آمپول کتورولاک

مدیر

مدیر کل انجمن
مدیر کل سایت
5/10/19
95,296
79
قیمت آمپول کتورولاک | مشخصات آمپول کتورولاک | اطلاعات کامل آمپول کتورولاک | مشخصات آمپول کتورولاک

کتورولاک

از داروی کتورولاک برای درمان کوتاه‌مدت دردهای متوسط تا شدید استفاده می‌شود. از این دارو معمولاْ قبل یا بعد از جراحی‌های پزشکی استفاده می‌شود. کاهش درد باعث می‌شود ریکاوری راحت‌تری داشته باشید و بهتر بتوانید به فعالیت‌های روزمره خود بازگردید. این دارو جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به حساب می‌آید. باید در نظر داشت کتورولاک را برای دردهای طولانی مدت مانند التهاب مفصلی مورد استفاده قرار نگیرد.

نحوه عملکرد داروی کتورولاک
عملکرد کتورولاک از طریق انسداد تولید برخی مواد طبیعی در بدن شما است که موجب التهاب می‌شود. این انسداد باعث کاهش تورم، درد یا تب می‌شود.

نحوه مصرف کتورولاک و دوز مصرفی
برای مصرف صحیح داروی کتورولاک لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید. اگر پزشک داخلی این دارو را تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی کنید. این دارو با تزریق عضلانی یا مستقیم داخل رگ مصرف می‌شود. اگر به صورت مداوم کتورولاک برای شما تجویز شده است، معمولا مصرف آن به صورت هر ۶ ساعت یک آمپول تزریقی است که باید توسط پزشک تزریق شود. همچنین نباید این آمپول را داخل ستون فقرات تزریق کرد.

دوز مصرف داروی کتورولاک به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای جلوگیری از خطر خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی این دارو از کمترین دوز موثر برای کمترین دوره تزریق استفاده کنید. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و اگر بیشتر از ۵ روز از مصرف کتورولاک می‌گذرد و احساس بهبود یا کاهش درد نداشتید برای تعویض دارو یا استفاده داروهای دیگر با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر این دارو را خودتان مصرف می‌کنید حتما دستورالعمل مصرف دارو را مطالعه بکنید. قبل از استفاده آمپول کتورولاک موارد ایمنی مانند تغییر رنگ دارو یا مشاهده ذرات در داخل دارو را بررسی کنید و در صورت این اتفاقات از استعمال دارو خودداری کنید. همچنین اگر هنگام تزریق دارو احساس درد افزایش یافت و یا حال عمومی شما بهبود نیافت و بدتر شد حتما با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی آمپول کتورولاک
تزریق آمپول کتورولاک ممکن است منجر به عوارضی مانند گیجی، عدم هوشیاری، سردرد و دلپیچه شود. اگر هرکدام از این عوارض شدت یافت سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. این دارو ممکن است باعث افزایش فشار خون شود لذا همیشه فشار خون خود را حین مصرف این دارو بررسی کنید.
درصورتی که پزشک داروی کتورولاک را برای شما تجویز کرده است مطمئن باشید فوائد آن بیش از مضراتش بوده است. همچنین لازم است بدانید اکثر افرادی که داروی کتورولاک را مصرف کرده اند، عوارض جدی این دارو را تجربه نکرده اند. چنانچه با عوارضی نظیر غش کردن، تپش قلب، تغییر در شنوایی (زنگ زدن گوش)، تغییر حالات روانی (مانند گیجی و افسردگی)، سردرد شدید و مداوم، درد شکم، مشکلات بینایی (تاری دید)، کبودی، خونریزی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر حجم ادرار)، نشانه‌های عفونت (مانند تب و لرز یا خلط گلو)، علائم مننژیت (مانند گلودرد بی‌دلیل و تب)، نشانه‌های مشکلات قلبی (مانند عرق کردن زانو و پاها، خستگی مفرط، افزایش ناگهانی وزن) را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید. همچنین آمپول کتورولاک به ندرت ممکن است موجب مشکلات کبدی شود، اگر درخود نشانه‌هایی از آسیب کبدی مانند ادرار تیره، دردهای غیرطبیعی شکم، احساس ضعف و تهوع بیش از حد، سرگیجه مفرط و مشکلات تنفسی حس کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید.

لازم است بدانید که واکنش آلرژیک جدی در مورد آمپول کتورولاک نادر است. با این وجود اگر واکنش آلرژیک جدی ای مثل علائم پوستی، خارش، تورم (مخصوصا در صورت، زبان و گلو)، گیجی شدید و اختلال تنفسی را تجربه کردید، سریعا از فوریت های پزشکی کمک بگیرید. با توجه به اینکه لیست عوارض کامل نیست، ممکن است با عارضه ای برخورد کنید که ذکر نشده باشد. در این موارد با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید.


موارد احتیاط تزریق آمپول کتورولاک
اگر به تزریق آمپول کتورولاک یا آسپرین و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDها) مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و سلکوکسیب آلرژی دارید، قبل از مصرف کتورولاک با پزشک خود مشورت کنید. آمپول کتورولاک ممکن است شامل ترکیبات غیر فعالی باشد که موجب بروز حساسیت یا مشکلات دیگر بشود. چنانچه سابقه‌ی بیماری‌هایی نظیر آسم(مخصوصا حمله‌های تنفسی پس از مصرف آسپرین یا دیگر NSAIDها)، خونریزی یا مشکلات خونی (مانند آنمیا)، مشکلات قلبی (مانند سابقه حمله قلبی)، فشار خون بالا، بیماری‌های کبدی، مشکلات بینی (پولیپ بینی)، مشکلات گلو، شکم، (مانند خونریزی، سوزش، زخم)، سکته و تورم مفاصل (مانند مچ پا، وا و دست) دارید حتما با پزشک خود در مشورت کنید.

هنگام مصرف داروهای (NASID) مانند آمپول کتورولاک ممکن است مشکلات کلیوی به‌وجود بیاید. این مشکلات زمانی که دچار کم آبی، حمله قلبی، مشکلات کلیوی باشید و یا از داروهای دیگری (به قسمت تداخلات دارویی مراجعه شود) استفاده کنید تشدید می‌شوند. مقدار مایعاتی که پزشک برای جلوگیری از کم آبی تجویز کرده است را همواره بنوشید و در صورت تغییر در مقدار ادرار، این مسئله را با پزشک خود درمیان بگذارید.

آمپول کتورولاک ممکن است موجب گیجی، ناهوشیاری، تاری دید شما بشود. الکل و ماری جوآنا این حالات را تشدید می کند. لذا از رانندگی و فعالیت‌هایی که نیاز به هوشیاری دارند، تا زمانیکه در هوشیاری کامل به سر ببرید اجتناب کنید. هنگام مصرف کتورولاک از خوردن الکل پرهیز کنید و در صورت مصرف ماری جوآنا با پزشک خود صحبت کنید. همچنین این دارو ممکن است باعث خونریزی معده و روده شود لذا توصیه می‌شود مصرف روزانه سیگار و الکل مخصوصا زمانی که این دارو را مصرف کرده‌اید را متوقف کنید. چون خطر خونریزی معده را بالاتر می‌برد.

این دارو ممکن شما را نسبت به نور خورشید حساس‌تر کند لذا زمان حضور خود در نور خورشید را محدود کنید و از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید و آفتاب‌سوختگی یا التهابات پوستی را به پزشک خود اطلاع دهید. ضمنا قبل از هر گونه جراحی همه‌ی داروهایی که مصرف می‌کنید را با پزشک یا دندانپزشک خود در میان بگذارید. سالمندان نیز نسبت به عوارضی مثل خونریزی معده و روده و یا مشکلات کلیوی حساسیت بیشتری دارند و مصرف طولانی‌مدت این دارو این خطر را افزایش می‌دهد.

اگر قصد بارداری دارید قبل از مصرف این دارو با پزشکتان در مورد مزایا و خطرات مصرف آن مانند سقط جنین یا مشکلات بارداری مشورت کنید. در زمان بارداری این دارو فقط موقع نیاز باید مصرف شود و توصیه می‌شود در سه ماه اول و آخر بارداری به دلیل آسیب احتمالی به جنین و تاثیر در زایمان طبیعی مصرف نشود. همچنین این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد انتقال می‌یابد، قبل از شیردهی به نوزاد با پزشک مشورت نمایید.

تداخلات دارویی آمپول کتورولاک با داروهای دیگر
تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر آمپول کتورولاک را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی‌تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی کتورولاک نفرمایید.

داروهای زیر ممکن است با داروی کتورولاک تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

آلیسکرن
مهارکننده‌های ACE مانند کاپتوپریل و لیزینوپریل
مسدودکننده‌های گیرنده آنژیوتانسین مانند والسارتان، لوسارتان
کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون
متوترکسات، پروبنسید و داروهایی که ممکن است بر روی کلیه تاثیر بگذارند مانند سیدوفوویر
قرص‌های آب و دیورتیک‌ها مانند فوروسماید
اگر کتورولاک با داروهای ضدپلاکت مانند کلوپیدوگرل، رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین، انوکساپارین، دابی‌گاتران و غیره مصرف شود احتمال خونریزی را بالا می‌برد. همچنین این دارو می‌تواند روند خروج دیگر داروها مانند لیتیوم، پمترکسید و غیره را در بدن کند سازد و بر روی عملکرد آن‌ها تاثیر بگذارد.

اکثر داروها شامل کاهنده درد و تب‌هایی مانند آسپرین و NSAIDهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند لذا برچسب تمام داروهای تجویزی و غیرتجویزی را با دقت مطالعه کنید. همچنین این دارو مشابه با کتورولاک خوراکی عمل می‌کند لذا مصرف هر دوی این داروها خطر عوارض جانبی آن را بالا می‌برد. اگر پزشکتان دوز کم آسپرین (۸۱ تا ۳۲۵ میلی‌گرم در روز) جهت جلوگیری از حمله قلبی برای شما تجویز کرده است به مصرف آن ادامه دهید.

علائم اوردوز آمپول کتورولاک
اگر علائم اوردوز مانند درد شدید شکمی،‌ استفراغ قهوه‌ای رنگ، خواب‌آلودگی شدید و مشکلات تنفسی را تجربه کردید سریعا با فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. به صورت منظم آزمایش‌های پزشکی مانند فشار خون و آزمایش‌های عملکرد کلیه را انجام دهید و برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید. این دارو برای وضعیت فعلی شما تجویز شده است و در موارد دیگر و حتی مشابه بدون تجویز دکتر آن را مصرف نکنید.

برای تاثیر حداکثری این دارو بر روی وضعیت شما بهتر است سر وقت این دارو را مصرف کنید و اگر این دارو را به صورت منظم مصرف می‌کنید در صورت فراموش کردن موعد دوز مصرفی سریعا با پزشک تماس بگیرید تا زمان‌بندی مصرف جدیدی دریافت کنید. از مصرف دوبرابر محصول اجتناب کنید.

برای نگهداری صحیح داروی کتورولاک، آن را در دمای اتاق، دور از حرارت و رطوبت و خارج از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین شربت دیفن هیدرامین را فریز نکنید و در حمام نگهداری نفرمایید. توجه داشته باشید که داروی منقضی شده را مصرف نکنید.
 
 • برچسب ها
  آمپول پمرولاک برای چیست آمپول کتورولاک برای دندان درد آمپول کتورولاک در سرماخوردگی آمپول کتورولاک در قاعدگی آمپول کتورولاک کورتون است؟ اطلاعات کامل آمپول کتورولاک امپول کتورولاک برای سردرد خوبه خواص امپول کتروفال؟ قیمت آمپول کتورولاک
 • آمار انجمن

  موضوع ها
  48,731
  ارسال ها
  56,159
  کاربران
  3,412
  جدیدترین کاربران
  gholami
  عقب
  بالا