حال حاضر هیچ راه قابل اتکایی به منظور بهبود و تقویت اتوفاژی وجود ندارد.

آیا سبک غذایی (i e mi e fas i g) بهترین راه برای فعال کردن اتوفاژی می‌باشد؟​


این روز ها، اگر در مورد اتوفاژی چیزی شنیده، خوانده یا دیده باشید پس احتمالا در مورد روزه داری و مخصوصا سبک غذایی (i e mi e fas i g) نیز چیزهایی را شنیده اید. دلیل این امر ساده می‌باشد. نشانگر‌های اتوفاژی در خون هنگامی که بدن در حالت روزه داری باشد افزایش پیدا میکنند (دانشمندان در حال حاضر نمیتوانند مستقیما اتوفاژی را اندازه گیری کنند، بلکه تنها شاهد ایجاد تغییرات شیمیایی مرتبط با آن هستند).

ارائه جزئیات دقیق این فرایند در ظرفیت این مقاله نمیباشد، اما همین را بدانید که هنگامی که سطح انسولین و آمینو اسید‌ها در بدن افزایش پیدا کند، سطح اتوفاژی کاهش پیدا می‌کند و بلعکس هنگامی که سطح انسولین و آمینو اسید‌ها کاهش پیدا کند، سطح اتوفاژی افزایش پیدا می‌کند.

برای مثال، در یک تحقیق انجام شده در دانشگاه تگزاس، تنها مصرف ۳.۵ گرم لوسین (که به شکل حداقلی سطح انسولین را تحت تاثیر قرار میدهد) کافی‌ بود تا دانشمندان شاهد کاهش چشمگیر نشانگر‌های اتوفاژی به مدت ۳ ساعت در مردان و زنان جوان باشند.

اما چرا انسولین و آمینو اسید‌ها روی اتوفاژی اثر میگذارند؟ دانشمندان در این زمینه هنوز مطمئن نیستند، اما چندین توضیح محتمل در این باره به قرار زیر است :

همانطور که در بالا اشاره کردم در حال حاضر روشی‌ برای اندازه گیری مستقیم اتوفاژی در انسان‌ها وجود ندارد. اما در این زمینه میتوانیم به چندین ماده شیمیایی موجود در خون (نشانگر‌های خون) که مرتبط با اتوفاژی هستند نگاه کنیم. متد‌های مورد استفاده برای اندازه گیری این نشانگر‌های خونی هنوز نسبتا جدید و غیر قابل اتکا هستند، به این معنی‌ که ما نباید از این متد‌ها یک جمع بندی سریع و قاطع داشته باشیم. در گذر زمان بسیار محتمل است که با ارائه ابزار‌های جدید تر و کارامد تر بیشتر آن چیزهایی که امروزه به آن باور داریم نامعتبر شوند.

خلاصه کلام این است که اگرچه رابطه بین روزه داری و اتوفاژی قطعا یک موضوع جذاب می‌باشد، اما همچنان چیزهایی که نمیدانیم از چیزهایی که میدانیم بسیار بیشتر است. البته این مورد باعث نشده است که متخصص نما‌های اینترنتی سبک تغذیه ای (i e mi e fas i g) را تنها راه برتر در افزایش اتوفاژی معرفی‌ نکنند و آن را یک استراتژی قدرتمند برای بهبود سلامت و طول عمر ندانند. منطق آنها به صورت زیر است :

خلاصه کلام این است که هنوز مشخص نیست (i e mi e fas i g) یک راه کارامد برای افزایش اتوفاژی باشد یا نه، یا میزان افزایشی که ایجاد می‌کند میتواند در حد مطلوب باشد یا خیر.

جمع بندی در مورد اتوفاژی​


اتوفاژی یک فرایند سلولی می‌باشد که طی‌ آن مواد زائد مختلف یا کل سلول به مواد مغذی بازیابی شده تا بتوان از آن در رشد، ترمیم و سوخت رسانی استفاده کرد. این فرایند برای کارکرد صحیح بدن حیاتی می‌باشد و هنگامی که دچار اختلال شود، میتواند منجر به بروز انواع بیماری‌ها و اختلالات شود. در انسان ها، اغلب اینطور ادعا میشود که اتوفاژی میتواند باعث مزیت‌های زیر شود :

بسیار محتمل است که اتوفاژی در تمام این فرایند‌ها دارای نقشی‌ کلیدی باشد، اما هنوز شفاف نیست که آیا می‌توان از طریق انجام کارهایی باعث افزایش آن شد یا آیا این میزان افزایش در حدی مطلوب باشد که بتواند منجر به افزایش سلامتی‌ و طول عمر شود. برخی‌ تحقیقات نشان داده‌اند که روزه داری میتواند باعث افزایش سطح نشانگر‌های اتوفاژی در خون به شکل موقت شود.

بنابراین خلاصه کلام این است که :

بله، اتوفاژی برای یک زندگی‌ سالم، طولانی و شاداب بسیار مهم است مثل نفس کشیدن، تبدیل گلوکز به آدنوزین تری فسفات، هضم غذا و بسیاری دیگر از فعالیت‌های طبیعی بدن که بدن شما در هر ثانیه از هر روز در حال انجام آنها می‌باشد بدون اینکه شما چیزی را متوجه شوید. البته این موضوع به این معنی‌ نمیباشد که میتوانید به راحتی‌ و به حد مطلوبی از طریق اصلاحات غذایی، مصرف مکمل‌ها یا دیگر متد‌های عجیب و غریب بتوان در سطح اتوفاژی تغییری ایجاد کرد. به جای آن شما باید روی تغذیه خوب، داشتن فعالیت و حفظ تناسب اندام و خواب خوب و کافی‌ تمرکز کنید و در این حالت بهترین شانس را برای داشتن یک زندگی‌ سالم، شاداب و طولانی خواهید داشت.

مقالات​

اتوفاژی چیست ؟ | اتوفاژی راز سلامتی‌ و افزایش طول عمر​


آیا با توجه به عنوان نوشته شده توانستید حدس بزنید که اتوفاژی سلولی چیست یا همان اتوفاژی چیست ؟ آیا توانستید حدث بزنید اتوفاژی یک رژیم است؟ رژیم اتوفاژی احتمالاً اگر بگوییم با استفاده از دستور‌العمل‌هایی می‌توانید سموم بدن‌تان را دفع کنید، روند پیر شدن را کند یا حتی معکوس کنید، در مقابل انواع مختلف بیماری‌ها اعم‌از سرطان، بیماری‌های قلبی و زوال عقل از خودتان حفاظت و احساس جوانی بیشتری کنید؛ مشتاق می‌شوید تا بدانید منظور ما دقیقاً از اتوفاژی چیست ؟ اتوفاژی یعنی چه بله معنی کلمه اتوفاژی چیست؟

اتوفاژی ، منظور ما از اتوفاژی ، خودخواری است. شاید با شنیدن معادل فارسی این کلمه کمی چندش‌تان شده باشد اما باور کنید یا نه طبق نظر بسیاری از سردمداران حوزه طبابت، اتوفاژی تبدیل به مهم‌ترین دستاورد انسان در حیطه سلامتی خواهد شد.برای اتوفاژی لازم به طی یک فرایند دشوار و پیچیده نیست، کافی است هر چند مدت یکبار تغییرات ساده‌ای در رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان پیاده کنید. اگر کمی دقت کنید متوجه یکی از دلایل روزه‌داری مسلمانان خواهید شد. بله، روزه‌داری موجب افزایش اتوفاژی می‌شود.

گذشته از اتوفاژی روزه‌ که یکی از بهترین شیوه‌های سم زدایی بدن است، داشتن رژیم‌های کم کربوهیدرات یا ترکیبی از این دو مورد نیز می‌تواند به عنوان عاملی در اتوفاژی به حساب بیاید. برای اطلاعات بیشتر درمورد این ترفند بی‌نظیر سلامتی با ادامه مطلب همراه ما باشید.

اتوفاژی، بازیافت سلول‌های مرده​


آیا با توجه به عنوان نوشته شده توانستید حدس بزنید که اتوفاژی چیست؟ فرایند اتوفاژی از طرفی به دلیل تبدیل سلول‌های مرده به مواد مغذی و از طرفی به دلیل جلوگیری از تجمع‌ سلول‌های مرده در بدن، موجب سلامتی افراد می‌شود. درواقع این نوع بازیافت یا تمیزکاری سلولی موجب رشد، سوخت‌رسانی و ترمیم خواهد شد و امری ضروری جهت حفظ حیات طبیعی سلول و تداوم آن است. و اما معنی لغوی اتوفاژی چیست؟ اتوفاژی یا خودخواری از لحاظ لغوی متشکل از دو بخش تشکیل است. اول پیشوند یونانی (au o) به معنای‌ “خود“ و دیگری (phagy) به معنای‌“خوردن “.

برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم شیر” را مطالعه نمایید.

اتوفاژی و پیری​


یک آدم پیر چه ویژگی‌هایی دارد؟ اتوفاژی چیست یا همان اتوفاژی سلولی چیست و چگونه برای جلوگیری از پیری راهکار دارد؟خب بگذارید من برای‌تان بگویم. یک فرد پیر رفته‌رفته دچار کاهش در عملکردهای فیزیولوژیکی جسمش می‌شود. به این معنا که سلول‌هایش به انسولین حساسیت کم‌تری نشان می‌دهند، عملکرد مفصل‌هایش کاهش میابد، احتمال ابتلا به انواع بیماری‌ها در او افزایش می‌آید، چین و چروک‌های روی پوستش بیشتر می‌شود و…

اما آیا واقعا اتوفاژی می‌تواند درمانی موثر بر تمام این امراض و علائم باشد؟ می‌توانیم به این سبک برای کندکردن روند پیری اعتماد کنیم؟هنوز نمی‌دانیم! درواقع هرچند شواهدی مبنی بر اثرگذاری اتوفاژی بر پیری به دست آمده اما این مسئله هنوز موضوعی گنگ برای ما باقی مانده است که نیاز به پژوهش‌های بسیاری دارد.برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم شوک ” را مطالعه نمایید.

تاثیر اتوفاژی در بیماری‌های نوروژنیک​


هرنوع بیماری‌ای که در آن عملکرد سیستم عصبی، به خصوص مغز در آن از دست می‌رود در دسته بیماری‌های نوروژیک می‌گنجد؛ مثل پارکینسون یا آلزایمز. هرچند همچنان محققان در حال پژوهش بر روی علل ایجاد این بیماری‌های نوروژیک هستند اما تا کنون نیز به نتایجی دست یافته‌اند که مهم‌ترین آن “تجمع چربی‌های بد” می‌باشد.اینجاست که اتوفاژی به عنوان یک روش موثر در پاک‌سازی سلول‌های مرده وارد می‌شود. اگر اتوفاژی بتواند به موقع این چربی‌های بد را از سلول خارج کند به بهتر شدن اوضاع کمک حائز اهمیتی می‌کند.برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم کتوژنیک ” را مطالعه نمایید.

نکته‌ای که وجود دارد این است که نمی‌توان در هر شرایطی به اتوفاژی امیدوار بود به‌خصوص وقتی تجمع‌ چربی‌های بد در سلول به قدری زیاد شده باشند که نتوان کار در جهت پاکسازی انجام داد. بنابراین در حال حاضر که دانش ما تا اندازه‌ای ارتقا پیدا نکرده است تا درمانی قطعی برای بیماری‌های نورژنیک ارائه دهیم، می‌توان به اتوفاژی خوشبین بود.برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات” رژیم فصلی ” را مطالعه نمایید.

تاثیر اتوفاژی و سرطان​


سرطان ناشی از تقسیم غیرقابل‌کنترل سلول‌ها است که اگر این تکثیر به‌طور بی‌رویه ادامه پیدا کند منجر به ایجاد تومور خواهد شد. تمام انسان‌ها در بدن خود سلول‌های سرطانی دارند اما قبل از این‌که دردسر شوند، سیستم ایمنی آن‌ها را شناسایی و نابود می‌کند. یکی دیگر از دلایل نابودی این سلول‌ها فرایند اتوفاژی است. دانشمندان معتقدند اتوفاژی از سه طریق می‌تواند از تولید بی‌رویه سلول‌های سرطانی جلوگیری کند.

اول اینکه سلامت سلول‌ها را افزایش می‌دهد، دوم این‌که سلول‌های سرطانی را تجزیه و بازیابی می‌کند و در آخر اتوفاژی اثر سلول‌های سرطانی بر سلول‌های سالم اطراف را کم می‌کند.هرچند این امر می‌تواند بسیار خوشحال‌کننده باشد اما باید بگوییم هنوز علم پزشکی به راهی قابل‌اتکا جهت دستکاری فرایند اتوفاژی برای مقابله با سرطان دست پیدا نکرده است. به هر حال ظاهرا اتوفاژی و سرطان رابطه معکوسی بر هم داشته و هرچقدر بدنتان را بیشتر سم زدایی کنید، با احتمال کمتری دچار سرطان خواهید شد.

برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم کانادایی” را مطالعه نمایید.

تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی​


سرنوشت تمام سلول‌های ما مرگ است و این یک مسئله طبیعی است. مرگ سلولی به دوصورت اتفاق میفتد، اول مرگ برنامه‌ریزی شده و دوم مرگ ناشی از اتفاقات زیان‌بار برای سلول مثل پرتودرمانی. در بیان تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی باید بگوییم هرچند هر دو از دسته مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی هستند اما سیستم اتوفاژی به گونه‌ای عمل می‌کند که مرگ سلولی توسط لیزوزوم‌ها انجام شود و درواقع آن‌ها واسطه تخریب باشند. اما در آپوپتوز، نوعی خودکشی سلولی رخ می‌دهد. تفاوت آپوپتوز و اتوفاژی در همین نکته است.

برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم فستینگ ” را مطالعه نمایید.

رژیم اتوفاژی​


در بررسی رژیم اتوفاژی باید سه مورد را درنظر بگیریم: ۱٫ روزه‌داری، ۲٫ کاهش مصرف کربوهیدرات، ۳. ورزش

۱٫ روزه‌داری​


ممکن است در چند باری که به ارتباط روزه‌داری و اتوفاژی یا همان اتوفاژی روزه اشاره کردیم این سوال در ذهن‌تان ایجاد شده باشد که آیا سبک غذایی به‌منظور فعال‌کردن اتوفاژی بهترین راه است؟ هرچند پاسخ به این سوال پیچیدگی‌های خودش را دارد اما به‌طور کلی در حالت روزه‌داری، نشانه‌هایی در خون دیده می‌شود که ما را به افزایش اتوفاژی امیدوار می‌کند. اما باز هم چیزهایی که در این زمینه می‌دانیم کم‌تر از چیزهایی است که باید بدانیم.

در هر حال می‌دانیم که سبک غذایی در افزایش اتوفاژی تاثیر مثبت دارد، اتوفاژی روزه برای کند شدن روند پیری و جلوگیری از ایجاد امراض موثر است. درنتیجه برای رسیدن به این مقصود نیازمند سبک غذایی مبتنی بر اتوفاژی هستیم.برای آشنایی با دیگر رژیم ها ، پیشنهاد می شود مقالات ” رژیم اتکینز ” را مطالعه نمایید.

۲٫ کاهش مصرف کربوهیدرات​


برای افزایش اتوفاژی رژیم کتوژ را اجرا کنید. اصلی‌ترین مولفه در این رژیم عدم استفاده از کربوهیدرات‌ها است. بنابراین ممکن است مجبور شوید برای مدتی از شیرینی دلخواه‌تان صرف‌نظر کنید. در این رژیم باید مصرف کربوهیدرات به‌قدری کاهش پیدا کند تا بدن به‌جای آن از چربی به‌عنوان منبع سوخت خود استفاده کند. افراد در رژیم کتوژنیک ، حدود ۷۵ درصد از انرژی‌شان را از طریق چربی و ۵ تا ۱۰ درصد را از کربوهیدرات می‌گیرند. درواقع این تغییر در منابع انرژی منجر به تغییر مسیر متابولیک بدن آن‌ها خواهد شد.

۳٫ ورزش​


جدا از رژیم غذایی ورزش هم در افزایش اتوفاژی نقش دارد. درواقع فشاری که در اثر ورزش به ماهیچه‌ها وارد می‌شود منجر به پارگی‌های میکروسکوپی می‌شود که در پی آن بدن در صدد ترمیم آن‌ها برمی‌آید و از این جهت ورزش می‌تواند در پاکسازی بدن موثر باشد. هرچند در این مورد هم نمی‌توان به‌آسانی تشخیص داد که چه میزان ورزش برای افزایش اتوفاژی لازم است اما می‌دانیم که در این باره موثر است.

جمع بندی

در این مقاله شما متوجه شدید اتوفاژی یعنی چه؟ از نظر لغوی و اینکه اصلا اتوفاژی سلولی چیست یا همان اتوفاژی چیست ؟ همانطور که گفتیم اتوفاژی فرایندی سلولی است که بر اساس‌ آن مواد زائد گوناگون یا کل سلول به مواد مغذی تبدیل می‌شود و پس از آن از این سلول‌ها در جهت رشد و جوان‌سازی و سوخت‌ رسانی استفاده می شود. در طول مقاله درمورد تاثیراتی که اتوفاژی می‌تواند بر کند‌شدن پیری و مقابله با امراض داشته باشد به تفصیل صحبت کردیم.

اتوفاژی در این فرایند‌ها نقشی‌ اساسی دارد اما هنوز نمی‌دانیم که آیا می‌توان با راهکارهایی منجر به افزایش آن شد؟ آیا این مقدار افزایش به قدری می‌تواند مثمرثمر باشد تا بیماری‌ها را درمان و روند پیری را کندتر کند؟ از جمله راهکارهایی که منجر به افزایش اتوفاژی می‌شود روزه‌داری، رژیم کربوهیدرات و ورزش است.

برخی از سوالات رایج:

اتوفاژی چیست ؟ فرایند اتوفاژی از طرفی به دلیل تبدیل سلول‌های مرده به مواد مغذی و از طرفی به دلیل جلوگیری از تجمع‌ سلول‌های مرده در بدن، موجب سلامتی افراد می‌شود. درواقع این نوع بازیافت یا تمیزکاری سلولی موجب رشد، سوخت‌رسانی و ترمیم خواهد شد و امری ضروری جهت حفظ حیات طبیعی سلول و تداوم آن است. معنی لغوی اتوفاژی چیست؟ اتوفاژی یا خودخواری از لحاظ لغوی متشکل از دو بخش تشکیل است. اول پیشوند یونانی (au o) به معنای‌ “خود“ و دیگری (phagy) به معنای‌“خوردن “. @co ex : h ps:schema.o g, @ ype: FAQPage, mai E i y: @ ype: Ques io , ame: , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : zw j; zw j; zw j; zw j;. zw j; . , @ ype: Ques io , ame: , accep edA swe : @ ype: A swe , ex : . (au o) zw j; ldquo;ldquo; (phagy) zw j;ldquo; ldquo;.

اتوفاژی چیست ؟

فرایند اتوفاژی از طرفی به دلیل تبدیل سلول‌های مرده به مواد مغذی و از طرفی به دلیل جلوگیری از تجمع‌ سلول‌های مرده در بدن، موجب سلامتی افراد می‌شود. درواقع این نوع بازیافت یا تمیزکاری سلولی موجب رشد، سوخت‌رسانی و ترمیم خواهد شد و امری ضروری جهت حفظ حیات طبیعی سلول و تداوم آن است.

معنی لغوی اتوفاژی چیست؟

اتوفاژی یا خودخواری از لحاظ لغوی متشکل از دو بخش تشکیل است. اول پیشوند یونانی (au o) به معنای‌ “خود“ و دیگری (phagy) به معنای‌“خوردن “.


اتوفاژی چیست​


عنوان : اتوفاژی چیست


اگر این مطلب نیاز به اصلاح و یا تکمیل دارد اطلاع دهید
 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید توسط همیارخاص در سایت منتشر خواهد شد
نظراتی که حاوی توهین و افترا باشد منتشر نخواهد شد
بالا